Data modyfikacji:

Jakie skarpety w góry wybrać?

To pytanie pojawia się przez cały rok. Wiosną, gdy planujesz pierwszy górski wypad po zejściu śniegu. Latem, gdy na szlakach turystycznych tłoczno jak na lokalnym bazarku w piątek. Jesienią, gdy w górach eksplodują czerwienie, żółcie i brązy. Oraz zimą, gdy czas przypiąć raki, w dłoń wziąć czekan, a w plecak saperkę. Nasz poradnik „Jakie skarpety w góry wybrać?” obejmuje skarpety na wędrówki górskie latem i zimą.
skarpety w góry

Skarpety do turystyki górskiej – kluczowe informacje

Tak samo, jak nie ma butów do wszystkiego, tak też skarpety na górskie wycieczki nie będą uniwersalne. Na rynku są setki (a może tysiące?) producentów, którzy oferują przeróżne produkty i przekonują, że właśnie TE skarpety górskie będą dla ciebie najlepsze ZAWSZE. Jeśli więc chcesz zadbać o komfort stóp podczas wędrówki czy jazdy na nartach, w zależności od pory roku powinieneś w swojej garderobie mieć przynajmniej dwa rodzaje skarpet: skarpety w góry na zimę oraz skarpety w góry na lato. Skarpety na długie wędrówki będą inne niż te na krótkie i niewymagające wypady.

Jakie skarpety w góry zimą wybrać?

Zimą nie ma żartów! Podczas aktywności górskich prowadzonych o tej porze roku postaw na skarpetki, które nie zawiodą cię w trudnych warunkach. Bo wtedy łatwo o odmrożenie paluchów, zwłaszcza gdy zaszedłeś tak daleko, że powrót do kwatery będzie cię kosztował dużo czasu. Wtedy nie dość, że nici z udanej wycieczki, to jeszcze możesz skończyć w szpitalu z odmrożeniem kończyn dolnych!

PS. Pamiętaj też, aby zawsze zakładać czapkę, rękawice i komin – w ten sposób chronisz newralgiczne strefy ciała przed wychłodzeniem. Wybierz też dobrej jakości termoaktywną bieliznę – koszulkę i getry – która zapewni ci komfort cieplny przez cały czas ekspozycji na wiatr, mróz i śnieg.
Ale wróćmy do sedna tematu, bo miało być o tym, jakie skarpety w góry zimą wybrać. Kup takie skarpety do turystyki górskiej zimą, których przeznaczeniem są wyłącznie temperatury ujemne i to znacznie poniżej zera. Nasz rada jest taka: używaj ich zawsze w połączeniu z „linerami”, czyli cienkimi skarpetami przylegającymi do stopy. Wysokie parametry mają przykładowo skarpety trekkingowe Bridgedale Explorer Heavy Merino C Boot, których z powodzeniem użyjesz przy zdobywaniu alpejskich szczytów w zimowym czasie.
Jakie skarpetki w góry są dobre dla narciarzy? To skarpety kompresyjne Dynafit Race Performance. Poprawiają krążenie krwi, co wpływa na lepsze ukrwienie i natlenienie mięśni podczas wysiłku.

W razie tęgich mrozów, miej ze sobą małe podgrzewacze (saszetki, w których po aktywacji zachodzi reakcja chemiczna dająca ciepło). Wrzuć je do buta, by zapewnić sobie kilka godzin ciepła.

Skarpety w góry latem – jakie wybrać, by się nie przegrzać?

Jeśli zapytasz, jakie skarpety w góry latem, to my powiemy „to zależy”. Od tego, w jak wysokie góry jedziesz i jakich butów będziesz używać. Polecamy, jeśli jest ciepło, założyć niskie buty podejściowe, ale gdy teren i pogoda są niepewne – załóż buty trekkingowe za kostkę. A do tego jedną parę skarpet. Uznanie w świecie górskim zdobyły skarpetki trekkingowe Bridgedale Hike Lt Merino C Boo albo skarpety górskie Bridgedale Hike Mid Merino C Boot, bo są wytrzymałe, mają dobrą amortyzację i będzie ci w nich komfortowo zarówno przy 20 stopniach Celsjusza, jak i przy temperaturze, która gwałtownie obniży się do 5 stopni. Wiadomo – w górach musisz być przygotowany na wszystko!

Jakie skarpety w góry: zapomnij o bawełnie!

Chociaż bawełna to materiał powszechnie stosowany w przemyśle odzieżowym i najczęściej w ubraniach z tego materiału czujemy się dobrze, to niestety nie zdaje ona egzaminu na szlaku. Bawełna w dużym stopniu chłonie wilgoć oraz zapachy i co więcej, długo schnie i ma kiepskie właściwości termiczne. Nie jest więc dobrym wyborem na materiał skarpet w góry czy to na lato, czy to na zimę.

 W praktyce oznacza to, że jeśli postawisz na bawełniane skarpety trekkingowe, w razie gdyby przemokły ci buty (o co w górach wcale nie tak trudno), będziesz odczuwać pewien dyskomfort podczas chodzenia.

