Data modyfikacji:

Jaki klucz dynamometryczny do roweru wybrać?

Klucze dynamometryczne to jedne z tych narzędzi, które są dość popularne wśród mechaników samochodów, jednocześnie będąc rzadko stosowane chociażby przez właścicieli jednośladów. Wśród wielu utarło się przekonanie, że zakup klucza dynamometrycznego to strata pieniędzy, ponieważ wszystko można w rowerze naprawić zwykłymi narzędziami, a jedyne, o czym należy pamiętać, to dozowanie siły na wyczucie. Owszem, takie podejście może się sprawdzić, ale tylko w przypadku starszych modeli czy rowerów crossowych, które są bardzo wytrzymałe. W przypadku lekkich szosówek czy innych produktów wykonanych z nowoczesnych materiałów nawet odrobinę za duża siła może doprowadzić do zniszczenia delikatnych elementów. Operując na takim sprzęcie, zakup takiego klucza jest więc niezbędną inwestycją, bez której możemy narazić się na duże koszty.
klucz dynamometryczny
Oczywiście jak w wielu przypadkach, tak i tu rynek dostępnych produktów i marek jest dość duży, przez co dla niedoświadczonych właścicieli wybór może wydawać się dość skomplikowany i nieoczywisty. Właśnie po to, by pomóc przy wyborze odpowiedniego produktu, powstał artykuł, w którym nie tylko rozważymy najlepsze produkty, ale i czynniki, na które warto zwracać uwagę przy zakupie. Wybierając klucz dynamometryczny, warto również sprawdzić obowiązkowe wyposażenie roweru.

Po co klucz dynamometryczny w rowerze?

Pierwszym i zarazem najważniejszym miejscem, gdzie dokręcanie śrub z odpowiednią siłą jest niezbędne, jest mostek A-head, gdzie szczególnie narażone są elementy wykonane z karbonu czy innych lekkich materiałów. W takich przypadkach bardzo łatwo zgnieść elementy czy urwać śruby montażowe, co jak wiemy, wiąże się ze zniszczeniem elementu lub kłopotliwym rozwiercaniem gwintu. Amortyzatory czy zacisk sztycy również nie należą do najodporniejszych na skręcanie elementów, szczególnie jeśli stawiamy tutaj na lekkie karbonowe materiały.

Oczywiście nie zawsze jest tak, że składając rower, narazimy się na zgniecenie elementów. Bywają bowiem podzespoły, takie jak korby, które wymagają bardzo dużej siły dokręcenia, oscylującej nawet na poziomie 60 Nm. Wówczas większość osób, robiąc to na wyczucie, dokręca je za słabo, przez co powstają luzy, a sam element szybciej się zużywa. Wiele osób zapomina również, że tylne przerzutki wymagają regulacji z odpowiednią siłą, by odpowiednio działały i nie zawieszały się podczas pracy. Oczywiście to nie jedyne części w rowerze, które warto dokręcać z odpowiednią siłą i warto przed montażem sprawdzić parametry techniczne, by nie popełnić błędów.

Jaki klucz dynamometryczny do roweru wybrać?

Nim zaczniemy rozmawiać o konkretnych modelach, warto również poruszyć kwestie związane z doborem odpowiednich cech klucza do naszych potrzeb. Na rynku bowiem znajdziemy wiele rozwiązań o różnej wielkości i zakresie pracy. Mówiąc o wielkości, warto zaznaczyć, że do rowerów zwykle wystarczają dwie podstawowe. Mniejszy klucz powinien posiadać nasadkę 1/4 oraz klucz większy nasadkę 3/8. W większości przypadków jednak wystarczającym rozwiązaniem jest nasadka 1/4, ponieważ nie każdy użytkownik jednośladów wymienia samemu wszystkie elementy w swoim sprzęcie.

Nie bez znaczenia jest również zakres pracy, czyli to, z jaką siłą możemy dociągać poszczególne elementy. Standardowo mniejszy klucz powinien pracować w przedziale 5-20 Nm, a większy 10-60 Nm. Oczywiście dużo w tej kwestii zależy od konkretnego modelu, warto jednak pamiętać, by w zakresie pracy nie było luki pomiędzy narzędziami, ponieważ może okazać się, że zabraknie nam odpowiedniej siły naciągu.

Najpopularniejsze modele

Przyszła pora na poruszenie tematyki najlepszych produktów, których na rynku nie brakuje. Pierwszym z nich jest King Tony 34223-1A o rozmiarze 1/4 cala i zakresie pracy na poziomie 5-25 Nm.

Mechanizm opiera się tutaj na 24-stopniowej zębatce o przeskoku co 15 stopni, która gwarantuje trwałość i odpowiednią regulację. Co do samego wykonania to producent zastosował tutaj stal chromowo-wanadową, dzięki czemu jest on odporny na uszkodzenia i intensywne użytkowanie. W kwestii ceny ona również nie należy do najwyższych, ponieważ za około 200 zł otrzymujemy klucz najwyższej jakości.

Kolejnym dobrej jakości produktem jest Proxxon MC30 6-30Nm 23349 o zakresie pracy na poziomie 6-30 Nm. Producenci tego modelu, podobnie jak we wszystkich innych ze swojej oferty, stawiali tutaj na produkty najwyższej jakości, które gwarantują precyzję działania i wytrzymałość. Właśnie w tym celu zastosowano tutaj mechanizm zapadkowy czy wykonanie ze stali CrV z podwójnym niklowaniem i chromowaniem. Atutem tego modelu jest również wygoda samego użytkowania, dzięki zastosowaniu ergonomicznej rączki z tworzywa. Dzięki temu klucz wygodnie siedzi w dłoni i nie powoduje odcisków podczas pracy. Co do samej ceny to oscyluje ona na poziomie 250-290 zł, przy czym dobrze szukając, można znaleźć produkt z całkiem przystępną promocją. Ostatnim z proponowanych modeli jest Yato 3/8 YT-0750, który oferuje zakres pracy na poziomie 20-110 Nm.

Podobnie jak poprzednie prezentowane modeli, tutaj również zastosowano wzmacnianą stal chromowo-wanadowa, która jest odporna na wymagającą pracę, jaką musi wykonywać ów klucz. W modelu tym postawiono na czytelną skalę momentu na rękojeści oraz blokadę ustawienia, która dba o to, by w trakcie dokręcania przypadkowo się ona nie zmieniła. Chroni to śrubę, ale i sam klucz przed uszkodzeniem.

Co do samej ceny to za klucz Yato zapłacimy średnio 150 zł, otrzymując w tej cenie sam klucz, ale i walizkę ułatwiającą przechowywanie, co jest dużą zaletą. Mam nadzieję, że dzięki tym produktom każdy znajdzie klucz idealny do swoich potrzeb. Należy jednak pamiętać o tym, by zawsze kupując jakiekolwiek produkty w internecie, stawiać na opinię i markę. Pozwala to uchronić się przed przykrymi konsekwencjami i stratą pieniędzy.
Zdjęcie: mstandret/Envato Elements
Autor: Jakub Grzelak