Data publikacji:

Czym jest woltyżerka?

Galopujący koń, a na jego grzbiecie jeździec wykonujący niesamowite ewolucje to bardzo efektowny widok. Jednak woltyżerka to nie tylko dyscyplina sportowa. Jej akrobatyczny charakter jest wykorzystywany także w trakcie nauki jazdy konnej.

Pod dziwnie brzmiącą nazwą kryje się gimnastyka artystyczna na koniu, które historia sięga czasów starożytności, a sama nazwa pochodzi z doby renesansu od francuskiego słowa „la Voltige” opisującego część jeździeckiej musztry. Na nowożytnych Igrzyskach Olimpijskich woltyżerka wystąpiła jako pełnoprawna konkurencja olimpijska jedynie w Antwerpii w 1920 roku, a dopiero 63 lata później Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) uznała ją jako oficjalną dyscyplinę. W Polsce woltyżerka pojawiła się w latach 80-tych, a jej początki wiążą się z sekcją akrobatyki sportowej, która działała przy Stadninie Koni w Jaroszówce. Jednym z największych sukcesów było zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Świata we francuskiej miejscowości Saumur w 2003 roku przez KJ Aromer w Józefinie.

Woltyżerka to sport dla każdego, niezależnie od wieku czy poziomu umiejętności jeździeckich. Idealnie nadaje się podczas pierwszych lekcji jazdy konnej oraz jako uzupełnienie treningu dla zaawansowanych jeźdźców chcących poprawić np. doskok.

Istotą dyscypliny jest wykonywanie elementów gimnastyczno-akrobatycznych na grzbiecie konia poruszającego się galopem lub stępem na lonży po okręgu o średnicy 15 metrów. Woltyżerka może być uprawiana indywidualnie lub w 6-8-osobowej drużynie. W trakcie zawodów solista lub grupa występuje przed sędziami, którzy przyznają im punkty za skalę trudności elementów składowych pokazu, ich kompozycję, a także choreografię i ogólne wykonanie programu. Zawody podzielone są na dwa konkursy – dowolny o długości 5 minut oraz obowiązkowy o długości 8 minut, w którym należy wykonać wskok, siad podstawowy, flagę, młynek, nożyce, stanie i flankę.

Autor: Sylwia Stwora