Data modyfikacji:

Jak przygotować się do treningu na ściance wspinaczkowej?

Utrzymanie się na ściance wspinaczkowej, a co ważniejsze pięcie się na niej w górę to nie lada wyzwanie dla organizmu, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jednym z elementów przygotowań do treningu na ściance są ćwiczenia siłowe.

Po złapaniu bakcyla, kiedy wiemy już, że chcemy przejść z rekreacyjnego wspinania na regularne treningi zarówno na ściance, jak i w terenie, niezbędna będzie ciągła praca nad utrzymaniem odpowiedniej formy. Aby wzmocnić górne partie ciała, które bardzo intensywnie pracują w czasie wspinania, należy postawić na systematyczny trening na siłowni obejmujący m.in. podciąganie na drążku, różne rodzaje pompek i brzuszków, ćwiczenia ze sztangą, hantlami i innego typu obciążeniami. Oprócz ćwiczeń siłowych należy wykonywać aeroby, które poprawią pracę serca i całego układu krążenia, a także układu oddechowego, przez co zwiększą wydolność i wytrzymałość organizmu. Trening nastawiony na budowanie siły należy wykonywać na zmianę z bieganiem, jazdą na rowerze czy marszobiegiem. Dobrym uzupełnieniem będzie pływanie.

Oprócz regularnych ćwiczeń kardio i siłowych najlepszym sposobem na budowanie formy będzie samo wspinanie. Warto postawić na buldering, czyli wspinanie się na niskie wysokości bez użycia liny jako środka asekuracyjnego. Tu o bezpieczeństwo dbają tzw. crashpady, czyli przenośne maty lub spotter, czyli partner czuwający nad tym, aby w momencie odpadnięcia od ścianki zamortyzować upadek. Buldering na panelu to świetny sposób na budowę siły. Drugim rodzajem wspinania jest on-sight, czyli „od strzału”. Polega ona jednorazowym pokonaniu trasy bez wcześniejszego poznania jej przebiegu (prócz krótkiego obejrzenia przed startem), bez podpowiedzi czy spoglądania na innego wspinacza.

Osoby, które podchodzą rekreacyjnie do wspinaczki powinny zadbać o rozgrzewkę przed rozpoczęciem wysiłku. Można zrobić krótkie przebieżki, wymachy rąk i nóg, podskoki oraz wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?