Data publikacji:

Jak zorganizować tor przeszkód dla dzieci?

Zorganizowanie toru przeszkód dla dzieci niesie za sobą nie tylko dobrą zabawę w gronie rówieśników i poznawanie świata. To świetny sposób na pracę nad rozwojem motoryki maluchów, głównie pod względem szybkości, zwinności czy siły. Ponadto wyrobi w nich umiejętność współpracy oraz przestrzegania zasad fair-play.

Jeśli do tego dodamy przebywanie na świeżym powietrzu, zapewnimy dziecku odpowiednie dotlenienie organizmu i podniesiemy jego odporność na różnego typu infekcje oraz choroby. Do stworzenia toru przeszkód możemy wykorzystać wcześniej przygotowany sprzęt w postaci szarf, kółka ringo, pachołków, piłki lub przedmioty znajdujące się na najbliższym placu zabaw czy też elementy małej architektury w pobliskim parku m.in. ławeczkę. Jako przeszkody możemy posłużyć również kamienie czy gałęzie.

Na polanie w parku możemy ustawić tor układając w pierwszej kolejności szarfę, potem 5 pachołków w odległości ok. 1 m od siebie, następnie piłkę lekarską (1 kg), a na końcu ringo i pachołek, ustawiony w odległości np. 1,5 m od kółka. Sprzęt można rozłożyć na wprost drzewa. Dziecko rozpoczyna pokonywanie trasy od podbiegnięcia do szarfy, którą musi przeciągnąć od stóp w kierunku głowy i odłożyć na miejsce, dalej pokonuje pachołki slalomem i biegnie do piłki, którą musi przeskoczyć np. obunóż. Następnie kieruje się do ringo, które rzutem musi umieścić na pachołku. Po celnym rzucie na czworakach dobiega do drzewa, dotyka go i wraca na start. Bieg rozpoczyna kolejna osoba.

Na placu zabaw przykładowo dziecko musi na początku wspiąć się z jednej strony na drabinkę i zejść z niej po drugiej stronie, podbiec do piaskownicy i raz ją obiec, następnie pokonać skokiem zawrotnym ławeczkę, a na koniec zjechać na zjeżdżalni.

Przy organizacji toru przeszkód należy pamiętać, aby był on zróżnicowany, zmuszał dziecko do wysiłku zarówno fizycznego, jak i psychicznego, a jednocześnie nie był zbyt trudny. Zwykle maluchów nie trzeba zachęcać do zabawy, jednak należy wziąć pod uwagę, że dana czynność szybko może im się znudzić. Mimo tego, że są ciekawe świata, mogą stracić zainteresowanie, jeśli będą widziały, że sobie nie radzą.

Autor: Sylwia Stwora