Najlepsze książki motywacyjne – ranking

„To Ferrari czeka, byś do niego wsiadł”. „Bogaci wstają o 5 rano”. „Aby być milionerem, wystarczy chcieć”... – świat motywacji pełen jest pustych frazesów i niepopartych nauką twierdzeń. Niestety, bardzo często znajdziesz je w książkach pseudocoachingowych. Z tej okazji przygotowaliśmy listę najpopularniejszych i najlepszych poradników, z których wyniesiesz coś więcej. Zobacz książki motywacyjne, które warto przeczytać.
najlepsze książki motywacyjne

Dlaczego warto sięgnąć po dobre książki motywacyjne?

Książki motywacyjne nie mają dobrej prasy. Wielu osobom kojarzą się z oderwanymi od rzeczywistości poradami, naiwnym moralizatorstwem i chwytliwymi hasłami, które właściwie nic nie mówią. Tego rodzaju tytułów jest sporo, więc nie trudno trafić na kiepską książkę.

Tymczasem najlepsze książki motywacyjne nie dają łatwych odpowiedzi. Podchodzą do rozwoju osobistego naukowo, wskazując rzeczywiste ścieżki samodoskonalenia i motywowania do pracy. Część z nich to biografie znanych ludzi, inne analizują psychologię człowieka, a w kolejnych znajdziesz praktyczne zadania do wykonania.

Dlaczego jednak warto czytać książki motywacyjne? Przede wszystkim po to, by poprawić jakość własnego życia. Choć większość z nich skupia się na sukcesie czy bogactwie, główną rolą dobrych książek motywacyjnych jest poprawa pewności siebie, odczuwania szczęścia oraz minimalizowanie złych myśli.

Nie ważne, czy motywujesz się do rozwoju własnej firmy, zrzucenia kilku kilogramów czy do otwarcia na innych ludzi – poniższe książki motywacyjne ci w tym pomogą.

Książki motywacyjne, które warto przeczytać – ranking

 1. „Steve Jobs”, Walter Isaacson
 2. „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, Nick Vujicic
 3. “Siła nawyku” – Charles Duhnigg
 4. “Winning znaczy zwyciężać” – Jack Welch i Suzy Welch
 5. „Zjedz tę żabę. 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania” – Brian Tracy
 6. „Upór” – Angela Duckworth
 7. “Gadu-Gadu. Jak swobodnie rozmawiać z każdym i w każdej sytuacji” – Mark Rhodes
 8. „Potęga teraźniejszości” – Eckhart Tolle
 9. „Jak mniej myśleć. Poradnik dla analizujących bez końca” – Christel Petitcolin
 10. „Unf*ck yourself. Napraw się!” – John Gary Bishop


1. „Steve Jobs”, Walter Isaacson

Steve Jobs to człowiek-ikona. Jego inspirująca biografia, powstała przy współpracy z nim, jest dziś drogowskazem dla wielu początkujących przedsiębiorców. Książka pokazuje drogę Jobsa do wielkiego sukcesu, jaki osiągnął wraz z firmą Apple.

Autor przygląda się perfekcjonizmowi, wizjonerstwu i zapałowi Jobsa, ale nie unika też ciemnych stron sukcesu. Motywacja to nie tylko zachęta do działania, ale również przestroga.

2. „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, Nick Vujicic

Trudno wyobrazić sobie lepszego motywatora. Nick Vujicic choruje na fokomelię – rzadką chorobę objawiającą się brakiem kończyn. Czy można być szczęśliwym nie mając rąk i nóg?

Nick Vujicic w swojej autobiografi pokazuje, jak przekuć swoje słabości w pozytywne działania i jak walczyć o marzenia pomimo wielu przeciwności losu. To wyjątkowo wzruszająca, ale i pokrzepiająca książka.

3. “Siła nawyku” – Charles Duhnigg

Nasze życie składa się z nawyków. Część wynoszona jest z domu, inne powstają przypadkiem, a niektóre wynikają z charakteru. Niemniej jednak podstawą zmiany życia, jest zmiana nawyków i to nawet tych najsubtelniejszych.

Charles Duhnigg udowadnia, że wielkie zmiany zawsze zaczynają się od małych kroków. W książce analizuje nawyki stojące zarówno za osobistymi sukcesami (odchudzanie), jak i poczynaniami wielkich korporacji.

4. “Winning znaczy zwyciężać” – Jack Welch i Suzy Welch

Prowadzenie własnej firmy lub rozwój kariery zawodowej to trudny i wycieńczający proces. Wpływ na ostateczny sukces mają zarówno strategie zarządzania i mechanizmy rynkowe, jak i zwykłe czynniki psychologiczne.

