Data publikacji:

Co to jest paddle board i jak zacząć?

Sporty wodne to jeden z tych sposobów spędzania czasu, który nie tylko zapewnia rozrywkę, ale i bardzo mocno wpływa na nasze zdrowie. Wysiłek, który wykonujemy, pozwala na bardzo efektywne budowanie tężyzny fizycznej i kondycji. Jest to tym bardziej korzystne, im więcej dyscyplin połączymy. Właśnie po to powstało paddle board. Co to jest? Jak się je uprawia? Na te oraz inne pytania odpowiemy w tym właśnie artykule.

Polecamy: Wakeboard

co to jest paddle board

Paddle board – co to jest?

Poddle bard to jedna z tych dyscyplin wodnych, która daje bardzo ciekawe przeżycia i rozrywkę, a mimo to jest bardzo mało rozpowszechniona. W głównej mierze opiera się ona na utrzymaniu równowagi na desce surfingowej, pokonywaniu fal i płynięciu w kierunku, który sobie obraliśmy. Za napęd nie służą nam jednak fale, a wiosło bardzo zbliżone do tego wykorzystywanego przez kajakarzy.

Plusy paddle board

Samo korzystanie z paddle board nie wymaga specjalnych umiejętności, poza zmysłem równowagi i odrobiną chęci. Jako użytkownik jedyne, co musisz zrobić, to spędzić godzinę nad wodą, by nauczyć się, jak panować nad deską i jak utrzymać równowagę.

Atutem tej metody, w przeciwieństwie do windsurfingu, jest brak zależności od wiatru i specjalnych wymagań co do zbiornika. Niezależnie, czy masz do dyspozycji ogromny zbiornik czy mały zalew, możesz świetnie się bawić, spędzając aktywnie czas.

Z czego składa się zestaw do paddle board?

Decydując się na rozpoczęcie przygody z paddle board, musisz zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt, który pozwoli bezpiecznie bawić się sportem zarówno młodym, jak i starszym.

Na sam początek potrzebujesz trzech rzeczy. Po pierwsze deska, która od surfingowej różni się tylko i wyłącznie rozmiarem. Z racji tego, że musi ona utrzymać na powierzchni nasz ciężar i być stosunkowo stabilna, jest szersza niż standardowa deska surfingowa. W rezultacie jest o wiele stabilniejsza niż zwykła deska.

Kolejnym niezbędnym elementem, bez którego nie będziemy mogli swobodnie pływać, jest wiosło zbliżone do tego wykorzystywanego przez kajakarzy. Niemniej jednak musi być ono dostosowane do wzrostu, by móc komfortowo korzystać z wiosła. Z racji tego, że podczas uprawiania Stand Up Paddle Board przyjmuje się pozycję stojącą, długość ta jest kluczowa dla zachowania prawidłowej postawy. Nikt przecież nie chce garbić się podczas surfowania, co psuje zabawę i sprawia, że sport przestaje być dobry dla zdrowia.

Ostatnim elementem wyposażenia, dzięki któremu zaczniemy przygodę z paddle board, jest linka asekuracyjna. Jest ona częścią zestawu odpowiadającą za połączeniem deski z kostką wiosłującego. Dzięki temu w trakcie upadku deska nam nie odpłynie i będziemy mogli kontynuować wodną przygodę.

Paddle board. Cena nie zawsze jest najważniejszym wyznacznikiem 

Na rynku mamy do dyspozycji dwa podstawowe rodzaje desek, które charakteryzują się odmiennymi parametrami i sposobem użytkowania. Deski pompowane to rozwiązanie o wiele lżejsze od tych wykonanych z tworzyw sztucznych, a co za tym idzie, łatwiej się je kontroluje. Dzięki temu idealnie sprawdzą się dla początkujących osób, ale i dzieci, które chcą spróbować swoich sił w nowej dyscyplinie.

Drugim rodzajem desek są natomiast deski sztywne, które ze względu na swoją konstrukcję i trwałość idealnie sprawdzają się do pokonywania dużych fal i użytku profesjonalnego. Taką deskę kontroluje się trudniej i, by robić to dobrze, potrzebne jest doświadczenie oraz pewnego rodzaju umiejętności.

Co do samej ceny sprzętu, to waha się ona od 1300 zł za dmuchane modele do nawet 7000 zł za profesjonalne rozwiązania. Oczywiście są to zestawy w pełni wyposażone, w skład których wchodzi: deska, wiosło, pompka do pompowania deski, pokrowiec na cały zestaw.

Tak przygotowani możecie zacząć swoją przygodę z paddle board, spędzając aktywnie czas nad wodą

Autor: Jakub Grzelak