Czekany turystyczne
Szeroka kategoria czekanów, po które sięgnie większość turystów wybierających się na wycieczki w ośnieżone partie gór oraz pokonujących trudniejsze szlaki w zimie. Stylisko jest tutaj proste i dość długie. Jest ono zakończone grotem, dzięki któremu możemy wbijać go w śnieg i lód, otrzymując dodatkowo podporę podczas wspinaczki, kiedy nie możemy wykorzystać ostrza.
Producenci oferują bogatą gamę modeli. Turyści sięgają zazwyczaj po te najlżejsze, wykonane z aluminium lub włókna szklanego, ponieważ nie potrzebują oni narzędzi szczególnie odpornych na duże przeciążenie czy uszkodzenia. Warto dodać, że niektóre czekany turystyczne posiadają także przyczepiane do grotu łopaty. Są one przeznaczone do odgarniania śniegu i mogą okazać się niezwykle przydatne w wielu sytuacjach.
Czekany wspinaczkowe
Czekany tego typu stworzone są dla doświadczonych miłośników gór. Dla osób pokonujących strome ściany lodowe oraz podróżujących po szlakach wspinaczkowych przeznaczone są czekany sportowe. Ich cechą charakterystyczną jest krótsze stylisko, które jest lekko wygięte przy ostrzu, a także nieco cofnięta rękojeść. Znacznie bardziej ekstremalną konstrukcję mają czekany alpinistyczne, stworzone do profesjonalnej wspinaczki wysokogórskiej. Odznaczają się one wykonaniem z niezwykle wytrzymałych materiałów oraz jeszcze bardziej wyprofilowanym styliskiem. Często pozwalają również na wymianę ostrzy w zależności od aktualnych potrzeb użytkownika.
Jak dobieramy długość czekana do wzrostu?
W przypadku czekanów wspinaczkowych sprawa jest zazwyczaj dość prosta. Większość z nich produkowana jest w standardowej długości około 50 centymetrów. Gdy sięgamy po czekany turystyczne, zalecane jest, by po złapaniu za głowicę sięgał kostki wysportowanego użytkownika. Istnieje tutaj oczywiście pewien margines i wiele zależy od osobistych preferencji. Pamiętajmy jednak, że zbyt długi czekan utrudni nam wspinaczkę lub wędrówkę, zmuszając do dodatkowego wysiłku przy wyciąganiu go z lodu lub śniegu.