W książce „Winning znaczy zwyciężać” znajdziesz porady Jacka Welcha – wieloletniego CEO amerykańskiej firmy General Electric. Autor wraz z żoną pokazują, jak połączyć karierę z życiem prywatnym i jak być dobrym przywódcą

5. „Zjedz tę żabę. 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania” – Brian Tracy

„Zjedz tę żabę” to jedna z najpopularniejszych książek motywacyjnych autorstwa Briana Tracy’ego.  Kanadyjski mówca motywacyjny skupia się w niej na prokrastynacji, czyli wiecznym odkładaniu prac.

Co ciekawe, problem ten może wynikać nie tyle z lenistwa, co perfekcjonizmu i chęci zaprezentowania się z najlepszej strony. „Zjedz tę żabę” podaje na tacy 21 metod radzenia sobie z małymi i dużymi problemami, które stoją na drodze do celu.

6. „Upór” – Angela Duckworth

Jakie cechy charakteru wyróżniają „urodzonych” zwycięzców? Jedną z nich jest z pewnością upór. Jak twierdzi amerykańska psycholog Angela Duckworth, połączenie pasji i wytrwałości jest nawet ważniejsze niż talent czy łut szczęścia.

Dobrą wiadomością jest to, że uporu można się nauczyć. W książce „Upór” znajdziesz metody, które podniosą twoją wytrwałość. Dowiesz się też, co jest lepsze dla dziecka: pobłażliwość czy wysokie standardy.

7. “Gadu-Gadu. Jak swobodnie rozmawiać z każdym i w każdej sytuacji” – Mark Rhodes

Umiejętność luźnej rozmowy jest w dzisiejszych czasach zaniedbywana. Tymczasem to właśnie small talki są podstawą kontaktów biznesowych, partnerskich czy towarzyskich.

Mark Rhodes analizuje zarówno lęki i obawy przed podjęciem rozmowy, jak i metody nawiązywania silnej więzi z rozmówcą. Te porady przydadzą się niemal zawsze i można z nich skorzystać zarówno w pracy, jak i w osiedlowym sklepie.

8. „Potęga teraźniejszości” – Eckhart Tolle

Współczesność narzuca ogromną presję i szybki tryb życia. Typowa dla millenialsów presja sukcesu, bogactwa i statusu społecznego może jednak bardzo negatywnie odbijać się na psychice.

„Potęga teraźniejszości” udowadnia, że czasem nie warto brać udziału w tym wyścigu. Eckhart Tolle wskazuje alternatywę w postaci docenienia potęgi teraźniejszości. Według niego życie w harmonii i spokoju jest ważniejsze niż ślepe brnięcie do celu.

9. „Jak mniej myśleć. Poradnik dla analizujących bez końca” – Christel Petitcolin

W jednej chwili mózg analizuje tysiące informacji potrzebnych człowiekowi do przeżycia. Niestety oprócz tych ważnych spraw, ma „na głowie” również błahe i nieznaczące tematy.

Jeżeli czujesz, że myślisz zbyt dużo, często obawiasz się mało prawdopodobnych konsekwencji lub ciągle obmyślasz alternatywne rozwiązania, książka „Jak mniej myśleć” jest właśnie dla ciebie. Uwaga! Wbrew luźnej i sympatycznej okładce, jest to rzetelna, popularnonaukowa publikacja.

10. „Unf*ck yourself. Napraw się!” – John Gary Bishop

Już jednoznaczny tytuł wskazuje na to, że książka traktuje problem bez skrupułów. Jeśli szukasz dobrej książki motywacyjnej, która solidnie zachęci cię do działania, „Unf*ck yourself” jest odpowiednią propozycją.

Co ważne, pomaga ona poradzić sobie nie tylko z wewnętrznymi wątpliwościami i obawami, ale też zewnętrzną manipulacją osób. Książka reprezentuje dość proste spojrzenie na motywację, jednak wiele osób potrzebuje właśnie takiej formy „kopniaka”. Czysto naukowych wykładni ludzkiej psychiki warto poszukać w innych publikacjach.
Oto książki motywacyjne, które warto przeczytać, bez względu na cel. Każda z nich to cegiełka do pewności siebie i zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości.

Dobre książki motywacyjne pomogą ci zmienić życie na lepsze, jednak najlepsze – uchronią przed bolesnymi i kosztownymi pomyłkami. Warto bowiem pamiętać, że książki motywacyjne nie są jedynie bodźcem do działania. Przede wszystkim mają dostarczyć rzetelnej wiedzy, która pomoże ci podejmować decyzje trafnie i świadomie.

Przeczytaj także:
 1. Alek Rogoziński – książki. Kolejność czytania książek
 2. Fajne książki do czytania - jakie fajne książki do czytania wybrać?
 3. Kryminały Simona Becketta. Książki warte przeczytania

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik