Data modyfikacji:

Czym jest woltyżerka?

Galopujący koń, a na jego grzbiecie jeździec wykonujący niesamowite ewolucje to bardzo efektowny widok. Jednak woltyżerka to nie tylko dyscyplina sportowa. Jej akrobatyczny charakter jest wykorzystywany także w trakcie nauki jazdy konnej.

Pod dziwnie brzmiącą nazwą kryje się gimnastyka artystyczna na koniu, które historia sięga czasów starożytności, a sama nazwa pochodzi z doby renesansu od francuskiego słowa „la Voltige” opisującego część jeździeckiej musztry. Na nowożytnych Igrzyskach Olimpijskich woltyżerka wystąpiła jako pełnoprawna konkurencja olimpijska jedynie w Antwerpii w 1920 roku, a dopiero 63 lata później Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) uznała ją jako oficjalną dyscyplinę. W Polsce woltyżerka pojawiła się w latach 80-tych, a jej początki wiążą się z sekcją akrobatyki sportowej, która działała przy Stadninie Koni w Jaroszówce. Jednym z największych sukcesów było zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Świata we francuskiej miejscowości Saumur w 2003 roku przez KJ Aromer w Józefinie.

Woltyżerka to sport dla każdego, niezależnie od wieku czy poziomu umiejętności jeździeckich. Idealnie nadaje się podczas pierwszych lekcji jazdy konnej oraz jako uzupełnienie treningu dla zaawansowanych jeźdźców chcących poprawić np. doskok.

Istotą dyscypliny jest wykonywanie elementów gimnastyczno-akrobatycznych na grzbiecie konia poruszającego się galopem lub stępem na lonży po okręgu o średnicy 15 metrów. Woltyżerka może być uprawiana indywidualnie lub w 6-8-osobowej drużynie. W trakcie zawodów solista lub grupa występuje przed sędziami, którzy przyznają im punkty za skalę trudności elementów składowych pokazu, ich kompozycję, a także choreografię i ogólne wykonanie programu. Zawody podzielone są na dwa konkursy – dowolny o długości 5 minut oraz obowiązkowy o długości 8 minut, w którym należy wykonać wskok, siad podstawowy, flagę, młynek, nożyce, stanie i flankę.

Autor: Sylwia Stwora
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-05-25
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-05-04
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.
Jak zacząć morsowanie

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

2019-11-19
Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!