Data publikacji:

Jaki BMX do 500 zł wybrać?

Jazda na rowerze to aktywność uwielbiana i uprawiania przez wiele osób. Na rowerze jeździć może każdy, niezależnie od wieku, dlatego z całą pewnością można zakładać, że jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych obecnie sportów.
BMX do 500 zł

Skąd pochodzi nazwa BMX ?

Osobom, które są zaznajomione ze światem rowerowym, z pewnością znajoma jest nazwa BMX. To nazwa modelu roweru, która jest skrótem od pełnej nazwy – Bicycle Moto Cross. Ten rodzaj roweru został zaprojektowany w USA już w latach 70. i od tego czasu rowery typu BMX cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością.
Rowery BMX są wykorzystywane głównie podczas szybkiej jazdy z użyciem przeszkód oraz do jazdy wyczynowej. Zatem czy można kupić BMX do 500 zł? Taka kwota na rowerowym rynku nie jest wysoka, jednak z całą pewnością na tej półce cenowej można znaleźć tanie BMX do 500 zł.
Jak znaleźć odpowiedni dla siebie rower BMX? Jakie są kluczowe cechy dobrego roweru? Jakie ramy znaleźć można w takim rowerze oraz jaki BMX powinna wybrać osoba początkująca? Odpowiedzi na te i na inne pytania zawarto w poniższym artykule, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Rower BMX do 500 zł – do czego jest przeznaczony?

Rower BMX to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych modeli rowerów, jakie obecnie znaleźć można na rynku. Chociaż oferta rowerów BMX jest jednolita, to wciąż wśród dostępnych modeli można znaleźć te o różnym zastosowaniu:
 • BMX racing – to profesjonalne i zaawansowane rowery przeznaczone do ścigania się na specjalnie przygotowanych torach. Rowery BMX racing są nieco lżejsze od pozostałych modeli dostępnych na rynku, ale są także mniej wytrzymałe niż inne wersje BMX.
 • Street Style – to najbardziej uniwersalne modele z całej oferty rowerów BMX. Wśród nich znaleźć można ciekawe propozycje BMX do 500 zł, które świetnie się sprawdzą do zwiedzania miasta w wyczynowym stylu. Te rowery są przystosowane do skoków, trików i manewrów w miejskim środowisku, dlatego niestraszne są im murki, krawężniki czy skateparki.
 • Flatland – to specjalistyczny rodzaj roweru BMX, po który sięgają osoby chcące spróbować swoich sił w tak zwanym rowerowym breakdance. Ta dyscyplina opiera się głównie na wykonywaniu trików i akrobacji na płaskim terenie oraz bez wykorzystywania dodatkowych przeszkód i elementów.
 • Dirt – ten model roweru jest obecnie mocno zbliżony do roweru BMX Street Style. Tak samo świetnie sprawdzi się do wykonywania sztuczek i akrobacji na miejskim terenie. Oba modele różnią się od siebie jedynie drobnymi szczegółami.
 • BMX do 500 – na co zwrócić uwagę przy zakupie swojego pierwszego modelu?

  Wybierając swój pierwszy BMX do 500 zł, mało osób wie, na które parametry roweru warto zwrócić szczególną uwagę. Poniższe zestawienie kluczowych cech dobrego BMX z pewnością pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.
  Najważniejsze cechy w tego typu rowerach to:
 • Rozmiar kół – klasycznym wyborem, który jest także swoistym symbolem roweru BMX, są koła w rozmiarze 20”. Nie oznacza to jednak, że jedynie taki rozmiar kół można znaleźć obecnie na sklepowych półkach. Osoby, które chcą kupić rower BMX do 500 zł, mogą sięgnąć także po modele z mniejszymi kołami. W takim przypadku dostępne są wersje 16” oraz 18”. Większe koła, czyli tak zwane cruisery, które przeznaczone są głównie do driftu, mają rozmiar 24”.
 • Hamulce – chociaż dla wielu osób może być to zaskoczeniem, to prawdą jest, że niektóre z rowerów BMX są pozbawione hamulców. Obecność hamulca lub jego brak jest zależna od preferowanego stylu jazdy. BMX bez hamulca to opcja dla osób doświadczonych, które swoje pierwsze kroki w jeździe takim rowerem mają za sobą.

  Nauka jazdy bez zabezpieczenia takiego jak hamulec jest znacznie trudniejsza, dlatego nie jest to dobry wybór dla osób początkujących. BMX do 500 zł z hamulcami to świetny wybór dla osób, które chcą uprawiać dyscyplinę, jaką jest flatland. Oznacza to wykonywanie akrobacji na asfalcie, a do tego niezbędny jest hamulec. W tym przypadku rower BMX do 500 zł powinien mieć także nieco węższe opony oraz grube pegi.
 • Wybór rozmiaru ramy w rowerze BMX nie jest łatwym zadaniem. Tabela rozmiarów, którą można znaleźć w dziale z rowerami BMX, znacznie różni się od tej stosowanej w przypadku innych modeli rowerów. Rowery BMX różnią się od siebie pod względem długości górnej rury. Rozmiar dobiera się nie tylko do wzrostu przyszłego użytkownika, ale także do preferowanego stylu jazdy.

  Rozmiary dla osób dorosłych można znaleźć w przedziale od 20” do 21,5”. Warto pamiętać o tym, że prawidłowe dopasowanie ramy w rowerze BMX jest kluczowe dla wygody i bezpieczeństwa podczas jazdy. Złe dopasowanie ramy powoduje konieczność przyjmowania niewygodnej pozycji podczas jazdy. Za krótka rama zmusza do kulenia się na rowerze, a dodatkowo kolana narażone są na uderzenia w kierownice. Z kolei za długa rama w rowerze BMX uniemożliwia wykonanie wielu sztuczek i akrobacji.
 • Rodzaje ramy w BMX do 500 zł

  Wybór rozmiaru ramy to nie jedyna decyzja, jaką należy podjąć w stosunku do tego elementu konstrukcji roweru. Ramy w rowerach BMX w większości przypadków wykonane są ze stali. Stal to materiał bardzo wytrzymały i trwały, dlatego rowery ze stalowymi ramami cieszą się dużą popularnością. Jednak wybierając rower BMX do 500 zł, należy zastanowić się, który z gatunków stali będzie w tym przypadku najlepszym wyborem.
  Gatunek stali, który jest wykorzystany w konstrukcji roweru, zależy w głównej mierze od klasy roweru. Tanie BMX do 500 zł zazwyczaj są zbudowane z użyciem podstawowej stali konstrukcyjnej Hi-Ten. Z kolei droższe modele mają ramy wykonane ze stali Cr-Mo 4130. Ten rodzaj stali pozwala na wykorzystanie cieńszych rur, co znacznie redukuje wagę całego roweru.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!