Data modyfikacji:

Naturalne sposoby na komary. Jaki olejek na komary będzie najlepszy?

Te małe, kąsające owady są w stanie znacznie uprzykrzyć każde wieczorne, letnie wyjście. Są prawdziwym utrapieniem osób spędzających czas nad wodą, jednak nie brakuje ich również w miastach. Na szczęście, skuteczne odstraszenie komarów nie jest wcale trudnym zadaniem. Dodatkowo, możesz zrobić to całkowicie naturalnie. Sprawdź, jaki olejek na komary sprawdzi się najlepiej i jak przygotować naturalną miksturę odstraszającą w domu.
olejek na komary

Przeczytaj również: Ranking środków na komary – najlepsze i najskuteczniejsze produkty

Komar – poznaj go bliżej

Zanim skupimy się na sposobach, które pozwalają trzymać uciążliwe insekty na dystans, warto przyjrzeć się im bliżej. Dobre poznanie „upodobań” komarów może bowiem znacznie ułatwić ochronę przed nimi.

Komary to grupa owadów występujących w klimatach tropikalnym, subtropikalnym oraz umiarkowanym. W Polsce najbardziej rozpowszechnionymi gatunkami są komar brzęczący oraz komar widliszka. Choć są niewielkie, komary z pewnością zajęłyby istotne miejsce w rankingu najmniej lubianych owadów. Samice do złożenia jaj wymagają bowiem krwi organizmów stałocieplnych, do których należą również ludzie. W Polsce komary największą aktywność wykazują po zmroku.

Co przyciąga komary?

Z pewnością zauważyłeś, że niektóre osoby komary kąsają chętniej niż inne. Z czego to wynika? Teorie o „ulubionych” grupach krwi tych insektów można włożyć między bajki.
  • Komary lokalizują ofiarę przede wszystkim poprzez węch i wzrok. Przyciągają je słodkie, kwiatowe zapachy oraz ciemne barwy.
  • Owady te są w stanie wyczuwać również obecność wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla, jak również kwasu mlekowego obecnego w pocie.

Jak stać się „niewidzialnym” dla komarów?

Wybierając się na wieczorne spotkanie latem, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym będziesz mniej atrakcyjny dla komarów.
  • Przed wyjściem z domu weź prysznic i użyj antyperspirantu. Zapach potu silnie przyciąga komary.
  • Nie stosuj kosmetyków o zapachach owocowych i kwiatowych.
  • Załóż ubrania w jasnych kolorach. Unikaj ciemnej odzieży oraz ubrań w kwiatowe wzory.
  • Na domowym balkonie lub tarasie warto zasadzić rośliny, których zapach odstrasza komary. Są to przede wszystkim intensywnie pachnące zioła, takie jak szałwia, mięta, lawenda, tymianek, rozmaryn.

Jaki olejek odstrasza komary?

Nie można pominąć również kwestii środków odstraszających komary. Obecnie na rynku można znaleźć ich bardzo wiele. Występują najczęściej w postaci wygodnych w użyciu sprayów. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy preparat przeciwko komarom jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i środowiska. Od lat na cenzurowanym są środki zawierające szkodliwe substancje DEET. Mogą one powodować m.in. alergie i podrażnienia skóry. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem okaże się naturalny olejek na komary.

Jaki olejek eteryczny na komary wybrać?

Jak wspomnieliśmy, irytujące insekty mają swoje ulubione zapachy. Jest jednak i sporo tych, których nie znoszą. Należą do nich:
  • olejek miętowy,
  • olejek rozmarynowy,
  • olejek z geranium,
  • olejek paczulowy,
  • olejek lawendowy,
  • olejek tymiankowy,
  • olejek cedrowy,
  • olejek cynamonowy,
  • olejek cytrynowy,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek pomarańczowy.

Jak widać, wybór jest całkiem spory. Na dodatek, niektóre z naturalnych olejków odstraszają inne, groźne i irytujące owady. Jaki olejek odstrasza kleszcze? W tej roli świetnie sprawdzą się olejek lawendowy, cedrowy i z drzewa herbacianego.

Olejek na komary: środki bezpieczeństwa

Pamiętaj, że „naturalny” nie zawsze znaczy „bezpieczny”. Choć olejki eteryczne to substancje pozyskiwane wprost z roślin, należy stosować je roztropnie.

W żadnym wypadku nie używaj ich na skórę w formie nierozcieńczonej. Olejki eteryczne to substancje silnie skoncentrowane, dlatego mogą uczulać i powodować silne podrażnienia. Wyjątek stanowi olejek z drzewa herbacianego.

  • Szczególną ostrożność należy zachować, stosując olejek eteryczny na skórę małego dziecka.
  • Przed spryskaniem ciała naturalnym środkiem na komary, należy wykonać próbę uczuleniową, nakładając odrobinę rozcieńczonego w wodzie preparatu na mały fragment skóry.
  • Niektóre olejki (np. cytrynowy) działają fotouczulająco, dlatego można stosować je tylko po zmroku.

Domowy preparat z olejkiem na komary

Odpowiednio sporządzony naturalny spray na komary okaże się rozwiązaniem bezpieczniejszym i tańszym niż większość gotowych środków. Jak go przygotować?
  • Do buteleczki z atomizerem wlej 250 ml przegotowanej, ostudzonej wody.
  • Dodaj 20 kropel wybranego olejku eterycznego. Możesz sięgnąć po jeden rodzaj lub zmieszać ze sobą kilka olejków o działaniu odstraszającym. Wybierz kompozycję zapachową, która odpowiada ci najbardziej.
  • Dokładnie wymieszaj olejek z wodą. Przed każdym użyciem butelką warto wstrząsnąć, by składniki znów dobrze się połączyły.

Domowy środek przeciw komarom możesz stosować na skórę, odzież oraz pościel. Co ciekawe, rozcieńczonymi olejkami eterycznymi można spryskiwać również sierść kotów oraz psów, które także są narażone na ataki insektów.

Zioła na komary

Poza olejkami eterycznymi, w przygotowaniu domowego środka na komary sprawdzą się popularne zioła. Wystarczy przelać do butelki z atomizerem wystudzony napar z mięty, geranium, tymianku czy szałwii, by móc skorzystać ze stuprocentowo naturalnej ochrony przed insektami.

Jaki olejek na komary? Podsumowanie

Komary nie lubią intensywnych zapachów wielu olejków eterycznych, takich jak miętowy czy lawendowy. Możesz użyć ich do przygotowania naturalnego środka odstraszającego. Pamiętaj jednak, że oleje eteryczne można stosować tylko po rozcieńczeniu w wodzie. Przed pierwszym użyciem takiego środka należy wykonać próbę uczuleniową.