Ta zimowa dyscyplina jest bardzo interesująca. Z czego to wynika? Wiele osób nie wie bowiem, co to jest biathlon w praktyce. Okazuje się, że nieprzypadkowo ten sport jest zaś określany mianem dwuboju. W końcu mamy tutaj dwie główne czynności. Z jakich konkurencji składa się zatem biathlon? Jest to bieg na nartach oraz strzelanie.
Warto zauważyć, że profesjonaliści biorą udział w rozmaitych zawodach, które odbywają się na trasach liczących od kilku do nawet 20 kilometrów.
Jeśli chodzi o bieg narciarski, to są dozwolone rozmaite style. Od zawodnika zależy zatem to, jaką techniką będzie pokonywał kolejne kilometry. Bardzo istotna jest zaś długość nart, która ma związek ze wzrostem danego zawodnika lub zawodniczki. W czasie uprawiania takiej dyscypliny, jak
biathlon, należy posiadać także karabinek. Tego typu urządzenia ważą minimum 3,50 kg oraz mają kaliber 5,6 mm. W zależności od rodzaju zawodów, uczestnicy biegu dwukrotnie (sprint) lub czterokrotnie (biegi indywidualne, pościgowe, ze startu wspólnego) wizytują strzelnicę. Zadaniem zawodnika jest trafienie w pięć krążków znajdujących się około 50 m od stanowiska. Jak duże są te elementy? Jeśli zawodnik strzela z pozycji leżącej, to średnica krążków wynosi 45 mm. W przypadku prób z pozycji stojącej jest ona dużo większa (115 mm). Warto zauważyć, że tarcza strzelnicza posiada specjalny mechanizm. Jeśli cel jest trafiony, to zostaje automatycznie przykryty białym krążkiem. Dzięki temu zawodnicy od razu wiedzą, jak poszło im na strzelnicy. W sprincie biathloniści raz strzelają na leżąco, a raz na stojąco. W przypadku pozostałych konkurencji mamy cztery strzelania (dwa w pozycji leżącej i dwa na stojąco). Co stanie się, jeśli zawodnik chybi?
W przypadku biegu indywidualnego za każde pojedyncze pudło jest dodawana jedna minuta do końcowego wyniku. Nieco inaczej ma się sprawa pod kątem sprintu, biegu pościgowego lub rywalizacji ze startu wspólnego. Wtedy brak celności na strzelnicy kończy się koniecznością pokonania dodatkowej rundy mającej około 150 m długości.
Jeszcze inne zasady obowiązują w przypadku zawodów drużynowych. Jeden team składa się z czterech zawodników. Każdy musi strzelać raz na leżąco, a raz na stojąco. W przeciwieństwie do biegów indywidualnych tutaj biathlonista może wykorzystać aż osiem nabojów (o trzy więcej w czasie jednej wizyty). Jeśli mimo tego nie uda mu się zestrzelić wszystkich pięciu krążków, to dopiero wtedy czeka go karna runda mająca 150 m długości.
Jak widać, biathlon jest bardzo urozmaiconym sportem.