Data publikacji:

Kask do wspinaczki - jak wybrać kask do wspinaczki górskiej?

Wspinaczka górska to aktywność, przy której szczególnie istotne jest zachowanie bezpieczeństwa. Najprostszą metodą na zminimalizowanie ryzyka urazu jest noszenie kasku, który chroni głowę przed spadającymi kamieniami lub uderzeniem o skały. Niestety, wiele osób już po kursie wspinaczkowym rezygnuje z noszenia kasku. Jest to poważny błąd, którego skutki mogą nie być widoczne od razu; może jednak dojść do sytuacji, w której uratuje on zdrowie lub nawet życie wspinacza. Jak wybrać kask do wspinaczki, by możliwie najlepiej spełniał swoją rolę?

kask do wspinaczki

Kask do wspinaczki - podstawowe aspekty

Przy wyborze kasku wspinaczkowego warto sprawdzić normy, które określają przeznaczenie konkretnego modelu. Do wspinaczki górskiej warto wybierać te produkty, które posiadają certyfikat bezpieczeństwa UIAA lub EN 12492.

Warto także zwrócić uwagę na dwie podstawowe kwestie:

  • konstrukcja skorupy kasku - powinna uniemożliwiać przebicie kasku np. przez kamienie o ostrych krawędziach,
  • konstrukcja systemów znajdujących się pod brodą pasków - muszą one stabilnie utrzymywać kask na głowie.

Na te dwa aspekty składa się kształt kasku oraz materiał, z jakiego został wykonany. 

Podstawowe rodzaje kasków do wspinaczki górskiej

Na rynku dostępne są różne modele kasków do wspinaczki górskiej. Zdecydowana większość z nich opiera się jednym z dwóch rozwiązań konstrukcyjnych. Obydwa sprawdzają się w różnych warunkach - zarówno na skałach, jak i w górach - a ostateczny wybór podyktowany jest osobistymi preferencjami wspinacza.

Kaski piankowe

Lekkość i wygoda to jedne z czynników, które najczęściej są brane pod uwagę przy wyborze kasku. Osoby, dla których są one szczególnie istotne, chętnie sięgają po kaski, których konstrukcja oparta jest na lekkiej piance (EPS) pokrytej wytrzymałą powłoką z poliwęglanu. 

Są one bardzo komfortowe, jednak wadą takiego rozwiązania jest łatwe odkształcanie się plastycznej pianki pod wpływem uderzeń. To z kolei sprawia, że kask przestaje być zdatny do użytku. Do najpopularniejszych kasków tego rodzaju należą wyroby marki Black Diamond, takie jak Black Diamond Vapor czy Half Dome.

Do modeli cenionych za szczególnie dobre dopasowanie do głowy należą z kolei kaski Climbing Technology Orion.

Kaski hybrydowe

W kaskach tego rodzaju amortyzująca wstrząsy pianka EPS pokryta jest wytrzymałą i odporną na uderzenia skorupą z tworzywa ABS. Daje to dwustopniową ochronę i znacznie większą trwałość niż w przypadku modeli piankowych. Kaski hybrydowe są nieco cięższe od tych bez ABS, jednak są od nich znacznie wytrzymalsze i trwalsze, a przy tym uniwersalne.

Do najczęściej wybieranych kasków wspinaczkowych hybrydowych należą:

Na co zwrócić uwagę, wybierając kask do wspinaczki górskiej?

Dopasowanie

Wygoda jest jednym z najważniejszych aspektów wyboru kasku wspinaczkowego. Sprzęt ten najczęściej występuje w dwóch rozmiarach, dodatkowo będąc wyposażonym w system regulacji pozwalający na prawidłowe dopasowanie mocowań do wielkości głowy. 

Przy wyborze rozmiaru kasku należy wziąć pod uwagę warunki, w których ma być on używany. W przypadku wspinaczek zimowych pod kaskiem musi znajdować się wystarczająca przestrzeń, by zmieściła się gruba czapka lub chusta. 

Sprawdzając dopasowanie, warto zwrócić także uwagę na intuicyjność systemu regulacji oraz możliwość dostosowania kasku przy użyciu tylko jednej ręki. Najczęściej opiera się on na dwóch elementach, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie lub zwiększenie obwodu - jeżeli korzystanie z niego jest w jakimś stopniu problemem, lepiej nie kupować takiego modelu.

Waga

Wiele osób sięga po kaski, które są przede wszystkim lekkie. Niektórzy uważają, że dobry kask jest praktycznie niewyczuwalny podczas noszenia. Lżejsze kaski są jednak droższe niż cięższe, a przede wszystkim - bardziej podatne na uszkodzenia. 

Najlżejsze modele sprawdzają się przy wspinaczce wielkościanowej lub skałkowej, gdzie każdy gram ma znaczenie. W przypadku wspinaczki górskiej lepiej postawić na wytrzymałość.

Wentylacja

To kolejny aspekt, przy którym należy zastanowić się nad warunkami, w których planujemy się wspinać. Podczas aktywności prowadzonej latem lub w cieplejszych krajach duże znaczenie ma system zapewniający wentylację, co znacznie poprawia komfort wspinaczki. Zazwyczaj składa się on z kilku otworów, dzięki którym możliwa jest sprawna cyrkulacja powietrza. 

W przypadku wspinaczki w ciepłym klimacie warto wybierać kask z odpinaną wewnętrzną wyściółką. Można ją prać, co jest szczególnie istotne dla zachowania higieny.

Często pomijaną kwestią jest znaczenie koloru kasku, traktowanego zwykle jako detal o znaczeniu wyłącznie kosmetycznym. Należy jednak pamiętać, że jasny kask nagrzewa się znacznie wolniej niż ten, którego skorupa ma ciemny odcień. 

Mocowanie latarki czołowej

Możliwość montowania czołówki to we współczesnych kaskach wspinaczkowych standard. Warto jednak przed zakupem upewnić się, czy posiadany model latarki faktycznie jest kompatybilny z mocowaniami umieszczonymi na kasku. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego wydatku.

Wymienione powyżej kwestie oznaczają, że najważniejszym aspektem zakupu kasku do wspinaczki górskiej jest odpowiednie dobranie rozmiaru oraz modelu do planowanej aktywności. 

Należy także pamiętać, by wybierać sprzęt zaprojektowany w taki sposób, by sprostać zagrożeniom typowym dla otoczenia skał, co potwierdzają normy UIAA oraz EN 12492. Kask musi zapewniać także prawidłową wentylację i być komfortowy w użytkowaniu. W tym celu musi odpowiednio przylegać do głowy dzięki doborowi oraz dopasowaniu do jej obwodu. Dzięki temu stosowanie kasku jest nie tylko wygodne, ale i znacznie poprawia bezpieczeństwo.

Autorka: Katarzyna Łukaszewska