Data publikacji:

Makrama dla początkujących – jak tworzyć makramy? 

Makramy stają się coraz popularniejszymi ozdobami we wnętrzach w stylu boho, vintage czy urban jungle. Ich wiązanie pozwala się odprężyć i zrelaksować, a gotowe wzory można wykorzystywać jako dekoracje na ścianach lub np. kwietniki. Makrama dla początkujących – od czego zacząć?

Polecamy: Jak robić na drutach?

makrama dla początkujących

Co to jest makrama? 

Makrama to technika polegająca na wiązaniu ozdobnych splotów sznurków bez pomocy żadnych narzędzi, takich jak np. szydełko, druty czy igły. Sztuka makramy znana jest już od starożytności, a sama nazwa wywodzi się z języka arabskiego (macramé) i oznacza ozdoba wiązana. W Polsce słowem makrama nazywa się zarówno czynność, jak i powstałe w ten sposób przedmioty. W okresie średniowiecza w Europie makrama była wykorzystywana głównie do tworzenia ozdób królewskich szat i pokryć na fotele czy łóżka.

Ponownie popularność zyskała w latach 70. XX wieku, stając się lubianą dekoracją wielu domów. Dzięki rozmaitym wzorom skręceń i wiązań z mocnych sznurów można wykonać nie tylko ozdoby, ale i użyteczne przedmioty, takie jak kwietniki, torby, biżuterię, hamaki czy huśtawki. Nauka makramy dla początkujących nie jest trudna, a już z kilku podstawowych typów splotów można stworzyć atrakcyjne wzory. 

Makrama dla początkujących: krok po kroku 

Jak zacząć naukę makramy dla początkujących? Krok po kroku: przede wszystkim zadbaj o zakup dobrej jakości sznurków, przeznaczonych do wykonywania splotów. Możesz śmiało zdecydować się na 40-50 metrów długości sznura, ponieważ w trakcie pracy będziesz wycinać z niego wiele krótszych fragmentów. 

Będą też potrzebne: metalowe kółko lub drążek (bądź mocny kijek, który pod wpływem ciężaru i pociągnięć się nie złamie), nożyczki i miara krawiecka. Przed rozpoczęciem nauki warto przygotować sobie swobodną przestrzeń. Przyda ci się również coś, na czym zawiesisz kółko bądź drążek – będzie to baza, od której rozpoczniesz pracę nad splotem. Jeśli jednak nie masz dostępnych takich przedmiotów, nie zniechęcaj się i wykorzystaj to, co masz, np. oparcie krzesła.

Przed przystąpieniem do wykonywania z makramy wzorów dla początkujących, warto jest po prostu poćwiczyć samo wiązanie, sprawdzić różne techniki splotów i przyzwyczaić dłonie do pracy z tego rodzaju nićmi. 

Każdą makramę zaczyna pętla mocująca, czyli odpowiednie przywiązanie sznurka do kółka, obręczy czy drążka. Jest to jedna z czynności, od której powinna zaczynać się nauka makramy dla początkujących. Krok po kroku wyjaśniamy, jak w łatwy sposób można to zrobić: 

  • złóż sznurek na pół i przerzuć zgięcie przez drążek (tak, jakby złożony sznurek miał wisieć na drążku);
  • końce sznurka przeciągnij pod kijkiem i przełóż przez zgięcie z drugiej strony;
  • pociągnij za końce sznurka – pętelka owinie się wokół drążka i baza makramy będzie stabilna.

Podczas nauki warto skorzystać z zestawów do makramy dla początkujących i książek instruktażowych – dzięki regularnym ćwiczeniom łatwiej jest dojść do wprawy i zacząć przygotowywać pierwsze rozbudowane wzory.

Wykonaj samodzielnie makramę – wzory dla początkujących

Oglądając duże, imponujące makramy, można odnieść wrażenie, że ich wykonanie jest niezwykle skomplikowane. W rzeczywiści najczęściej same sploty, z których dany przedmiot został zrobiony, nie są trudne, ale jest ich wiele i wiązanie wymaga dużego skupienia, precyzji i cierpliwości. Makramy dla początkujących mogą być z początku trudne do wykonania właśnie ze względu na czas, jaki trzeba poświęcić na ich stworzenie. Jest to jednak świetny sposób na zrelaksowanie i odprężenie się po ciężkim dniu pracy czy nauki.

Gdy już zrobisz kilka podstawowych ćwiczeń, spróbuj wykonać płaski słupek, czyli podstawę makramy z wzoru dla początkujących, który jest często wykorzystywany np. do wykonania kwietników. 

  • Na drążku wykonaj obok siebie dwie pętle mocujące – z kijka powinny zwisać cztery sznurki.
  • Dwa środkowe sznurki (a więc po jednym sznurku z każdej pętli) stanowią „filar” węzła. Dwa pozostałe – zewnętrzne – służą do wykonywania wiązań. 
  • Wykonanie słupka zacznij od przełożenia prawego zewnętrznego sznurka przez filar, tak aby znalazł się pod lewym zewnętrznym.
  • Następnie lewy zewnętrzny sznurek przełóż pod filarem i przeciągnij przez pętelkę, która powstała przed chwilą pomiędzy filarem a prawym sznurkiem. 
  • Pociągnij za zewnętrzne sznurki, tworząc zaciśniętą pętlę. 
  • Pierwsze „piętro” gotowe – teraz powtarzaj tę czynność, zaczynając naprzemiennie raz od prawego, a raz od lewego zewnętrznego sznurka. 

Najłatwiej będzie ci nauczyć się makramy i wzorów dla początkujących z filmów instruktażowych lub tematycznych książek. 

Makrama – zestaw dla początkujących 

Na początku zabawy z makramą zestawy dla początkujących mogą być sporym ułatwieniem. Znaleźć w nich można kilka różnej długości sznurków, obręcze i kółka, drążki drewniane, koraliki ozdobne, a także instrukcje makram dla początkujących, jak krok po kroku wykonać podstawowe wiązania

Taki komplet do świetny pomysł na prezent dla siostry, przyjaciółki czy kolegi. Każda osoba lubiąca odprężać się przy zadaniach manualnych na pewno będzie zadowolona z zestawu do makramy dla początkujących. Często wybierać można spośród różnych dostępnych kolorów sznurków oraz dodatków, dlatego z łatwością można dobrać zestaw jak najbardziej pasujący do upodobań obdarowywanej osoby. 

Innym ciekawym pomysłem na relaks przy zadaniu wymagającym skupienia i cierpliwości jest np. rysowanie mandali, określanych mianem kolorowanek dla dorosłych. Czas spędzony nad mandalą bądź makramą dla osób początkujących może być zaskakująco przyjemny i płynąć szybciej, niż z pozoru się wydaje. 

Autorka: Rita Turbiarz
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!