Data modyfikacji:

Końcówki do kijków nordic walking – jakie do czego?

Nordic walking stał się popularną rozrywką dla wielu osób. Jest też sposobem na utrzymanie formy czy polepszenie kondycji, bez nadwyrężania stawów. Mało kto wie, że na technikę chodu czy łatwość poruszania się wpływa rodzaju grotu, a także założonego do niego bucika. Owe buciki to tak naprawdę końcówki do kijków do nordic walking. Jakie do czego? Takie pytanie często można usłyszeć od początkujących. Dlatego dziś podpowiemy, jak dobrać końcówki do kijków, a także wskażemy, czym się różnią.
końcówki do kijków nordic walking

Czy trzeba zakładać nakładki na kijki do nordic walking?

Wiele osób zastanawia się, czy trzeba zakładać końcówki na kijki do nordic walking. Odpowiedź jest w tym przypadku niejednoznaczna. Na pewno końcówki są przydatne w przypadku poruszania się po twardej nawierzchni, takiej jak asfalt, kostka brukowa czy też beton. Podczas spacerów po lesie nie są już wymagane, bowiem w tym przypadku lepiej sprawdzają się kijki zakończone ostrym grotem, które dobrze odbijają się od powierzchni. Tu jednak pojawia się problem, bowiem tak ostro zakończone kijki bywają niebezpieczne. W końcu przy nieodpowiednim ruchu można natrafić na stopę. Końcówki do kijków do nordic walking zapewniają lepszą przyczepność. Dzięki temu kijki nie ślizgają się na śliskiej nawierzchni i można ich używać nawet w warunkach zimowych. Końcówki są najczęściej wykonane z gumy i ścięte pod odpowiednim kątem. Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje bucików: uniwersalne i z nakładką. Te pierwsze są cięższe i mogą przeważać na końcu. Jednak ich zakładanie jest proste, wystarczy je wcisnąć lub przykręcić. Wersję z nakładką trzeba każdorazowo nałożyć na kijki. Oczywiście uniwersalne sprawdzają się dla tych osób, które wybierają różne trasy do aktywności, jaką jest nordic walking.

Funkcje końcówek do nordic walking:

  • zapobiegają ślizganiu na gładkich i mokrych nawierzchniach;
  • przy poruszaniu mięśniami wokół barków i obojczyka, siła odpychania dzięki nim przekazywana jest na podłoże;
  • dzięki nim chodzenie może być stabilne, bo kijek wbija się pod odpowiednim kątem w podłoże i jednocześnie na nim opiera;
  • amortyzują wstrząsy, chroniąc w ten sposób stawy;
  • zapewniają prawidłowy ruch na twardej nawierzchni, dzięki wytworzeniu tarcia pomiędzy nakładką a podłożem;
  • ograniczają hałas przy chodzeniu, który może być uciążliwy dla innych użytkowników chodnika czy ścieżki.

Końcówki do kijków do nordic walking – jakie do czego?

Nakładki, inaczej zwane stopkami do nordic walking, są wykonane z wysokiej jakości gumy i chronią przed uszkodzeniem same kijki. Trzeba wiedzieć, że dzięki temu chroni się grot kijka, który służy właśnie do odbijania się od wybranej nawierzchni. To jednak nie jedyne zadanie nakładek do kijków do nordic walking. Otóż gwarantują one amortyzację, to znaczy niwelują drgania. Tym samym zapobiegają mikrourazom stawów łokciowych i przegubów, które bezpośrednio je odbierają. Oczywiście takie zabezpieczenie chroni również samo podłoże, zwłaszcza gdy spaceruje się w parku, gdzie rosną rośliny. Wcześniej zawsze należy się upewnić, że w danym miejscu nie ma zakazu spacerowania z kijkami do nordic walking. Trzeba bowiem pamiętać, że mogą ingerować w korzenie roślin. Oczywiście buciki w pewnym stopniu temu zapobiegają, zatem w takich miejscach, gdy nie ma zakazu, są absolutnie niezbędne.

Rodzaje końcówek do nordic walking

Warto wiedzieć, że końcówki do kijków do nordic walking należy dobierać w zależności od podłoża, ale istotne znaczenie ma również to, czy poruszamy się po równej nawierzchni, czy też idziemy pod górę. Warto poznać podstawowe rodzaje końcówek do kijków do nordic walking. Wśród nich możemy wymienić:
  • prostokątne;
  • eliptyczne;
  • okrągłe.

Podział ze względu na materiały, z których końcówki zostały wykonane, wygląda następująco:

  • końcówki gumowe;
  • końcówki kauczukowe;
  • końcówki gumowe lub kauczukowe z dodatkowymi wzmocnieniami metalowymi.

Okrągłe końcówki do kijków znajdziecie na Ceneo.pl. Jeśli szukacie ściętych końcówek z bieżnikiem jodełki, to dobrym wyborem będzie Viking. Gdy potrzebujecie stopek z głębszym bieżnikiem, to sprawdzi się Vipole.

Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje końcówek do nordic walking?

Otóż prostokątne są stosunkowo ciężkie. Należy wiedzieć, że ważą około 45 g. Z kolei eliptyczne są mniejsze i lżejsze od prostokątnych mniej więcej o połowę. Jeżeli szukacie naprawdę lekkich końcówek do kijków do nordic walking, to najlepiej sprawdzą się okrągłe, których waga nie przekracza 15 g. Poszczególne końcówki do nordic walking mogą mieć także różne rodzaje bieżnika. Oczywiście podobnie jak w przypadku opon, tak i tutaj rodzaj bieżnika powinien być dopasowany do określonej nawierzchni. Na kamieniste i piaszczyste, a jednocześnie twarde nawierzchnie sprawdzają się końcówki z bieżnikiem drobnym. Z kolei na twarde, ale i gładkie odpowiednie są końcówki z głębokim bieżnikiem. Wyróżniamy jeszcze końcówki, które sprawdzają się, gdy z kijkami chcecie pokonywać strome wzniesienia. Otóż w takim przypadku najlepszym wyborem są stopki okrągłe.

Na jak długo wystarczają stopki do nordic walking?

Choć stopki są wykonane z trwałej i odpornej na uszkodzenia mechaniczne gumy czy też kauczuku, to jednak, jak wszystkie materiały, nie są wieczne i po pewnym czasie się zużywają. Jak szybko? W dużej mierze zależy to od techniki chodu, ale również ilości pokonywanych kilometrów. Znaczenie ma oczywiście mieszanka gumowa czy kauczukowa, z jakiej stopki zostały wykonane. Istotne jest także to, po jakich nawierzchniach najczęściej się spaceruje. Jak już wspomnieliśmy, technika ma duże znaczenie. Jeśli szura się kijkami po podłożu, to często ścierają się one w nierównomierny sposób. W związku z tym potrzebna jest też ich częstsza wymiana. Na pewno zakup końcówek sprawdzonych marek sprawia, że są one bardziej odporne na pękanie. Aby zwiększyć trwałość końcówek do kijków do nordic walking, należy przede wszystkim dbać o oczyszczanie bieżnika po każdym spacerze. Nie mogą w nim zalegać kamyczki ani piasek. Trzeba pozbyć się z ich powierzchni także błota. Niektórym stopki wystarczają na cały sezon, a inni wymieniają je już w trakcie. Dużo zależy od długości tras, jakie się wybiera, a także częstotliwości uprawiania nordic walking. Bez wątpienia jest to świetna rozrywka dla każdego, niezależnie od kondycji i wieku. Koniecznie jednak trzeba dobrać odpowiedni sprzęt i właściwie dbać o same kijki, jak i komponenty, takie jak końcówki.