Data modyfikacji:

Jakie wybrać haki na karpia? Jaki rozmiar?

Wybierasz się na łowisko wędkarskie by łowić karpie? Kompletujesz zestaw na karpia i zastanawiasz się, jakie haki na karpia wybrać? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik.

Czytaj również: Jaki zestaw na karpia z gruntu?

jakie haki na karpia

Jakie są idealne haki na karpia?

Łowienie karpia wymaga odpowiedniego przygotowania, w tym zakupu odpowiednich haczyków na karpia. Karp jest rybą słodkowodną. Osiąga ponad 1 m długości i masę ok. 30 kg. Ma wrzecionowate ciało, a jego dolny otwór gębowy zaopatrzony jest w dwie pary wąsików. Żywi się głównie denną drobną fauną.

Ponieważ potrafi zbadać, czy pokarm mu nie zaszkodzi, włosowa metoda połowu jest tak bardzo popularna. Uwielbia kulki proteinowe, ziemniaki, kukurydzę, kaszę. Maksimum brań przypada na ciepłe, letnie miesiące.

Co karpiarz, to inne upodobania względem zestawu, który tworzy. Tyczy się to również haczyka na karpia. Niemniej są pewne zasady, którymi warto kierować się, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie haki na karpia wybrać.

Doświadczeni wędkarze instruują, że dobrze wybrać hak, który nie odbija refleksów światła. Zdecyduj się więc na wariant z teflonu lub haczyk na karpia określany jako matowy.

Jaki jest uniwersalny haczyk do karpia, który powinien sprawdzić się w niemal każdych warunkach? Taki, który będzie składać się z trzonka średniej długości (niech będzie to trzonek prosty lub lekko wygięty do wewnątrz). Trzonek ten płynnie i łagodnie miałby przechodzić w łuk kolankowy. Zarówno oczko, jak i ostrze powinny być delikatnie wgięte do wewnątrz. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że haczyk musi być kompatybilny z pozostałymi akcesoriami wędkarskimi, a mianowicie typem przynęty oraz zestawem przyponowym.

Budowa haczyka na karpia

Haczyk tworzą jego cztery składowe: oczko, trzonek, łuk kolankowy i ostrze. Ostrze może być z zadziorem lub bez. Dziś na wielu łowiskach obowiązuje nakaz łowienia na haczyki bezzadziorowe.

Różnice w konstrukcji poszczególnych części stanowią więc o różnicy w budowie całego haczyka.

Jakie oczko w hakach do karpia?

Może być proste, wgięte do wewnątrz lub wygięte na zewnątrz. Pamiętaj, że oczko wygięte na zewnątrz nadaje się przede wszystkim do sztywnego przyponu stiff rig. Jeśli będziesz tworzyć węzeł bez węzła, oczko proste lub wgięte do wewnątrz świetnie spełni swoje zadanie.

Zwróć uwagę na wykończenie oczka. Zrezygnuj z użycia haczyka, w którym zauważysz brak domknięcia oczka.

Trzonek haczyka do karpia

Im dłuższy jest trzonek, tym płycej się wbije. Tym niemniej potrzebna jest mniejsza siła, aby go wbić. Różnego rodzaju wygięcia mają optymalizować samo wbicie się w pysk karpia.

Łuk kolankowy haków do karpia

Im bardziej wgięty do wewnątrz, tym mocniej amortyzuje zrywy ryby. Wpływa też na chwytność zestawu.

Ostrze w hakach

Musi być ostre. Stępione – po prostu wymień. Najpopularniejsze są ostrza proste. Jednak do wyboru masz także ostrza wygięte na bok.

Mikrozadziory są bardzo funkcjonalne. Używając haka bezzadziorowego, zwróć uwagę na siłę, jaką wkładasz w holowanie karpia. Zbyt duża (spowodowana lękiem, że hak się wypnie) może rozedrzeć pysk ryby.

Jaka sprężystość haczyków do karpia?

Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem niż hak sztywny, jest hak elastyczny. Taki hak, wbity w zaczep, będziesz mógł wyrwać bez obawy, że zerwiesz cały zestaw wraz z przyponem. Ba! Nawet z jakimś odcinkiem głównej linki.

Haczyki na karpia – jaki rozmiar?

Mówi się, że rozmiar haczyka dobiera się do wielkości przynęty, nie ryby. Najczęściej polecany rozmiar haczyka na kukurydzę to 8 – 6, kukurydza z robakiem: 10 – 8, robak: 12.