Data modyfikacji:

Jak dobrać czekan?

Czekany to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wspinaczy oraz turystów preferujących bardziej aktywne spędzanie czasu w górach. W sklepach znajdziemy wiele typów tych narzędzi, dlatego też może być dość trudno wybrać odpowiedni model do naszych potrzeb. Radzimy, jak dobrać czekan.
jak dobrac czekan

Turystykę górską uprawiają do dziesięcioleci miliony osób na całym świecie, wśród nich znajdują się profesjonalni wspinacze, zdobywający najwyższe górskie szczyty, a także miłośnicy natury, którzy preferują podróże widowiskowymi turystycznymi szlakami. Z górami nie ma jednak żartów, i nawet pozornie bezpieczne i niskie pasma mogą okazać się niezwykle niebezpieczne, jeżeli nie zaopatrzymy się w odpowiednie wyposażenie, wśród którego powinien znaleźć się również czekan.

Co to jest czekan?

Czekan to przypominające kilof narzędzie przeznaczone do górskiej wspinaczki i turystyki w warunkach zimowych. Składa się on ze styliska wykonanego z aluminium, stali lub włókna węglowego, a także metalowego ostrza oraz grotu. Używamy go do podpierania się na stromych zboczach pokrytych śniegiem i lodem, co pozwala zachować nam równowagę. Z czekanów korzysta się również podczas wspinaczki wysokogórskiej. Zazwyczaj używa się wówczas pary tych narzędzi, które trzymane są w obu dłoniach, wbijając je w pokryte lodem i śniegiem ściany skalne czy zbocza.

Rodzaje czekanów – który wybrać?

Czekany dzielimy na dwie podstawowe kategorie – turystyczne i wspinaczkowe. Narzędzia w każdej z nich odznaczają się inną budową i przeznaczeniem. Warto w tym miejscu wspomnieć o cenach czekanów. Najtańsze modele dostaniemy w cenie około 200 złotych. Za wysokiej jakości lekkie czekany dla doświadczonych wspinaczy alpejskich zapłacimy jednak od 500 do ponad 800 złotych.

Czekany turystyczne

Szeroka kategoria czekanów, po które sięgnie większość turystów wybierających się na wycieczki w ośnieżone partie gór oraz pokonujących trudniejsze szlaki w zimie. Stylisko jest tutaj proste i dość długie. Jest ono zakończone grotem, dzięki któremu możemy wbijać go w śnieg i lód, otrzymując dodatkowo podporę podczas wspinaczki, kiedy nie możemy wykorzystać ostrza.

Producenci oferują bogatą gamę modeli. Turyści sięgają zazwyczaj po te najlżejsze, wykonane z aluminium lub włókna szklanego, ponieważ nie potrzebują oni narzędzi szczególnie odpornych na duże przeciążenie czy uszkodzenia. Warto dodać, że niektóre czekany turystyczne posiadają także przyczepiane do grotu łopaty. Są one przeznaczone do odgarniania śniegu i mogą okazać się niezwykle przydatne w wielu sytuacjach.

Czekany wspinaczkowe

Czekany tego typu stworzone są dla doświadczonych miłośników gór. Dla osób pokonujących strome ściany lodowe oraz podróżujących po szlakach wspinaczkowych przeznaczone są czekany sportowe. Ich cechą charakterystyczną jest krótsze stylisko, które jest lekko wygięte przy ostrzu, a także nieco cofnięta rękojeść. Znacznie bardziej ekstremalną konstrukcję mają czekany alpinistyczne, stworzone do profesjonalnej wspinaczki wysokogórskiej. Odznaczają się one wykonaniem z niezwykle wytrzymałych materiałów oraz jeszcze bardziej wyprofilowanym styliskiem. Często pozwalają również na wymianę ostrzy w zależności od aktualnych potrzeb użytkownika.

Jak dobieramy długość czekana do wzrostu?

W przypadku czekanów wspinaczkowych sprawa jest zazwyczaj dość prosta. Większość z nich produkowana jest w standardowej długości około 50 centymetrów. Gdy sięgamy po czekany turystyczne, zalecane jest, by po złapaniu za głowicę sięgał kostki wysportowanego użytkownika. Istnieje tutaj oczywiście pewien margines i wiele zależy od osobistych preferencji. Pamiętajmy jednak, że zbyt długi czekan utrudni nam wspinaczkę lub wędrówkę, zmuszając do dodatkowego wysiłku przy wyciąganiu go z lodu lub śniegu.

Ranking czekanów - TOP 10

Autor: Michał Kułakowski