Data publikacji:

Jaki materac do ćwiczeń gimnastycznych jest najlepszy?


Rok szkolny rozpoczęty, dzieci zapisane na zajęcia dodatkowe, w tym sportowe – tańce, karate, piłkę i akrobatykę. Najmłodszym, którzy chcą dodatkowo poćwiczyć w domu, przyda się specjalny materac do ćwiczeń gimnastycznych. Zobaczmy, jaki wybrać.
kobieta
Materac do ćwiczeń gimnastycznych sprawi radość każdemu aktywnemu członkowi rodziny – można na nim ćwiczyć jogę, wykonywać ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta, skakać i realizować programy opracowane przez trenera osobistego.

Klasyczny materac do ćwiczeń gimnastycznych z pianki


Materac gimnastyczny z pianki to jeden z najpowszechniejszych materacy sportowych. Używa się go w szkolnych salach gimnastycznych, klubach sportowych, siłowniach. Na użytek domowy materac ten ma często formę kompaktową – jest składany na trzy części, co ułatwia przechowywanie go w domu. Klasyczny materac wykonany jest z gęstej pianki, która pozwala na bezpieczne wykonywanie prostych ćwiczeń w warunkach domowych. Taki materac o długości 180 cm i szerokości 60 cm, z antypoślizgową powierzchnią można kupić już za około 130 zł. Warto zwracać uwagę na skład zarówno pianki, jak i powłoki – materiały nie powinny zawierać niebezpiecznych ftalanów.

Profesjonalny materac do ćwiczeń gimnastycznych: track


Akrobatyczna ścieżka gimnastyczna, zwana trackiem, to bez wątpienia jeden z najbardziej profesjonalnych materacy do ćwiczeń. Służy do wykonywania zarówno prostych ćwiczeń, jak i bardziej wymagających i skomplikowanych układów. Materac ma warstwę próżniową, którą wypełnia się powietrzem za pomocą specjalnej pompki – pompowanie trwa 3 minuty – a ciśnienie w ścieżce można dostosować do własnych potrzeb. Taka warstwa powietrzna stanowi doskonałą izolację od podłoża, gwarantuje bezpieczeństwo i zapewnia miękkie lądowanie w razie upadku. Powłoka materaca wykonana jest z wysokiej jakości nowoczesnych materiałów, które dobrze amortyzują i asekurują ćwiczącego. Z tracka łatwiej też wykonać wyskoki w górę, a ścieżka amortyzuje obciążenie stawów. Ścieżka gimnastyczna jest bardzo lekka i szybko się składa, dlatego łatwo ją przewieźć, gdy np. zespół taneczny wyjeżdża na występy. Tracki mają różną wielkość i długość i od tych parametrów uzależniona jest ich cena – średniej wielkości materac o długości 3 metrów i szerokości 1 metra to wydatek od 600 zł.

Materac do ćwiczeń gimnastycznych dla najmłodszych: trapezoidalny


Młodszym dzieciom poleca się materace trapezoidalne – mają kształt tej figury i można je montować na domowych placach zabaw dla dzieci z drabinkami i sznurkowymi konstrukcjami do wspinania. Materac ma grubość około 5 cm i dobrze amortyzuje upadki oraz zapobiega ewentualnym urazom małych dzieci, które mogą spaść z drabinek. Zalecana grubość materaca do ćwiczeń to minimum 10 cm, jednak małym dzieciom wystarczy też 5 cm, ponieważ mało ważą, więc nacisk ich ciał na materac jest mniejszy. Materac dla najmłodszych może być też miękki – sprawdza się w zabawie i lekkich ćwiczeniach rozciągających (do intensywnych ćwiczeń dla dorosłych polecany jest materac twardszy). Materaca dziecięcego można używać także do zwykłych, domowych aktywności rodzinnych – fikołków, turlania, podskoków, skłonów lub po prostu do wspólnego leżenia na podłodze, grania w gry czy oglądania bajki.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska

Najlepsze maty do ćwiczeń - ranking