Data modyfikacji:

Nauka jazdy konnej - kiedy i jak zacząć?

Mówią, że nauka jazdy konnej trwa przez całe życie, ale nigdy nie jest za późno,  by spróbować swoich sił w jeździectwie. Możesz szybciej niż myślisz samodzielnie wyjechać konno do lasu lub na łąkę. Sprawdź, ile kosztuje nauka jazdy konnej dla początkujących i co kupić na pierwszą lekcję jazdy konnej.

Konie przez tysiąclecia pełniły kluczową rolę w rozwoju cywilizacji, stanowiąc podstawę systemów transportu, rolnictwa, przemysłu oraz wojska. Nauka jazdy konnej była więc obowiązkiem dla milionów osób. Choć dziś rumaki zastąpiliśmy samochodami i innymi maszynami, tradycje jeździeckie nie umarły i wciąż są praktykowane pod prawie każdą szerokością geograficzną. Jazda konna stała się sportem oraz przyjemnym sposobem na spędzanie czasu na wolnym powietrzu, który zaskakująco pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną oraz samopoczucie.

Czemu warto jeździć konno?

Ponieważ większość z nas nie ma na co dzień kontaktu z końmi, ogólny poziom wiedzy o jeździectwie w społeczeństwie jest bardzo niski. Rekreacyjna oraz sportowa jazda konna odbierana jest zazwyczaj jako elitarna i bardzo droga rozrywka, co nie jest oczywiście do końca prawdą. Przygodę z dyscypliną może rozpocząć każdy i nie jest potrzebny do tego drogi osprzęt lub własna stadnina. O tym, że warto zainteresować się taką możliwością, świadczą najlepiej benefity, jakie niesie ze sobą to hobby. Jazda konna pozwala na interesujące spędzenie wolnego popołudnia, które ma zbawienny wpływ na nasze ciało oraz umysł. Lekarze i specjaliści podkreślają, że podczas jazdy do pracy zmuszonych jest większość grup mięśni człowieka, zarówno nóg, jak i górnej części ciała. Jeździec stara się bowiem nieustannie zachować równowagę na grzbiecie rumaka. Podczas godziny w siodle możemy spalić od 300 do nawet 600 kalorii. Wiele zależy tu jednak od szybkości i intensywności jazdy.

Wysiłek fizyczny wpływa również niezwykle korzystnie na wydajność systemu krążenia, trawienia oraz układ kostno-mięśniowy, zmuszając nas do zachowania właściwej postawy. Nauka jazdy konnej to również stały kontakt ze zwierzętami, który uspokaja i uczy cierpliwości oraz empatii, redukując przy tym napięcie i stres.

Gdzie można uczyć się jazdy konnej?

Najbliższy ośrodek nauki jeździectwa znajdziemy bez problemu w internecie, głównie na specjalistycznych forach i stronach internetowych, a także w sieciach społecznościowych. Będą to zazwyczaj prywatne stadniny i szkółki, które najczęściej otwarte są w bliskiej odległości od dużych ośrodków miejskich.

Nauka jazdy konnej dla dzieci - kiedy zacząć?

Dzieci mogą mieć kontakt z końmi od urodzenia, ale ten kontakt powinien być nadzorowany. Nie wolno zostawiać małych dzieci samych z końmi. Pociechy w wieku 3-4 lat można zapisać do szkoły jazdy konnej na tzw. oprowadzanie na koniu lub kucu.

Dziecko wówczas siedzi na koniu, ale jest asekurowane i oprowadzane przez instruktora jazdy. Starsze dzieci, w wieku 5-6 lat, mogą rozpocząć naukę jazdy konnej w szkole jeździectwa.

Dobrym rozwiązaniem dla starszych dzieci, które jeżdżą lub dopiero chcą nauczyć się jeździć, są obozy jeździeckie. Dzieci codziennie mają zajęcia z instruktorami. Oprócz tego mają stały kontakt z końmi, dzięki czemu mogą je lepiej poznać.

Nauka jazdy konnej dla dorosłych

Nauka jazdy konnej dorosłych zazwyczaj idzie nieco wolniej niż dzieci. Dorośli mają w sobie więcej lęku niż beztroskie dzieci, które są nieświadome niebezpieczeństw związanych z jazdą konną.

Czytaj również: Czym jest woltyżerka?

Minimalizują ryzyko kontuzji, dlatego jeżdżą asekuracyjnie - mocno trzymają wodze i próbują hamować, kiedy czują się niepewnie. To spowalnia naukę, ale da się to przepracować. Nauka jazdy konnej jest możliwa dla ludzi w każdym wieku.

Nauka jazdy konnej - często zadawane pytania

Ile kosztuje jazda konna?
Godzina jazdy konnej z instruktorem kosztuje około 50 zł. Koszt nauki jest niższy w mniejszych miejscowościach, czasem nawet o połowę. Niektóre stadniny oferują kursy jazdy konnej dla początkujących, które wychodzą korzystniej finansowo niż kupno pojedynczych lekcji. Kurs składa się zazwyczaj z około 10-12 lekcji.

Co zabrać ze sobą na pierwszą lekcję jazdy konnej?
Na pierwszą lekcję należy zabrać ze sobą wygodne długie spodnie bez szwów, sportowe buty oraz zwykłą koszulkę. Większość szkół jazdy konnej ma możliwość wypożyczenia kasku, dlatego nie kupuj go od razu na pierwszą jazdę. Bryczesy, kask oraz sztyblety kup dopiero wtedy, kiedy spodoba ci się jeździectwo i będziesz chciał uczyć się dalej.

Nauka jazdy konnej a pora roku - czy ma znaczenie?
Nie. Możesz trenować jazdę konną o każdej porze roku, także zimą. Wiele stajni posiada kryte ujeżdżalnie, z których można korzystać nie tylko zimą, ale przez cały rok - kiedy jest zimno, wieje lub pada deszcz. Jazda w letnie miesiące jest po prostu przyjemniejsza, bo pogoda pozwala na jednoczesny kontakt z naturą.

Ile trwa nauka jazdy konnej?

Nauka jazdy konnej u każdego idzie w innym tempie. Niektórzy galopują już po kilku lekcjach, inni potrzebują więcej czasu na pokonanie strachu i dopracowanie technik współpracy z koniem. Godzina jazdy w tygodniu w zupełności wystarczy, jeśli myślisz o rekreacyjnej jeździe konnej w przyszłości.

Natomiast, jeśli myślisz o braniu udziału w zawodach jeździeckich, to treningi powinny odbywać się częściej, np. 3-5 razy w tygodniu, ponieważ oprócz samego doskonalenia jazdy, ważna jest także praca nad relacją konkretnej pary - konia i jeźdźca.

Polecamy:

  • Jakie akcesoria wędkarskie kupić na ryby?
  • Polecane szlaki górskie
  • Co zabrać na wycieczkę w góry?

Autorka: Natalia Ciszewska