Data publikacji:

Joga w plenerze

Autor: Sylwia Stwora

Joga w plenerze to świetny sposób na lepsze dotlenienie organizmu. Asany wykonywane nad brzegiem morza czy na leśnej polanie pozwolą skuteczniej oczyścić organizm i sprzyjają podkręceniu metabolizmu, a co za tym idzie, pomagają szybciej uzyskać smukłą sylwetkę.

Niewątpliwą zaletą jogi, która jest systemem ćwiczeń zrodzonym w Indiach, jest to, że może ją praktykować każdy, a asany można wykonywać niemal wszędzie. Joga oferuje szeroki pakiet korzyści, niezależnie od tego, czy postrzegamy ją jako formę aktywności fizycznej, sposób na redukcję stresu, utrzymanie dobrej formy, poprawę kształtu sylwetki i wzmocnienie mięśni czy jest dla nas filozofią życia.

Do przeprowadzenia treningu jogi na świeżym powietrzu niezbędne będzie zabranie ze sobą specjalnej maty, alternatywnie karimaty lub cienkiego koca z naturalnej tkaniny. W plenerowym zestawie może znaleźć się też ręcznik i butelka z niegazowaną wodą. Strój ma być luźny, niekrępujący ruchów, a jednocześnie niezbyt obszerny czy ze zbyt długimi rękawami bądź nogawkami, które mogą nam przeszkadzać podczas wykonywania kolejnych asanów. Warto ćwiczyć boso, ewentualnie w bawełnianych skarpetkach.

Wybierając trening jogi w plenerze, najlepiej poszukać ustronnego, cichego miejsca, w którym będziesz mogła w pełni skupić się na uzyskaniu równowagi ducha i ciała. Dobrze jest zadbać o w miarę równe i płaskie podłoże oraz wystarczającą przestrzeń na swobodne wykonywanie różnorodnych pozycji. Jeśli nie masz możliwości znalezienia swojego kąta i przyjdzie Ci ćwiczyć w towarzystwie innych osób czy w przy sporym hałasie, będzie to dla Ciebie dodatkowym wyzwaniem. Jeśli w niesprzyjających warunkach treningowych zdołasz uzyskać wewnętrzną równowagę, możesz być pewna, że zaowocuje to w codziennym życiu.

Jesteś na początku swojej przygody z jogą lub lubisz ćwiczyć w towarzystwie? Zorientuj się, czy w Twojej miejscowości są prowadzone bezpłatne zajęcia z udziałem profesjonalnego instruktora. Coraz więcej urzędów miast czy gmin, ale i różnych organizacji, chcąc zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej, organizują darmowe spotkania.