Data publikacji:

Jak odkręcić pedały w rowerze?


Z biegiem czasu każdy kolarz górski i szosowy przechodzi na system pedałów zatrzaskowych, zwany także SPD. Jak wymienić pedały w rowerze? Wbrew pozorom nie jest to tak proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Na szczęście jest prosty patent, by zrobić to bez wysiłku. Wyjaśniamy, jak odkręcić zapieczone pedały w rowerze, by nie zrobić sobie krzywdy.
pedał

W którą stronę odkręcać pedały?


Zapamiętanie tego, w którą stronę odkręcać pedały rowerowe, nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Pedały rowerowe są bowiem do siebie podobne, ale mają dwa różne gwinty: lewy i prawy. Jest to konieczne, by żaden pedał nie odkręcił się przypadkowo w trakcie jazdy. Zasada jest jednak prosta:

• lewy pedał odkręcany jest zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara,

• prawy pedał odkręcany jest przeciwnie do wskazówek zegara.

Inną metodą na zapamiętanie tego, w którą stronę odkręcać pedały, jest kierunek obrotu. Wsadź klucz płaski od góry, a następnie pchnij go do tyłu roweru. W ten sposób odkręcisz oba pedały rowerowe. Zaletą tej sztuczki jest to, że nie musisz pamiętać, którą stronę odkręcać zgodnie ze wskazówkami zegara, a którą na odwrót.

Jak odkręcić pedały w rowerze?


Do odkręcania pedałów rowerowych potrzebujesz jednego z dwóch kluczy: płaskiego klucza 15 mm lub klucza imbusowego 6 mm. W niektórych pedałach można użyć obu kluczy, inne odkręcisz wyłącznie jednym z nich. Jeszcze wygodniejszy będzie specjalny klucz do pedałów, który jest znacznie cieńszy od płaskiej piętnastki i nie porysuje korby.

Problemem w odkręcaniu pedałów rowerowych może być to, że często dokręcane są ze zbyt dużą siłą. Dodatkowo dociskają się w trakcie jazdy. Aby odkręcić zapieczony pedał rowerowy, musisz więc użyć odrobiny siły. Zadanie ułatwisz sobie w momencie, gdy ustawisz klucz poziomo, skierowany do tyłu roweru, a następnie nadepniesz go nogą. Nawet mocno zapieczony gwint powinien puścić. Jeśli czujesz opór, wprowadź do gwintu środek penetrujący typu WD40.

Jak zamontować nowe pedały rowerowe?


Przykręcanie nowych pedałów rowerowych wygląda analogicznie. Najpierw jednak upewnij się, który pedał jest lewy, a który prawy. Oznaczenie w postaci liter L i R znajdziesz na którymś z elementów pedału. Nie próbuj wkręcać ich na odwrót, bo uszkodzisz gwint. Skoro o gwincie mowa, zalecamy przesmarowanie go odrobiną smaru lub oliwki do łańcucha. Dzięki temu ponowne odkręcenie pedałów będzie łatwiejsze.

Pedały rowerowe przykręcaj „do przodu” roweru. Możesz to sobie ułatwić, wkręcając odrobinę gwintu, a następnie, trzymając za pedał, kręcąc korbą do tyłu. To zdecydowanie przyspiesza pracę. Na koniec dokręć gwint kluczem, jednak nie przesadzaj z siłą. Wystarczy tyle, by poczuć wyraźny opór. Gwint pedałów jest na tyle długi, że z pewnością się nie odkręci.

Podsumowanie


Tym prostym sposobem możesz w kilka minut zmienić pedały w rowerze. Kierunki odkręcania i dokręcania pedałów zapisz sobie w formie ściągi, bo łatwo wypadają z głowy. Jeśli poczujesz duży opór podczas wkręcania nowego gwintu, upewnij się, czy gwint korby nie jest uszkodzony lub zabrudzony. Nowe pedały rowerowe powinny wejść na swoje miejsce gładko i bezproblemowo.
Autor: Szymon Sonik