Data publikacji:

Jak wybrać rakietę tenisową?

Dobór odpowiedniej rakiety jest niezwykle ważny w procesie nabywania podstawowych umiejętności gry w tenisa ziemnego oraz wyrabiania w sobie właściwej techniki. Kupując rakietę tenisową należy zwrócić uwagę na wiele kwestii, choćby długość, wagę i balans sprzętu.

Przede wszystkim wybór właściwego sprzętu podporządkowany jest stopniem zaawansowania przyszłego użytkownika. W szerokim asortymencie sklepów sportowych znajdziemy rakiety dla dzieci, osób początkujących, średniozaawansowanych graczy oraz profesjonalnych zawodników.

Pierwszym z parametrów odgrywających istotną rolę podczas zakupu rakiety tenisowej jest waga. Ogólnie sprzęt dzieli sią na lekki – do 270 g, średni - od 270 do 300 g oraz ciężki – powyżej 300 g. Początkującym paniom zaleca się zakup rakiety o wadze 250-270 g, z kolei panowie powinni sięgnąć po modele 270-290 g.

Kolejna kwestia to balans (wyważenie rakiety), który określa środek ciężkości sprzętu. Jego pomiar zaczyna się od stópki do końca główki i podawany jest w cm. Istnieją rakiety wyważone na główkę (umożliwiające silne uderzenie i dynamiczną grę – wskazane dla początkujących), na rączkę (wersja dla profesjonalistów, zapewnia sprawne manewrowanie zwłaszcza przy siatce) oraz równomierne (kompromis między siłą a kontrolą uderzenia).

Wybierając rakietę musimy zwrócić uwagę na rozmiar główki. Osobom na początku przygody z tenisem zaleca się, aby miała ona powierzchnię powyżej 660 cm2. Średniozaawansowani gracze powinni zainwestować w model 645-690 cm2. Natomiast dla profesjonalistów wskazane są główki do 645 cm2. Niezbędne jest też odpowiednie dopasowanie obwodu rączki do wielkości dłoni gracza. Prawidłowo dobrana jest wtedy, gdy między kłębek kciuka a opuszki pozostałych palców zaciśniętej na rakiecie dłoni można włożyć palec drugiej ręki.

Istotnymi parametrami są również sztywność ramy (stopień odkształcania podczas gry) oraz układ naciągu strun (stosunek strun pionowych do poziomych). W przypadku początkujących graczy rama powinna być elastyczna lub średnioelastyczna (oznaczenie 60RA lub 60-69 RA), a układ naciągu strun otwarty, czyli rzadki. Najlepiej kupić rakietę wykonaną z grafitu, grafitu z domieszką aluminium, tytanu, boronu lub kevlaru.

Autor: Sylwia Stwora