Spadochron i opona
Celem spadochronu jest przyzwyczajanie się do niekorzystnych warunków atmosferycznych (szczególnie z silnym wiatrem), które prędzej czy później pojawią się podczas biegania.
Obciążenie podczas biegania, które natomiast zapewnia opona, ma pomóc biegać po wymagającym terenie górskim lub pagórkowatym.
Bieganie z obciążeniem – wady
Biegając z obciążeniem jesteśmy bardziej narażeni na kontuzje, a także przeciążenia (szczególnie przy stosowaniu ciężarków na kostki, gdzie najczęściej cierpią kostki i kolana). Nieumiejętne bieganie z dodatkowym balastem prowadzi także do nadmiernego obciążenia stawów. Ponadto bieganie z obciążeniem, szczególnie u osób początkujących, może zaburzać naukę prawidłowej techniki biegania.
Bieganie z obciążeniem – przeciwskazania
Biegać z obciążeniem nie powinny osoby borykające się szczególnie z bólem pleców, nadgarstków lub biodra, ponieważ łatwo może dość do przeciążenia.
Z tego typu aktywności powinny również zrezygnować osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z bieganiem. Obciążenie uniemożliwia bowiem wyrobienie w sobie prawidłowej techniki biegania.
Bieganie z obciążeniem nie jest też wskazane dla… osób odchudzających się. Dodanie obciążeń spala co prawda o 5-15% więcej tłuszczu niż taki sam trening bez nich, ale łatwo w takim wypadku o błędną spiralę: „jeśli ćwiczyłem dzisiaj tak intensywnie, mogę zjeść znacznie więcej niż zwykle”.
Rezygnację z obciążenia powinny przemyśleć również osoby, dla których tego typu trening jest za ciężki i zbyt szybko się męczą.
Bieganie z obciążeniem – zalety
Zaletą treningów biegowych z obciążeniem jest wzmocnienie kondycji i wydolności, a także wytrzymałości siłowej. Obciążenie rozwija te partie ciała, do których zostało przymocowane. Odpowiednio dobrane obciążenie pomoże także poprawić szybkość oraz koordynację.
Bieganie z obciążeniem – kto może i powinien?
Bieganie z obciążeniem przede wszystkim powinny przemyśleć osoby przygotowujące się do startu w maratonie, ultramaratonie lub wymagających biegach górskich. Szczególnie pomocne będzie tutaj obciążenie za pomocą kamizelki lub plecaka. To rozwiązanie nie tylko pozytywnie wpłynie na wydolność i kondycję, ale także przyzwyczai organizm do plecaka z kurtką, napojami i przekąskami, który jest nieodłącznym elementem dłuższych biegów.
Podsumowanie: bieganie z obciążeniem jest dla osób doświadczonych i przygotowujących się do maratonów, ultramaratonów i biegów górskich. Nie jest to trening dla początkujących, ponieważ mogą się oni nabawić długotrwałych kontuzji. Osoby, które borykają się z bólami pleców, bioder, kolan itp., mogą tylko sobie zaszkodzić (pogłębić uraz, doprowadzić do stanu zapalnego). Bieganie z obciążeniem nie też jest dobrym rozwiązaniem dla osób mających za główny cel odchudzanie – jest wiele bezpieczniejszych dla stawów sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów.