Data modyfikacji:

Jaki namiot 2-osobowy wybrać? Dobry to lekki i nieprzemakalny

Wybieracie się na wyprawę pieszą lub rowerową? Przyda się wam wygodny, nieduży namiot. Jaki namiot 2-osobowy wybrać, by sprawdzał się w różnych warunkach pogodowych? Przejrzeliśmy ofertę dostępną na Ceneo.pl.

Polecamy: Bushcraft - co to?

Jaki namiot 2-osobowy

Jaki namiot 2-osobowy wybrać?

Spanie pod namiotem to wyjątkowa turystyczna rozrywka – daje poczucie niemal niczym nieograniczonej wolności, zapewnia też bezpośredni kontakt z przyrodą i pięknem natury. Podróżujesz z partnerem lub partnerką? By wyprawa była przyjemniejsza i przebiegała bez komplikacji technicznych, a wspomnienia z wycieczki niczym nieograniczone, warto wybrać dobry namiot 2-osobowy.

Pamiętaj, że całkowicie uniwersalny namiot 2-osobowy nie istnieje. Inny model wybierzesz do spania na plaży nad ciepłym morzem, a inny ochroni cię przed zimnem, jeśli zamierzasz nocować gdzieś na szlaku wysoko w górach.

W tym poradniku skupimy się jednak na namiotach sprawdzających się w naszej szerokości geograficznej w warunkach dodatniej temperatury wiosną, latem i jesienią. Jaki namiot 2-osobowy sprawdzi się na twojej wyprawie? Praktyczny, czyli taki, w którym będzie wygodnie spać. Wybierz go rozsądnie.

Sprawdź również, jakie namiot będzie dla was odpowiedni.

Jaki namiot 2-osobowy będzie najlepszy?

Dopasuj namiot jak najbardziej do swoich potrzeb. Wybierając model, zwróć uwagę na kilka podstawowych parametrów – sprawdź, jak dużo jest w nim miejsca, czy jest nieprzemakalny, czy posiada tropik, czy będzie w nim ciepło w chłodną noc i ile waży – w końcu zazwyczaj nosimy go przytroczonego do plecaka, dlatego powinien być lekki. Przyjrzyjmy się konkretnym cechom dobrego namiotu 2-osobowego.

Przestrzenny namiot dwuosobowy

Namiot 2-osobowy zazwyczaj jest mały, dlatego nie spodziewaj się luksusów na dużej przestrzeni. Szukaj za to namiotu z przedsionkiem – tam wówczas można zostawić plecak i buty, a w części sypialnej nie będzie ścisku.

Namiot, nawet ten mały, powinien zapewniać odpowiednią ilość miejsca dla dwóch osób. Niekoniecznie należy sugerować się oznaczeniami producentów co do zalecanej ilości osób. By namiot był komfortowy, na jedną osobę dorosłą powinno przypadać ok. 70 cm szerokości.

Nieprzemakalny, z laminowanymi szwami namiot dwuosobowy

Namioty odporne na deszcz to już chyba w dzisiejszych czasach standard. W naszych warunkach klimatycznych są koniecznością. I choć latem jest coraz goręcej, to wiosna i jesień bywają kapryśne, dlatego namiot 2-osobowy musi mieć tropik lub być nieprzemakalny, jeśli jest jednowarstwowy.

Najlepsza będzie wodoodporność tropiku na poziomie co najmniej 1500 mm słupa wody. Podłoga również musi być wodoodporna, najlepiej na poziomie 3000 mm. Zwróć też uwagę, by wszystkie szwy były laminowane – wtedy namiot będzie naprawdę odporny na wilgoć.

Namiot dwuosobowy, który trzyma temperaturę

Dobry namiot 2-osobowy, zwłaszcza na chłodniejsze dni, podobnie jak i śpiwór, powinien być dostosowany do temperatury panującej nocą w miejscu, gdzie namiot będzie ustawiony. Szukaj oznaczeń dotyczących temperatury

Namiot dwuosobowy powinien być lekki

Lekki namiot to podstawa każdej traperskiej wyprawy i pieszej wędrówki. Najczęstsze są dwa typy namiotów – tunelowe i igloo. Te pierwsze mają niskie zawieszenie, dlatego przeznaczone są do wypraw w trudnych warunkach – dzięki takiemu opływowemu kształtowi są stabilne i nie reagują na podmuch wiatru.

Popularniejsze są namioty typu igloo, które są dużo łatwiejsze w montażu, a ich konstrukcja jest samonośna, co korzystnie wpływa na stabilność namiotu. Lekkie, choć bez tropiku, są namioty marki Easy Camp – warto zwrócić uwagę na ich ciekawą szatę graficzną. Polecane są też solidne namioty marki Hannah.

Neutralny kolor namiotu dwuosobowego

Zdarza się, że jaskrawe kolory przyciągają robactwo. Dlatego wybieraj naturalne kolory – zieleń, brąz, ciemny niebieski – a więc takie, które łatwiej będą zlewać się z naturalnym otoczeniem.

Lekki namiot 2-osobowy, który sam się rozkłada

Ten rodzaj namiotu jest niezwykle praktyczny, jeśli planujesz eskapadę z plecakiem, podczas której nocować będziesz codziennie w innym miejscu. Żeby częste rozstawianie i zwijanie namiotu nie było problemem, poszukaj lekkiego i sprawnie rozkładającego się namiotu, który postawisz w kilka sekund.

Brzmi nieprawdopodobnie? W kilka sekund stawia się oczywiście samą kopułę namiotu, należy jeszcze wbić śledzie i naciągnąć linki. Namiot nie ma sztywnego stelaża, dlatego wystarczy wyjąć go z pokrowca i po prostu rzucić na ziemię, a namiot sam się rozłoży.

Trochę więcej uwagi i zaangażowania wymagać będzie złożenie, ale z czasem i z pomocą instrukcji również opanujesz tę czynność. W opisie tego typu namiotów znajduje się zawsze symbol „2S” lub „2 seconds”.