Data modyfikacji:

Jaki kask narciarski i snowboardowy wybrać? Polecane kaski narciarskie i snowboardowe

Zastanawiasz się, jaki kask narciarski dla dzieci wybrać? A może potrzebujesz kupić nowy kask na snowboard? Kask narciarski oraz kask snowboardowy to absolutne must have na stoku zimową porą, bo ochrona głowy podczas jazdy na nartach czy snowboardzie jest kluczowa. Producenci mają do zaoferowania rozmaite kaski, które swoim wyglądem i możliwościami zadowolą wielu użytkowników. Sprawdź polecane przez nas kaski narciarskie i snowboardowe.

kask narciarski

Dlaczego warto mieć kask podczas jazdy na nartach lub snowboardzie? 

Zarówno jazda na nartach, jak i snowboardzie może prowadzić do upadków. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy zaawansowanym narciarzem, musisz zapewnić sobie odpowiednią ochronę. Uderzenie głową o twardą powierzchnię może zakończyć się tragicznie.

Należy pamiętać również o wysokiej prędkości, jaka jest rozwijana podczas uprawiania tych sportów. Narciarze i snowboardziści są zgodni, że dobry kask narciarski może uratować życie!

Przeciętny narciarz i snowboardzista rozpędzają się nawet do 30–40 km/h, a nowe modele nart i desek snowboardowych tworzone są po to, by jazda po śniegu była jeszcze szybsza i bardziej dynamiczna. To nie zawsze idzie w parze z umiejętnościami posiadaczy sprzętu zjazdowego.

Jeśli nie masz założonego na głowę kasku, zderzenie albo upadek może zakończyć się dla ciebie tragicznie. Głowa jest bardzo czuła: tylko na pozór twarda i dobrze chroniona przez kości czaszki. Zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki w sezonie są bardzo zatłoczone. O kolizję na zjeździe nie jest trudno. Wybierając kask narciarski, warto spojrzeć jaki strój na narty wybrać.

Dobry kask narciarski oraz dobry kask snowboardowy – cechy niezawodnego sprzętu

Kaski narciarskie oraz kaski na snowboard grają do jednej bramki, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na stoku. Nieważne, czy wpinasz się w dwie dechy, czy w jedną, wybierz kask, który:
  • jest dobrze dopasowany do twojej głowy, a jednocześnie zapewnia swobodę ruchów;
  • jest wygodny;
  • posiada regulację obwodu oraz regulację głębokości, by jak najlepiej dopasować go do wielkości i kształtu twojej głowy;
  • ma wytrzymałe i proste w użyciu zapięcie;
  • posiada wentylację;
  • jest kompatybilny z goglami lub posiada szybę;
  • mało waży (docenisz przy całodniowym szusowaniu po stoku);
  • ma atesty jakości (to opcjonalne, ale podnosi poziom bezpieczeństwa podczas białego szaleństwa).

Jaki kask narciarski dla dzieci?

Jeśli kupujesz kask narciarski dla dzieci, kieruj się takimi samymi kryteriami jak w przypadku kasków dla dorosłych. Nigdy nie wybieraj kasku „na wyrost”, bo nie chroni on głowy w trakcie upadku w takim stopniu, w jakim powinien. A najgorsze jest to, że gdy niekontrolowanie kask sam przesuwa się po czapce, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa malucha. Głowa dziecka rośnie bardzo powoli, więc z pewnością wymiana kasku co rok nie będzie konieczna. Kup nowy wtedy, gdy zauważysz, że kask uciska dziecko w głowę

Kask narciarski dla dzieci – propozycje. Czyli wybierz coś dobrego dla swojego smyka

Kask narciarski Head MAJA – występuje w różnych wariantach kolorystycznych odpowiednich dla chłopca i dla dziewczynki oraz jako kask narciarski z szybą lub bez. Wyposażony został w system regulacji 2D Fit, dzięki czemu bez trudności dopasujesz go do obwodu głowy dziecka. Samo dziecko także nie będzie mieć problemów z regulacją. Pasek przy podbródku pokryto miękkim materiałem, by nic nie obcierało delikatnej buzi smyka.
Kask narciarski Uvex Manic Pro – występuje w szerokim wariancie kolorystycznym. Waży 360 g, więc dziecko praktycznie nie odczuje jego obecności na głowie. Wykonany jest z najlepszych na rynku materiałów, łatwo się zapina i zapewnia odpowiednią wentylację.
Kask narciarski POC Skull Orbic X Spin – jest kaskiem wyścigowym zatwierdzonym przez FIS i dopuszczony do jazdy w zawodach. Posiada cechy dbające o zwiększenie poziomu bezpieczeństwa: system SPIN, wkładkę LD, odłączany klips na gogle narciarskie. Jest bardziej opływowy i aerodynamiczny, co może pomóc w osiąganiu lepszych wyników. Szeroka paleta kolorów do wyboru.

Polecane kaski narciarskie i snowboardowe 

Uvex HLMT 700 Visor Vario 

Bardzo dobry kask na narty zintegrowany z goglami zapewni bardzo dobrą ochronę i świetną widoczność. Konstrukcja kasku oferuje świetną wentylację, która uniemożliwia parowanie szyby. System regulacji 3D IAS umożliwia doskonałe dopasowanie do głowy. To polecany kask zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów.

4F KSU003 

Kask damski charakteryzuje się przede wszystkim lekką konstrukcją. Dzięki temu podczas jazdy jest on praktycznie niewyczuwalny. Skorupa Hardshell jest dobrze wentylowana. Wewnątrz znajduje się antyalergiczna wyściółka i miękkie zauszniki. Plusem jest to, że kask ma wbudowane gogle. Takie rozwiązanie znamy ze znacznie droższych rozwiązań. Mocną stroną tego modelu jest również elegancki wygląd. 

POC Fornix

Jeśli zastanawiasz się jaki kask snowboardowy wybrać, to polecamy model Fornix od firmy POC. Cała konstrukcja została stworzona z wytrzymałych włókien aramidowych, które bardzo dobrze zachowują się podczas upadku. Równomierne rozłożenie siły uderzenia chroni głowę przed urazami. Dobry przepływ powietrza to zasługa sześciu otworów wentylacyjnych. Skorupa kasku została dostosowana do gogli, dlatego można je założyć bez większych problemów. 

Salomon Driver 

Nowocześnie wyglądający kask jest dedykowany dla narciarzy i snowboardzistów, którzy poszukują niestandardowych rozwiązań. Bryła wykonana w technologii hybrydowej zawiera materiał EPS 4D, który jest lekki i wytrzymały jednocześnie. System dopasowania do głowy oferuje pokrętło regulacji. Zintegrowana szyba Motion Shield nie tylko efektownie się prezentuje, ale również skutecznie odbija promienie słoneczne. To kompletny kask dla wymagających użytkowników. 

Rossignol Reply Impact

Budżetowy kask narciarski został wykonany z polipropylenowych komponentów, co w połączeniu z technologią multi impact przekłada się na bardzo dobrą wytrzymałość. Dopasowanie do głowy umożliwia system Dial R-Fit, natomiast przepływ powietrza jest możliwy dzięki zaawansowanemu systemowi wentylacji. Za około 200 złotych to bardzo dobry kask dla narciarzy i snowboardzistów. 

Autor: Bartłomiej Mazurek, Ewa Doniec