Data modyfikacji:

Jak zakleić dziurę w basenie z wodą?

Przydomowy basen o idealne miejsce do spędzania gorącego południa czy leniwego weekendu. Zabawy w basenie kochają wszyscy, zarówno dorośli, jak i dzieci. Niestety, czasami relaks w wodzie musi się skończyć, ponieważ w basenie pojawia się dziura. Problem może wystąpić już z momencie rozkładania basenu lub w trakcie eksploatacji. Na szczęście z dziurą w basenie można sobie łatwo poradzić. Warto poznać sposoby, jak zakleić dziurę w basenie z wodą, zaopatrzyć się w potrzebne materiały i cieszyć się wypoczynkiem w wodzie.

Dziura w basenie

Skąd się biorą dziury w basenie?

Dziura może pojawić się zarówno w basenie rozporowym, jak i stelażowym. Taka sytuacja zdarza się dość często, może być wynikiem źle przygotowanego podłoża lub nieprawidłowego przechowywanie basenu. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń, basen powinien stać na czystym, pozbawionym gałęzi i kamieni podłożu. Teren należy wypoziomować i w razie potrzeby wyrównać. Jeżeli podłoże będzie krzywe, w folii mogą szybko powstać dziury. Inną przyczyną przedziurawienia basenu jest niewłaściwe przechowywanie w czasie sezonu jesienno-zimowego. Jeżeli basen nie zostanie dokładnie oczyszczony, będzie przechowany w niskiej temperaturze, w miejscu, gdzie są gryzonie, ryzyko uszkodzenia jest bardzo duże. Warto tego unikać, w przeciwnym wypadku basen może nie nadawać się do użytku.
Dziury pojawiają się także w trakcie codziennej eksploatacji. Często robią je ptaki, które wykorzystują basen jak miejsce postoju i wbijają pazury w folię. Warto być na to przygotowanym i posiadać zestaw naprawczy, który pozwoli szybko uporać się z problemem i zakleić dziurę w basenie.

Przeczytaj również: Jaki basen do ogrodu wybrać?

Jak zakleić dziurę w basenie?

Jest wiele metod pozwalających pozbyć się dziury w basenie. Nie wszystkie są równie skuteczne, dlatego lepiej zrezygnować z domowych sposobów i wybrać metody, które dadzą trwały efekt. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu naprawczego do klejenia. Zestaw nie jest drogi, a jego stosowanie jest proste i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Aby znaleźć dziurę, wystarczy namydlić powierzchnie basenu, w miejscu uszkodzenia powstaną bańki mydlane. Uszkodzoną powierzchnię należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Można to zrobić za pomocą drobnego papieru ściernego lub niewielkiej ilości acetonu. Łata musi być większa od dziury, dzięki czemu woda nie będzie przeciekać. Równomierną warstwę kleju należy rozprowadzać zarówno na łatkę, jak i na basen. Następny krok to przyłożenie łatki, dociśniecie jej ciężkim przedmiotem i zostawienie na kilka godzin. Po tym czasie basen będzie gotowy do napełnienia.

Jak zakleić dziurę w basenie pełnym wody?

Jeżeli dziura powstanie w czasie eksploatacji basenu, gdy jest napełniony wodą, nie należy wpadać w panikę. Nie trzeba spuszczać wody, ponieważ są skuteczne metody, które umożliwią dalsze korzystanie z basenu. Wystarczy kupić gotowe łatki podwodne ze specjalnej folii z masą samoprzylepną. Łatki należy nałożyć na wewnętrzną i zewnętrzną uszkodzoną część basenu. Warto pamiętać, że należy zacząć od części wewnętrznej, dzięki temu opór wody mocno dociśnie łatę do folii basenu. Jeżeli dziura jest mała, wystarczy jedna łata. W przypadku większego uszkodzenia, przydadzą się dwie. Większą należy w takim wypadku nakleić do strony zewnętrznej.
Dziury na dnie basenu są trudne do zlokalizowania. Aby je znaleźć, trzeba wlać trochę wody do basenu, przechylić go i sprawdzić, z którego miejsca cieknie woda. Po znalezieniu uszkodzonego miejsca, trzeba je zmatowić, odtłuścić i wysuszyć. Na tak przygotowaną powierzchnię należy zastosować łatki naprawcze oraz klej winylowy. Klej należy rozprowadzić na wewnętrznej, jak i na zewnętrznej stronie basenu, następnie docisnąć i usunąć bąbelki powietrza. Następnego dnia basen będzie gotowy do użytku.

Dziura w basenie może zrobić się w każdym momencie, ale łatwo można sobie z nią poradzić. Wystarczy dobry zestaw naprawczy, a już kilka godzin po naklejeniu łatki znów będzie można relaksować się w wodzie.
Autor: Dorota Koszutowska