Data modyfikacji:

Jakie wybrać haki na karpia? Jaki rozmiar?

Wybierasz się na łowisko wędkarskie by łowić karpie? Kompletujesz zestaw na karpia i zastanawiasz się, jakie haki na karpia wybrać? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik.

Czytaj również: Jaki zestaw na karpia z gruntu?

jakie haki na karpia
Ze względu na tradycję oraz powszechne występowanie w polskich jeziorach, rzekach i stawach, karp jest nie tylko najlepiej rozpoznawalnym rodzimym gatunkiem ryby, ale też jednym z najczęstszych celów wędkarzy. Chętnie wybierają się na niego zarówno kompletni amatorzy, jak i weterani tego hobby. Karpie to ryby słodkowodne, których naturalny zasięg obejmował systemy rzeczne oraz przybrzeżne wody Morza Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego. Ze względu na smaczne i pożywne mięso, a także łatwość hodowli, ryba została sprowadzona do wielu innych krajów europejskich. Nad Wisłą karp pojawił się np. w średniowieczu.

Karp osiąga maksymalnie nieco ponad 1 metr długości oraz wagę 30 kilogramów, choć to tylko wyjątki, bowiem przeciętnie złapiemy osobniki o masie zaledwie kilku lub kilkunastu kilogramów. Ryba ma wrzecionowate ciało, a jej dolny otwór gębowy zaopatrzony jest w dwie pary łatwo rozpoznawalnych wąsów. Na co dzień karp żywi się larwami owadów, skorupiakami, mięczakami, a także glonami oraz innym pokarmem roślinnym i zwierzęcym, który znajdzie na swoim żerowisku. Wędkarze wiedzą dobrze, że gatunek gustuje też w kulkach proteinowe, ziemniakach, kukurydzy i kaszy, które stanowią podstawę zanęt. Maksimum brań przypada na ciepłe, letnie miesiące.

Jakie są idealne haki na karpia?

Łowienie karpia nie wymaga od wędkarza dużego doświadczenia, kluczowe jest jednak poczynienie odpowiednich przygotowań oraz skompletowanie jak najbardziej odpowiedniego sprzętu. Poza wędziłem i przynętami, ważnym punktem na liście zakupów są także odpowiednie haki na karpia.

Każdy karpiarz ma nieco inne zdanie o tym, jaki zestaw na rybę będzie najlepszym, wynika to w dużej mierze ze specyfiki łowiska oraz indywidualnych przyzwyczajeń. Nie inaczej jest w przypadków typów haczyka. Mimo wielu różnych głosów istnieją fundamentalne zasady, którymi warto kierować się, gdy staramy się zdecydować, jakie haki na karpia wybrać.

Według wielu specjalistów, uniwersalny haczyk na karpie to taki, który będzie składać się z trzonka średniej długości (niech będzie to trzonek prosty lub lekko wygięty do wewnątrz). Trzonek ten płynnie i łagodnie miałby przechodzić w łuk kolankowy. Zarówno oczko, jak i ostrze powinny być delikatnie wygięte do wewnątrz. Przyjrzymy się z zatem z osobna każdej z tych wymienionych części oraz innym kluczowym właściwościom haków.

Budowa haczyka na karpia

W haczykach rozróżniamy cztery kluczowe części: oczko, trzonek, łuk kolankowy i ostrze. Każda z nich w pewien sposób determinuje skuteczność podczas połowów karpia, wpływając na trzymanie oraz prawdopodobieństwo ucieczki ryby, jak również zerwania przez nią przynęty.

Jakie oczko w hakach do karpia?

Oczko to jedna z tych właściwości haczyka na karpie, która powinna zainteresować cię w największym stopniu. Może być ono proste, wygięte do wewnątrz lub na zewnątrz. Pamiętaj, że to ostatnie nadaje się przede wszystkim do sztywnego przyponu stiff rig. Jeśli będziesz robić bezwęzłowe wiązanie, oczko proste lub wygięte do wewnątrz świetnie spełni swoje zadanie. Zwróć uwagę na wykończenie oczka. Zawsze ignoruj haczyki, w których zauważysz brak domknięcia oczka, w tym przypadku zwiększa się bowiem prawdopodobieństwo ich zerwania się.

Trzonek haczyka do karpia

W przypadku trzonka w haku na karpie mamy największa wolność wyboru, ale warto byś pamiętał o kilku podstawowych faktach. Im dłuższy jest trzonek, tym płycej się wbije, ale z drugiej strony potrzebna będzie do tego mniejsza siła. Różnego rodzaju wygięcia mają optymalizować samo wbicie się w pysk ryby.

Łuk kolankowy haków do karpia

Im bardziej wygięty do wewnątrz, tym mocniej amortyzuje zrywy ryby. Wpływa też na chwytność zestawu. Z drugiej strony, model taki jest dodatkowo podatny na rozginanie, czego efekty zaobserwujesz, odławiając większe i cięższe sztuki karpi. Jeżeli obawiasz się takiej sytuacji, dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem są egzemplarze wykonane z grubszego drutu.

Ostrze w hakach

Ostrze musi być oczywiście ostre. Pamiętaj, że nawet najbardziej solidne modele, prędzej czy później ulegają stępieniu, proces ten przyspiesza ich bezpośredni kontakt z twardym podłożem zbiorników wodnych. Wybierając hak na karpia, postaw najlepiej na najpopularniejsze ostrza proste. Haczyki z ostrzami skierowanymi w bok mogą przyczyniać się do częstszego wypinania się złapanych ryb.

Ostrze może posiadać widoczny zadzior lub być go całkowicie pozbawione. W tym pierwszym przypadku, w tej chwili w sklepach zazwyczaj trafisz głównie na produkty z tzw. mikrozadziorami, a więc bardzo niewielkimi odkształceniami ostrza, które jednak nadal spełniają swoją główną funkcję i zwiększają trzymanie haka.

Jeżeli używasz haka bezzadziorowego, zwróć uwagę na siłę, jaką wkładasz w holowanie karpia. Jeśli jest ona zbyt duża (spowodowana lękiem, że hak się wypnie), może rozedrzeć pysk ryby. Warto być wiedział, że obecnie na wielu łowiskach obowiązuje zakaz łowienia na haczyki bezzadziorowe. Przed wybraniem się na połów warto więc sprawdzić przepisy obowiązujące w danej lokalizacji.

Jaka sprężystość haczyków do karpia?

W przypadku karpi najlepszym rozwiązaniem są elastyczne modele haków. Taki hak, wbity w zaczep, będziesz mógł wyrwać bez obawy, że zerwiesz cały zestaw wraz z przyponem. Ba! Nawet z jakimś odcinkiem głównej linki.

Haczyki na karpia – jaki rozmiar?

Mówi się, że rozmiar haczyka dobiera się do wielkości przynęty, nie ryby. Najczęściej polecany rozmiar haczyka na kukurydzę to 8 - 6, kukurydza z robakiem: 10 - 8, robak: 12.

Refleksyjność haka

Doświadczeni miłośnicy wędki polecają haki na karpia, które nie będą zanadto odbijały światła w wodnej toni. Kierując się tą radą, postaw więc na produkty pokryte powłoką z teflonu lub na warianty matowe.

Na koniec nie zapomnij, że haczyk musi być kompatybilny z pozostałymi akcesoriami wędkarskimi, a mianowicie typem przynęty oraz zestawem przyponowym.

Autor: Redakcja Ceneo