Data publikacji:

Czym jest woltyżerka?

Galopujący koń, a na jego grzbiecie jeździec wykonujący niesamowite ewolucje to bardzo efektowny widok. Jednak woltyżerka to nie tylko dyscyplina sportowa. Jej akrobatyczny charakter jest wykorzystywany także w trakcie nauki jazdy konnej.

Pod dziwnie brzmiącą nazwą kryje się gimnastyka artystyczna na koniu, które historia sięga czasów starożytności, a sama nazwa pochodzi z doby renesansu od francuskiego słowa „la Voltige” opisującego część jeździeckiej musztry. Na nowożytnych Igrzyskach Olimpijskich woltyżerka wystąpiła jako pełnoprawna konkurencja olimpijska jedynie w Antwerpii w 1920 roku, a dopiero 63 lata później Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) uznała ją jako oficjalną dyscyplinę. W Polsce woltyżerka pojawiła się w latach 80-tych, a jej początki wiążą się z sekcją akrobatyki sportowej, która działała przy Stadninie Koni w Jaroszówce. Jednym z największych sukcesów było zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Świata we francuskiej miejscowości Saumur w 2003 roku przez KJ Aromer w Józefinie.

Woltyżerka to sport dla każdego, niezależnie od wieku czy poziomu umiejętności jeździeckich. Idealnie nadaje się podczas pierwszych lekcji jazdy konnej oraz jako uzupełnienie treningu dla zaawansowanych jeźdźców chcących poprawić np. doskok.

Istotą dyscypliny jest wykonywanie elementów gimnastyczno-akrobatycznych na grzbiecie konia poruszającego się galopem lub stępem na lonży po okręgu o średnicy 15 metrów. Woltyżerka może być uprawiana indywidualnie lub w 6-8-osobowej drużynie. W trakcie zawodów solista lub grupa występuje przed sędziami, którzy przyznają im punkty za skalę trudności elementów składowych pokazu, ich kompozycję, a także choreografię i ogólne wykonanie programu. Zawody podzielone są na dwa konkursy – dowolny o długości 5 minut oraz obowiązkowy o długości 8 minut, w którym należy wykonać wskok, siad podstawowy, flagę, młynek, nożyce, stanie i flankę.

Autor: Sylwia Stwora
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

2019-07-22
Bieganie to aktywność, która nie wymaga od ciebie specjalistycznego sprzętu, długich dojazdów do klubu fitness oraz żelaznej kondycji. Zacząć może praktycznie każdy – wystarczą szczere chęci. Zanim wybierzesz się na pierwszy jogging, przeczytaj ten krótki poradnik, który odpowie na pytanie, jak zacząć biegać, by było to nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2019-07-02
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2019-06-17
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?