Data publikacji:

Nordic walking – jak często chodzić z kijkami?

Czy przy chodzeniu z kijkami nordic walking się chudnie? Tak! Wszak to aktywność ruchowa dobra na zrzucenie zbędnych kilogramów! Trzeba tylko zrobić to „z głową”. Nordic walking – jak często chodzić z kijkami? Żeby schudnąć i żeby czuć się zdrowym, a za razem nie przeforsować organizmu? Jak chodzić z kijkami żeby schudnąć? Czytaj, działaj i obserwuj pierwsze efekty.
Nordic walking

Kijki nordic walking – jak chodzić efektywnie?

Jeśli myślisz, że nordic walking nie pomaga w chudnięciu, to jesteś w błędzie. I my cię z niego wyprowadzimy :) Tę formę ruchu można uprawiać przez cały rok na świeżym powietrzu i jest ona odpowiednia dla każdego, kto chce zadbać o kondycję. Nordic walking rozwija te partie mięśni, które nie są używane podczas zwykłego marszu:
  • całe nogi,
  • biodra,
  • górne partie ciała: ręce, ramiona, obręcz barkowa, mięśnie kręgosłupa.
Nordic walking to forma aktywności ruchowej, która pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Jak to możliwe? Chudniesz, gdy zużywasz więcej energii niż dostarczasz do organizmu. I to jeszcze w otoczeniu przyrody, przyjaciół lub oddanego zwierzaka. Same „pyszności” :)

Jak chodzić z kijkami, żeby schudnąć?

Unikaj zadyszki! Dzięki temu, że wszystkie partie mięśniowe twojego ciała pracują równomierne, unikasz zadyszki, więc możesz ćwiczyć dłużej i spalasz więcej kalorii niż gdybyś gonił bez opamiętania przed siebie. Podczas marszu techniką nordic walking angażujesz 90% mięśni, które posiadasz! To bardzo efektywny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. Twoja tkanka tłuszczowa zmienia się w tym czasie w masę mięśniową. To wszystko dzięki nordic walking. Jak chodzić? Zgodnie z zasadami nordic walking, które znajdziesz w tutorialach na wielu kanałach w internecie.
Co daje odpowiednio wykonywane chodzenie z kijami nordic walking, by zrzucić zbędne kilogramy?
  • Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Wzmaga przemianę materii.
  • Wzmacnia działanie enzymów trawiących tłuszcze.
Wynik – chudnięcie, fit ciało i dobre samopoczucie. Osoba z nadwagą nie pójdzie pobiegać, bo stawy szybko ulegną zwyrodnieniom. Wizyta na basenie i pokazanie się w stroju kąpielowym może być dla otyłych rzeczą nie do wykonania. A nordic walking daje chudnięcie w przepięknych warunkach przyrodniczych. Warto?

Nordic walking – ile chodzić, żeby schudnąć?

Osobom z nadwagą polecamy trening nordic walking w takiej ilości i częstotliwości:
  • od 3 do 4 razy w tygodniu;
  • 60 minut marszu, a czego 20 minut to nieprzerwany marsz;
  • bez zadyszki;
  • wysiłek o umiarkowanym natężeniu.

Nordic walking – jak chodzić, żeby schudnąć? Technika kluczem do sukcesu!

Jak prawidłowo chodzić z kijami do nordic walking? 5 zasad nordic walking:
  1. Stawiaj kroki z przeniesieniem ciężaru ciała od stopy, przez śródstopie, aż po palce.
  2. Przed cały marsz pilnuj, by kijki były skierowane pod ukosem do tyłu.
  3. Podczas stawiania prawej pięty, lewy kij powinien dotykać podłoża – i na odwrót, podczas kolejnego kroku.
  4. Ręka nie powinna przekraczać linii bioder.
  5. Trzymaj kijki za same końce, w miejscu, gdzie znajduje się odpowiednie wyprofilowanie dopasowane do rąk.

Nordic walking – kiedy pierwsze efekty?

Oj, szybko :) Już po pierwszym marszu poczujesz się lepiej. Świeże powietrze dotleni twój mózg. Poczujesz się rozluźniony. Oderwiesz się od codziennych zajęć.

Chcesz wiedzieć, jakie efekty daje nordic walking?

  • Redukcja wagi – chodzenie z kijami połącz ze zdrową dietą, a uzyskasz wyraźne efekty wyszczuplające. Co ważne – redukcja wagi uzyskana dzięki ćwiczeniom nordic walking nie pozbawia organizmu witamin i minerałów!
  • Wzmocnienie mięśni całego ciała - nordic walking to aktywność fizyczna, która wzmacnia mięśnie całego ciała i to odróżnia ten sport od szeregu innych ćwiczeń fizycznych. Ćwiczysz, a równomiernie pracują twoje mięśnie nóg, pośladków, pleców, tułowia oraz rąk.
  • Wzrost ogólnej sprawności oraz kondycji – przy regularnych treningach szybko zaobserwujesz poprawę sprawności i wzrost kondycji bez względu na swój wiek.
  • Redukcja dolegliwości popularnego „bólu pleców” – ćwiczenia z kijami nordic walking stabilizują i prostują sylwetkę oraz wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za podtrzymywanie kręgosłupa.
  • Relaks, wyciszenie, odpoczynek – dotlenienie organizmu, kontakt z przyrodą, spotkanie z ludźmi innymi niż domownicy, by odetchnąć od dnia codziennego.
  • Poprawa metabolizmu – nordic walking wpływa korzystnie na pracę układu trawiennego i metabolizm, co skutkuje tym, że zaobserwujesz u siebie mniejsze problemy z ewentualnymi zaparciami oraz na szybszą przemianę materii.

Jakie kije do nordic walking wybrać?

Duże znaczenie dla efektywności treningu ma wybór dobrych kijków do nordic walking. Kijki do chodzenia charakteryzują się tym, że posiadają na górze specjalne rękawiczki, co odróżnia je od kijów trekkingowych, których używa się na przykład podczas wędrówek górskich. Koniecznie przymierz rękawicę, by sprawdzić, czy jest ci w niej wygodnie. Większość dobrej jakości kijków jest regulowana – łatwo dopasujesz je do swojego wzrostu. Jeśli planujesz pokrywać trasy asfaltowe, zakup specjalne gumowe nakładki na końcówki kijków do nordic walking. Dostaniesz je praktycznie w każdym sklepie sportowym i turystycznym.

Nordic walking – jak często chodzić? 3–4 razy w tygodniu.

Nordic walking – ile kilometrów dziennie pokonać, by schudnąć? To zależy, jak długie stawiasz kroki :) My optujemy za tym, aby postawić na liczenie czasu chodzenia z nordic walking zamiast liczenia przebytego dystansu. Godzina umiarkowanego marszu nordic walking to spalenie około 400 kcal. Spalasz więc aż o 40% więcej kalorii w porównaniu do zwykłego marszu.
Zdjęcie: Envato/ blas
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.