Data modyfikacji:

Jakie buty do biegania na bieżni wybrać?

Bieganie na bieżni może być równie interesującą aktywnością, co tradycyjny jogging. Szczególnie podczas sezonu zimowego i jesiennego, kiedy pogoda nie zachęca nas do uprawiania sportów na zewnątrz, bieżnia może zagwarantować nam utrzymanie doskonałej formy. Jak jednak wiadomo, powierzchnia, po której biegamy, znacznie różni się od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni na świeżym powietrzu, dlatego warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego obuwia. Jakie buty do biegania na bieżni wybrać?
bieganie

Dlaczego warto trenować na bieżni?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że bieganie na bieżni znacząco różni się od analogicznego treningu w terenie. Dla wielu wyjadaczy półmaratonów czy maratonów trening na bieżni uznawany jest za niezbyt udaną symulację prawdziwego biegu. Żadna bieżnia nie może oddać prawdziwych warunków - zmieniającej się pogody, trudnego podłoża czy wysiłku związanego z pokonywaniem kolejnych kilometrów w terenie.
Warto jednak od czasu do czasu zdecydować się na taki trening, szczególnie że ma on kilka plusów. Przede wszystkim bieżnie znacznie ułatwiają wykonywanie treningów interwałowych, szczególnie w przypadku, gdy wykorzystujemy bieżnią z zaawansowanymi możliwościami dostosowania trybów biegania. To jednak nie wszystko.
Bieżnie umożliwiają zmianę kąta nachylenia, co pozytywnie wpływa na udaną symulację biegów górskich. Bieżnia mechaniczna to doskonała alternatywa dla osób, które nie lubią biegać w czasie deszczu i mrozów, a także które wracają po dłuższych kontuzjach. Delikatny trening na bieżni pozwala świetnie przygotować organizm do dłuższych biegów w terenie.

Czy buty na bieżnię muszą być inne?

Choć wprawny biegacz poradzi sobie w każdych butach, to jednak przede wszystkim chodzi nam o komfort, wygodę i widoczne efekty naszych treningów. Dlatego już teraz wspomnimy, że jeśli trening na bieżni traktujemy jako okazjonalną aktywność, nie musimy inwestować w nową parę obuwia. Jeśli jednak przed nami kilka miesięcy treningów, które będą odbywać się jedynie na bieżni, warto przemyśleć wymianę obuwia na taką, która będzie bardziej przystosowana do bieżni. Czym takie buty powinny się różnić?
Przede wszystkim nie ma potrzeby wybierania modelu z agresywnym bieżnikiem, który w tradycyjnych warunkach gwarantuje nam świetną przyczepność do podłoża. Bieżnia elektryczna to urządzenie, które zostało zaprojektowane w taki sposób, by buty nie ślizgały się po jej powierzchni, dlatego możemy ograniczyć się do wyboru takich butów, które zamiast zapewniania doskonałej amortyzacji i przyczepności, zostały zaprojektowane z poszanowaniem innych, ważniejszych w przypadku bieżni cech.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania butów na bieżnię?

Buty do biegania na bieżni elektrycznej powinny przede wszystkim zredukować potliwość stóp. Dlatego też postawmy na takie modele, które skutecznie wentylują nasze stopy i zapewniają optymalną termoregulację. Jak rozpoznać takie buty w gąszczu setek ofert?
Buty uznane za dobrze wentylowane to te, które wyposażone są w siatkę na cholewce. Jest to z reguły mikrosiateczka, która na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo zwarty materiał. Jeśli jednak dobrze się przyjrzymy, zauważymy, że siateczka ta w istocie przepuszcza powietrze, zwiększając komfort biegania na bieżni. Pamiętajmy również o uniwersalnej zasadzie związanej z wszystkimi butami do biegania - rozmiar obuwia może być delikatnie większy niż rozmiar naszej stopy. Dlaczego warto hołdować tej zasadzie? Podczas biegu stopa cały czas pracuje - jeśli nasz but jest idealnie dopasowany do rozmiaru stopy, prosimy się o obtarcia i kontuzje, które mogą skutecznie wstrzymać nasz plan treningowy.

Podstawowe czynniki wpływające na komfort biegania na bieżni

Na które czynniki zwracać uwagę, wybierając najlepsze buty do biegania na bieżni elektrycznej? Przede wszystkim podeszwa. Nie musi być wyposażona w bardzo wyżłobiony, agresywny bieżnik, jednak wciąż unikajmy butów o zupełnie płaskiej powierzchni. Jeśli zdecydujemy się na buty z małymi wypustkami lub delikatnym bieżnikiem, z pewnością stabilność naszego treningu wzrośnie, a my będziemy mogli uzyskiwać znacznie lepsze rezultaty.
Już wcześniej wspomniana cholewka powinna być kolejnym elementem, który wpłynie na naszą decyzję zakupową. Przewiewna siateczka to często spotykany element, który powinien być obowiązkowy w przypadku wyboru butów do biegania na bieżni.
Warto dodatkowo zwrócić uwagę na odpowiednią wkładkę, która nie tylko podpiera naszą stopę, ale też amortyzuje i pochłania wilgoć. Dlatego też dobre buty do biegania powinny być wyposażone w świetnej jakości wkładkę. Jeśli nie są, zawsze możemy taką wkładkę kupić oddzielnie i zastosować w swoim obuwiu na bieżnię.

Czy możemy biegać w takich butach na zewnętrz?

Postaw na uniwersalność Warto podczas wyboru odpowiednich butów do biegania zdać sobie sprawę z tego, jak często realizujemy trening na bieżni, a jak często wybiegamy w teren. Na podstawie tej analizy będziemy w stanie obiektywnie stwierdzić, w jakie buty powinniśmy zainwestować. Jeśli oba treningi są wykonywane z podobną częstotliwością, najlepszym rozwiązaniem będzie kupno osobnego obuwia świetnie dostosowanego do specyfiki treningu.
Jeśli jednak jeden z wariantów biegania uprawiamy sporadycznie, możemy postawić na jedną, uniwersalną parę butów do biegania, która jednak powinna łączyć amortyzację i przyczepność potrzebną w terenie, jak i termoizolację niezbędną na bieżni. Oczywiście nie istnieje but idealny, jednak przy odrobinie determinacji z pewnością uda nam się znaleźć świetny model, taki jak na przykład buty do biegania Nike Zoom Pegasus 33 czy Under Armour Gemini 2.1.

Co jeszcze przyda się do treningu na bieżni?

Jeśli treningi na bieżni mają być dla nas codziennością, warto wyposażyć się w inne ciekawe akcesoria, które z pewnością sprawią, że nasze bieganie będzie bardziej kompletne. Co dokładnie mamy na myśli?
Z pewnością pulsometr lub smartband, który pozwoli nam monitorować nasze tętno oraz raportować wynik treningu. Takie urządzonko w żaden sposób nie będzie nam przeszkadzało podczas treningu, a zagłębiając się w analizę i historię biegów, łatwo zwrócimy uwagę na to, czy z czasem udaje nam się osiągać lepsze rezultaty.
Autor: Norbert Rukowski