Data modyfikacji:

Zestaw na bata. Sposoby łowienia

Zestaw na bata to jedna z tych metod, która w niektórych przypadkach jest jedną z najskuteczniejszych, a w innych całkowicie się nie sprawdza. Specyficzność metody sprawia jednak, że w odpowiednich warunkach jest o wiele skuteczniejsza od zwykłego feedera czy spławika. Zobacz, jak zrobić zestaw na bata.

Przeczytaj również: Jak wybrać łowisko wędkarskie?

zestaw na bata

Dobry zestaw na bata = skuteczność na zawodach

Bat to metoda, która bazuje na długim wędzisku pozbawionym przelotek i kołowrotka. Dzięki temu zestaw może być bardzo lekki i precyzyjny, ponieważ stosujemy tylko cienkie delikatne żyłki i małe haczyki, przez co jest to idealne rozwiązanie podczas polowania na białoryb. Ograniczenie w długości wykonywanych rzutów sprawia jednak, że raczej metodę stosujemy do łowienia z łódki, pomostu, ale i bardziej stromego brzegu.

Metodę tę najczęściej stosuje się w przypadku dużej aktywności ryb, gdzie niezbędny jest refleks w przerzucaniu zestawu. Dzięki temu można łowić sprawnie i szybko, co jest szczególnie pożądane w przypadku zawodów, podczas których szybkość może przesądzić o wygranej. Niestety z powodu szybkości właśnie zestaw na bata nie zagwarantuje nam spektakularnej wielkości ryb. Jednak pozwala złapać medalowe płocie czy leszcze, tak popularne na zawodach.

By być jednak odpowiednio skutecznym, musisz wyposażyć się odpowiedni sprzęt, który zapewni wygodę użytkowania, jak i bezpieczeństwo ryb.

Jak zrobić zestaw na bata o dużej skuteczności?

Jak pewnie wiesz, i – co bardzo oczywiste – w zestawie na bata bardzo duże znaczenie odgrywa długość wędziska i jego jakość. W przypadku tej metody mamy do czynienia z bardzo długimi wędziskami, których długość może przekraczać nawet 10 m. Są one jednak rzadko stosowane, głównie ze względu na wygodę użytkowania.

Optymalną opcją będzie tutaj wędzisko o długości około 6 m, dzięki której z powodzeniem będziemy mogli łowić zarówno z brzegu, jak i łodzi. Rozsądną propozycją o przyzwoitej cenie będzie Jaxon ANTRIS HTI BASIC POLE o długości 6 m. Dzięki takiemu zestawowi na bata 6 m z powodzeniem możesz sprawdzić się w tej metodzie oraz zdobyć niezbędne doświadczenie.
W parze z wędziskiem idzie długość i grubość żyłki. Z racji tego, że zestaw na bata nie posiada kołowrotka, długość żyłki musi zostać bardzo dokładnie dostosowana względem danego wędziska. Zazwyczaj jest ona krótsza od wędziska, dzięki czemu możemy swobodnie podebrać rybę, którą złapiemy, a samo operowanie zestawem jest dużo praktyczniejsze.

Oczywiście to, jak dużo żyłki wędkarskiej zastosujemy, zależy również od warunków, w jakich łowimy. Istotnym parametrem jest również grubość żyłki, która przekłada się na wielkość holowanych ryb. Oczywiście nie mam tu na myśli wyboru żyłki na karpie czy szczupaki, ale żyłka nie powinna być zbyt cienka, by większego leszcza bez problemu wyholowała.

Przeczytaj również: Zestaw na leszcza. Poradnik, jak złowić leszcza i jak wybrać odpowiedni zestaw

Zastanawiając się, jak zrobić zestaw na bata, nie możesz zapomnieć o spławiku, który pełni tutaj znaczącą funkcję i wpływa na skuteczność. Jeśli łowisz w dość spokojnych warunkach, niezależnie od tego, jak długi jest twój zestaw, wystarczającym rozwiązaniem będzie spławik około 8 g. Dzięki temu zestaw można odpowiednio dociążyć, ale pozostaje on na tyle czuły, że z powodzeniem wyłapiesz każde branie. Raczej polecałbym stawiać na smukły kształt, który jest mniej podatny na drobne fale, a zarazem bardzo czuły.

Cierpliwość to podstawa

Niezależnie od tego, jak dobry zestaw na bata złożysz, nie złowi on ryby za ciebie. Jak zawsze w wędkarstwie dużo zależy od indywidualnych umiejętności i szczęścia. Jeśli jednak wykażesz się cierpliwością, możesz być pewien, że z czasem osiągniesz odpowiedni poziom i dużą skuteczność.
Autor: Jakub Grzelak