Termos w góry to obowiązkowy element ekwipunku podczas wycieczki, nie tylko jesienią czy zimą. Latem dobry termos w góry utrzyma niską temperaturę napoju, gdy żar będzie lał się z nieba. Jeśli chcesz się dobrze przygotować na górskie wyprawy, zobacz, jaki termos wybrać.
Jaki termos najdłużej trzyma ciepło? Stalowy. Dlatego, mimo że w sprzedaży znajdziesz wiele różnych modeli termosów, największą popularnością cieszą się te stalowe. Ich dodatkową zaletą jest odporność na wstrząsy i uszkodzenia, o co w outdoorze nietrudno. Dlatego właśnie w tym artykule skupimy się na termosach w góry wykonanych ze stali.
Zasadniczo termosy można podzielić na te przeznaczone do przechowywania napojów oraz modele, w których przechowywać będziesz żywność. Te pierwsze sprawdzą się, jeśli chcesz zabrać na szlak kawę czy herbatę lub w lecie zimny napój.
Termos na żywność przypomina zakręcaną miskę. Może też pełnić jej funkcję, ponieważ termos tego typu nie tylko utrzyma temperaturę posiłku, ale też dodatkowo zastąpi naczynie podczas biwaku. Co ciekawe, może to być również dobra opcja, jeśli chcesz w wygodny sposób zabrać ze sobą posiłek do pracy.
Podczas aktywności fizycznej trzeba dbać o nawodnienie organizmu. Dlatego ruszając na całodniową wyprawę w góry, należy zabrać ze sobą solidny zapas napojów. W tym przypadku zasada im więcej, tym lepiej generalnie się sprawdza.
Termos o pojemności 2 litrów w pewnym stopniu powinien zabezpieczyć zapotrzebowanie na napoje dla jednej osoby. Musisz jednak pamiętać, że pojemny zasobnik na napoje może oznaczać spory ciężar.
Mniejsze termosy turystyczne, np. te o pojemności jednego litra, będą dobrą opcją jako termos na krótkie wyprawy w góry. Ciekawą alternatywą mogą być kubki termiczne. Te przeznaczone do wykorzystania podczas górskich wycieczek są wykonane w podobny sposób do termosów, a dodatkowo można z nich bezpośrednio pić, co może być wygodnym ułatwieniem.
W tym przypadku nie ma niestety rozwiązań idealnych i trzeba znaleźć pewien kompromis. W sprzedaży dominują modele termosów z korkiem na „klik” lub zakręcane.
Te pierwsze sprawiają, że termos w góry lepiej utrzymuje ciepło, ponieważ odpada konieczność odkręcania korka, aby przelać napój do kubka. Niestety w praktyce często się okazuje, że po dłuższym użytkowaniu korki tego typu są awaryjne. To w efekcie oznacza, że termos nie nadaje się do użytku.
Problem ten rozwiązują korki zakręcane. Aby nalać napój, wystarczy je częściowo odkręcić, aż do momentu, gdy widoczne będą zagłębienia. Wtedy można swobodnie przelać herbatę czy kawę do kubka. Niestety wadą sprzętu tego typu może być częściowa utrata ciepła, chociaż nie powinno to być znacznym problemem, o ile nie wybierasz się na wyprawę w ekstremalnych warunkach.
Jeśli zastanawiasz się, jaki termos wybrać, warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria. Przykładowo do niektórych modeli jest dołączony dodatkowy kubek. To może być świetne rozwiązanie, które pozwoli ci zaoszczędzić miejsce w plecaku i jednocześnie poczęstować ciepłym napojem współtowarzysza wycieczki.
Innym ułatwieniem, które w praktyce dobrze się sprawdza, jest termos wyposażony w składany uchwyt boczny, dzięki któremu można wygodniej nalewać napój do kubków.
Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na materiał, jakim pokryta jest wierzchnia część termosu. Dobrze, aby była to guma lub silikon, dzięki czemu termos nie będzie się wyślizgiwał z zziębniętych dłoni lub gdy będziesz nalewać napój, mając na sobie rękawiczki.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny