Data publikacji:

Jak wybrać odpowiednią odzież kompresyjną i dlaczego warto ją stosować?

Odzież kompresyjna to jeden z kluczowych elementów udanego treningu. Stosują ją zarówno profesjonalnie sportowcy, jak i amatorzy. Zapobiega powstawaniu urazów, kontuzji oraz popularnych zakwasów, a także sprawia, że sam trening jest bardziej wydajny. W jakich innych sytuacjach warto stosować odzież kompresyjną oraz jaki rodzaj takiej odzieży wybrać?
odzież kompresyjna

Odzież kompresyjna – co to, co daje i jak działa?

Odzież kompresyjna, znana również jako odzież uciskowa, to specjalistyczny rodzaj ubrania zaprojektowany w celu poprawy krążenia krwi. Dzięki precyzyjnie kontrolowanemu naciskowi wywieranemu na określone obszary ciała odzież ta poprawia przepływ krwi, wspierając regenerację mięśni i komfort podczas aktywności fizycznej. Poza wspomaganiem regeneracji odzież kompresyjna pomaga również w stabilizacji mięśni oraz stawów, a także zapobiega otarciom podczas treningu, co zmniejsza ryzyko urazów lub kontuzji.
Dodatkowo poprzez delikatny ucisk na naczynia chłonne odzież kompresyjna wspomaga odpływ limfy, co pomaga redukować obrzęki limfatyczne. Obrzęki limfatyczne mogą być zarówno naturalną reakcją organizmu sportowca po intensywnym wysiłku fizycznym, jak i efektem przewlekłych schorzeń.

Jak działa odzież kompresyjna?

Kontrolowany nacisk na wybrane partie ciała ma za zadanie poprawę przepływu krwi. Z kolei krew transportuje tlen, który reguluje długi i wyczerpujący wysiłek, oraz składniki odżywcze, które dostarczają energię mięśniom. Brak wystarczającej ilości tlenu oraz substancji odżywczych powoduje, że znacznie szybciej się męczymy. Im trening jest dłuższy, tym mięśnie potrzebują więcej energii.
Niezwykle ważna jest również stabilizacja stawów oraz mięśni podczas treningu, w szczególności u osób, które mają problemy ze stawami lub dopiero co przeszły np. kontuzję mięśniową. Odzież uciskowa zapobiega niekontrolowanym ruchom. Nagłe szarpnięcia czy właśnie niekontrolowany ruch to jedne z najczęstszych przyczyn kontuzji.

Odzież kompresyjna zwalcza zakwasy

Praktycznie każdy zna ten charakterystyczny ból mięśni po odbytym dzień wcześniej treningu. Przyczyną tzw. zakwasów są mikrourazy mięśni. Dzieje się tak, gdy podczas treningu do mięśni dociera za mało tlenu, gdy nie przeprowadzimy prawidłowej rozgrzewki czy po prostu wykonamy zbyt intensywne ćwiczenia. Zadaniem odzieży kompresyjnej jest minimalizacja ryzyka powstawania zakwasów. Mięśnie są efektywniej zaopatrywane w tlen oraz składniki odżywcze, dzięki czemu są w stanie dłużej i efektywniej pracować, znacznie zmniejszając ryzyko kłującego bólu następnego dnia.

Dla kogo odzież kompresyjna? Nie tylko dla sportowców!

Odzież kompresyjna może być stosowana przez sportowców, ale ma również szerokie zastosowanie jako odzież rehabilitacyjna. Jest zalecana w przypadku niektórych chorób układu krążenia, takich jak przewlekła niewydolność żylna, żylaki czy obrzęki limfatyczne. Może być również stosowana w procesie rehabilitacji pourazowej, wspierając regenerację tkanek, zmniejszając obrzęki i poprawiając krążenie w uszkodzonych obszarach.
W przypadku stosowania odzieży kompresyjnej w procesie rehabilitacji konieczne jest wcześniejsze wykluczenie wszelkich przeciwwskazań przez lekarza. Należą do nich m.in. choroby serca czy infekcje skóry.

Rodzaje odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna jest wykonana z elastycznego, ale jednocześnie wytrzymałego materiału, który dobrze przylega do ciała. Dzięki idealnemu dopasowaniu zapewnia równomierny ucisk na wybrane partie mięśni. Materiał, z którego wykonana jest odzież uciskowa, musi być również lekki, sprężysty oraz odporny na rozciąganie, co znacząco zwiększy komfort użytkowania podczas aktywności fizycznej. Najczęściej wykorzystywane materiały to poliester, nylon, spandex oraz elastan. Niektóre tkaniny posiadają również właściwości oddychające, odprowadzające wilgoć, a także utrzymujące określoną temperaturę ciała.

Jaką odzież kompresyjną wybrać?

Jednym z rodzajów takiej odzieży jest koszulka kompresyjna. Taka koszulka znajdzie zastosowanie podczas uprawiania sportu, w trakcie rehabilitacji, ale również w codziennych aktywnościach. Podczas uprawiania sportu stabilizuje mięśnie, poprawia krążenie krwi, ogranicza ryzyko powstawania mikrourazów, a także redukuje zmęczenie. W trakcie rehabilitacji pomaga zmniejszać obrzęki. Z kolei dzięki właściwościom termoregulacyjnym chroni przed wychłodzeniem lub przegrzaniem w zależności od warunków, a także rodzaju koszulki.
Dolne partie ciała chronią, w zależności od potrzeb, nogawki kompresyjne lub spodnie kompresyjne. Nogawki kompresyjne zakłada się na łydki, wspierając w ten sposób krążenie w dolnych partiach nóg, idealne dla biegaczy i kolarzy. Nogawki kompresyjne mogą być również nieco dłuższe i obejmować całe kolano. Spodnie kompresyjne z kolei obejmują całe nogi i biodra, stabilizując większe grupy mięśni, poprawiając regenerację i wydajność, a także lepiej chroniąc przed wychłodzeniem. Wyróżniamy również skarpety uciskowe, które zmniejszają wstrząsy i wibracje, które przenoszą się na stopy.
Warto również dodać, że odzież kompresyjna dostępna jest w różnych stopniach kompresji. Wybór zależy od rodzaju oraz intensywności treningu lub innej aktywności. Przykładowo w przypadku rekreacyjnego uprawiania sportu zazwyczaj zaleca się wybór odzieży kompresyjnej o średnim stopniu kompresji, czyli w zakresie 15–20 mmHg. Wyższy stopień kompresji (20–30 mmHg) jest zalecany dla osób z problemami z krążeniem lub będących w trakcie rehabilitacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.