Jest niezwykle popularne w Wielkiej Brytanii. Pozwala wypocząć na łonie natury i obcować z przyrodą. Dla osób kochających ptaki to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Co to takiego? Birdwatching, czyli hobby polegające na obserwacji ptactwa.
Ptasiarstwo, bo takie jest rodzime określenie na birdwatching, nie jest jeszcze w Polsce aż tak popularne, jak na Wyspach Brytyjskich. U nas hobby to uprawia zaledwie kilka tysięcy osób, natomiast brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków liczy prawie 4 miliony członków. Obserwacja ptaków to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu dla osób, które lubią obcować z przyrodą oraz nie straszne im spędzenie kilku godzin w samotności i ciszy, aby „upolować” nowi ptasi okaz. Przy czym „upolowanie” oznacza – rzecz jasna - wykonanie zdjęcia obserwowanemu ptakowi.
Nie wszyscy birdwatcherzy fotografują ptaki. Niektórzy ograniczają się jedynie do podglądania ich przez lornetkę lub lunetę. Ciekawą grupą ptakolubów są twicherzy, którzy „kolekcjonują” jedynie rzadkie gatunki i często będąc gotowymi nawet na długą podróż do miejsca, gdzie ptak taki został zauważony.
Chociaż wśród uprawiających birdwatching znajdzie się zawodowych ornitologów, to jednak hobby to uprawiają głównie amatorzy – osoby, które po prostu kochają ptaki. Nie prowadzą żadnych badań naukowych, lecz obserwują te zwierzęta, aby je podziwiać w naturalnym środowisku. Mają przy tym bardzo dużą wiedzę o przedmiocie swojej pasji, dlatego też często pomagają naukowcom np. w akcjach liczenia populacji ptaków.
Ptasiarze najchętniej obserwują ptaki w trakcie migracji wiosną i jesienią (najlepiej o poranku, gdy ruszają na żer), ale birdwatching to całoroczne hobby.
Jak zacząć? Początkujący powinni wyposażyć się w encyklopedię ptaków i notatnik, gdzie zapisywać będą obserwacje. Zależnie od zainteresowania przydadzą się lornetka i luneta oraz dobry aparat fotograficzny, jak też ciepłe, nieprzemakalne ubranie (możliwie w kolorach maskujących). Rozpoczynając przygodę z birdwatchingiem należy pamiętać, że dobro ptaków jest najważniejsze. Konieczne jest stosowanie się do następujących zasad: ograniczenie niepokojenia ptaków do minimum, niezakłócanie ich spokoju przy gnieździe, przestrzeganie przepisów ochrony przyrody. Przed pierwszą obserwacją warto poczytać strony ptakolubów w sieci lub wybrać się z kimś doświadczonym.
*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie
Autor: Sylwia Stwora