Jakie skarpety w góry na lato – czy sprawdzą się wełniane?

Jasne! I to jak! Wiemy, że wełniane skarpety kojarzą się z czymś, co gryzie. I to nie jest przyjemne uczucie. Ale tego typu dyskomfortu nigdy nie zaznasz, zakładając skarpety z wełny merynosów. Proponujemy ci skarpety turystyczne merino Smartwool Hike Medium Crew, które (dzięki temu, że merino wool naturalnie nie przyjmuje nieprzyjemnych zapachów) będziesz mógł używać nawet 3-4 dni z rzędu podczas wędrówki w górach latem. I gwarantujemy, że nie poczujesz nieprzyjemnej woni z buta :)

Wełna merynosów znajduje coraz szersze zastosowanie w świecie mody, turystyki i rekreacji. Ma to także odwzorowanie w bogatej palecie wzorów, kolorów i kształtów skarpet. Na pewno wybierzesz takie skarpety merino do turystyki górskiej latem i zimą, w których zdobędziesz niejeden szczyt.

Skarpety trekkingowe z wełny merino

Bielizna i odzież z wełny merino doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach na szlaku. Włókna tego typu charakteryzują się świetnymi właściwościami termicznymi – merino bardzo dobrze grzeje.

Ale to nie koniec zalet. Dodatkowo skarpety w góry z wełny merino nie chłoną zapachów i bardzo szybko schną, co jest nieocenionym plusem podczas trekkingu. Jakby tego było mało, wełna jest miękka i miła w dotyku, dlatego zapewnia komfort noszenia.

Jeśli szukasz skarpet w góry na zimę, twój wybór zdecydowanie powinien paść na modele wykonane z merino. Ale co ciekawe, skarpety trekkingowe tego typu będą też dobrą opcją latem. Wystarczy, że wybierzesz skarpety o cieńszym splocie.

Skarpety w góry z włókna syntetycznego CoolMax

Włokno syntetyczne CoolMax powstaje na bazie włókien poliestrowych i jest powszechnie stosowane w skarpetach różnych producentów. Cechą charakterystyczną włókien tego typu jest znakomita oddychalność i świetne odprowadzanie wilgoci, co w rezultacie oznacza, że skarpety turystyczne tego typu dają wrażenie suchości i poczucie komfortu.

Niestety nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Skarpety trekkingowe z włókien CoolMax będą idealnym pomysłem na lato i ciepłe dni, ponieważ nie zapewniają komfortu termicznego i przy niskich temperaturach byłoby w nich zbyt zimno.

Jakie skarpety na długie wędrówki w górach?

Profesjonalne skarpety górskie przydadzą ci się, zwłaszcza gdy planujesz długie wędrówki w górach. To, co istotne podczas długotrwałego wysiłku, to fakt, że dobre skarpety górskie:
  • wspierają stabilizację stawu skokowego,
  • odprowadzają wilgoć od stopy, by nie dopuścić do obtarć naskórka,
  • poprawiają amortyzację kroku,
  • redukują zmęczenie stóp i łydek (skarpety kompresyjne),
  • odpowiednio rozkładają obciążenie.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar skarpet w góry?

Skarpety górskie męskie są szyte w dokładnie taki sam sposób, jak skarpetki w góry dla kobiet. Różnią się rozmiarówką, dopasowaniem do kształtu stopy oraz często… kolorystyką. Pamiętaj – nie kupuj zbyt ciasnych skarpet, by cię nie uciskały w stopę i łydkę.

Za długa skarpeta zwinie się na palcach, a za krótka będzie naciskała na stopę. Oba przypadki wywołują ból i pęcherze. Dlatego dobrze zmierz stopę. A nawet obie :) Dopiero po dokonaniu prawidłowych pomiarów uda ci się wybrać dobry rozmiar skarpet w góry. Jeśli źle dobierzesz rozmiarówkę, nie będziesz mógł w pełni skorzystać z ich właściwości amortyzujących i ochronnych.

Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Poszukując idealnych skarpet trekkingowych, czy to na zimę, czy na lato, warto przyjrzeć się bliżej, w jaki sposób są uszyte. W praktyce świetnie sprawdzają się modele skarpet w góry, które posiadają wzmocnienia na pięcie oraz przy palcach.

W tych miejscach skarpety są najbardziej narażone na uszkodzenia oraz przetarcia, dlatego grubsza warstwa materiału czy dodatek włókien syntetycznych wzmocni skarpety i w rezultacie będą ci one służyć podczas kolejnych wędrówek przez długi czas.

Czy już wiesz, jakie skarpety w góry wybrać na letnie wędrówki oraz na zimowe wyprawy w góry? Nie szczędź złotówek. Komfort cieplny, amortyzacja i wygoda stóp są kluczem, gdy poszukujesz dobrej skarpety na wędrówki górskie.
Zdjęcie: lzf/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.