Data publikacji:

Badminton – zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

Badminton często uznawany jest za ubogiego kuzyna tenisa ziemnego, oferującego prostszą i mniej wymagającą fizycznie rozgrywkę. Jest to oczywiście bardzo krzywdząca opinia, która ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Mecze badmintona potrafią być bowiem bardzo zażarte, a od uczestników wymagają dużych umiejętności technicznych oraz sprawności.
badminton

Badminton – historia

Różne formy proto-badmintona uprawiane były na przestrzeni tysięcy lat przez przedstawicieli starożytnych cywilizacji, zamieszkujących terytoria dzisiejszego Meksyku, Chin oraz innych krajów świata. Współczesny badminton powstał jest w połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Jego nazwa pochodzi wprost od angielskiej posiadłości Badminton House, należącej do księcia Beaufort.

W 1860 roku w Londynie ukazała się pierwsza broszura opisująca zabawę, trzy lata później o grze wspomniało również czasopismo The Cornhill Magazine. Pod koniec XIX wieku badminton stał się popularną formą rozrywki brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Indiach, skąd trafił później do innych krajów południowo-wschodniej Azji. W tym czasie wykształciły się współczesne reguły gry, przyjęto standardy określające wymiary boiska, a także przepisy dotyczące wyglądu wykorzystywanych podczas meczy lotek i rakiet.

Obecnie badminton pozostaje popularnym sportem w krajach azjatyckich, a więc w Indiach, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Chinach, Japonii i Korei. Na Starym Kontynencie grywa się w niego głównie w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii oraz w Niemczech. Pierwsze oficjalne międzynarodowe mistrzostwa świata w badmintonie rozegrano w 1977 roku. Od 1992 roku jest on natomiast oficjalną dyscypliną olimpijską.

Sprzęt i akcesoria do badmintona

Do zabawy z badmintonem wystarczy siatka, rakieta, zestaw lotek, a także odpowiednie boisko do gry.

Rakietki do badmintona

Rakiety do badmintona są lżejsze od modeli tenisowych (od około 11 g do 70 g), ich rączki są stosunkowo dłuższe, a siatki mają mniejszą powierzchnię. W zależności od ceny i producenta wykonane są z drewna, aluminium, grafitu lub materiałów kompozytowych łączących metal z różnego typu tworzywami.

Cięższe modele przeznaczone są do bardziej agresywnej i stabilnej gry, gwarantując mocniejsze uderzenia. Lekkie modele (poniżej 85 g) pozwalają z kolei na wykonywanie szybkich manewrów oraz większą kontrolę kierunku uderzenia. Siatka rakiety wykonana jest z cienkich włókien z tworzywa sztucznego o grubości od 0,6 mm do 0,73 mm. Silne napięcie siatki jest preferowane przez profesjonalistów.

Lotki do badmintona

Dostępne w sklepach lotki ważą od 4,70 g do 5,50 g. Lotka składa się z bazy wykonanej z korka pokrytego skórą lub syntetycznym materiałem. Z bazy koncentrycznie odchodzi szesnaście połączonych ze sobą piór wykonanych z najczęściej z białego tworzywa sztucznego. W droższych egzemplarzach używanych przez profesjonalistów stosuje się naturalne pióra ptasie, które obniżają wagę lotki oraz poprawiają jej właściwości aerodynamiczne. Piórka mają jednak tendencję do łamania się przy mocniejszych uderzeniach.

Buty do badmintona

Jeżeli chodzi o buty zawodnicy korzystają z lekkiego obuwia sportowego z prostymi i cienkim gumowymi podeszwami, które zapewniają dobrą przyczepność oraz pozwalają zachować równowagę podczas wykonywania szybkich manewrów na boisku.

Boisko do gry w badmintona

Mecze badmintona odbywają się na specjalnie przygotowanym polu gry. Boisko przyjmuje kształt przedzielonego siatką prostokąta o wymiarach 13,4 m na 6,1 m. Na pełnej powierzchni kortu gra się w deblu. Jeżeli naprzeciw siebie stają dwie osoby, boisko mierzy wówczas 5,18 m szerokości.

Siatka przy podtrzymujących ją słupkach zawieszona jest na wysokości 155 cm, w środku kortu zwisa na wysokości 152 cm. Jej szerokości na całej długości wynosi 76 cm.

Mecze badmintona rozgrywane są zarówno na świeżym powietrzu, jak i w halach sportowych.

Zasady gry w badmintona

W badmintona gramy z przeciwnikiem w pojedynkę (singiel) lub w parach (debel). Mecz podzielony jest na sety. Pojedynczego seta wygrywa drużyna lub zawodnik z 21 punktami na koncie. Całą rozgrywkę kończymy, gdy któraś ze stron wyjdzie zwycięsko z dwóch setów.

W przypadku remisu 1 do 1, gramy trzeciego seta. W przypadku setowego wyniku 20:20 gramy do dwóch punktów przewagi. Przy wyniku 29:29, zwycięzcą zostaje automatycznie zdobywca 30 punktu. Punkty zdobywamy, gdy przeciwnik po drugiej stronie siatki nie trafił w lecącą w jego stronę lotkę, wyrzuci ją poza granicę boiska albo odbije od siatki. W tym ostatnim wypadku warto jednak zaznaczyć, że lotka może dotknąć siatki wówczas, gdy przeleci na pole oponenta.

Serwis wykonujemy stojąc w polu serwisowym, które obejmuje połowę kortu, nie licząc specjalnego sektora wyznaczonego po obu stronach siatki. Serwujący oraz osoba odbierająca stoją po przekątnej pola gry. Jeżeli dysponuje on zerową lub parzystą liczbą punktów, ustawia się po prawej stronie kortu, w przeciwnym wypadku zajmuje lewą stronę boiska.

Podczas serwu nie odrywamy stóp od powierzchni boiska. Pamiętamy też, by rakieta znajdowała się poniżej dłoni. Podobne obostrzenia dotyczą lotki, która nie może znajdować się na pozycji wyższej od talii serwującego.
Autor: Michał Kułakowski