Data publikacji:

Z dzieckiem na kajaki - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Wyprawa z dzieckiem na kajaki to nie tylko świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, ale i okazja do przeżycia niezapomnianej przygody w otoczeniu wodnej przyrody. Jak zadbać o bezpieczeństwo naszej pociechy w trakcie spływu kajakiem?

Przede wszystkim na wyprawę kajakiem z dzieckiem powinni zdecydować się jedynie rodzice, którzy wcześniej mieli już do czynienia z pływaniem na tym sprzęcie. Ważne są również dobre umiejętności pływackie, ponieważ w razie wywrotki, będą one niezbędne przy asekurowaniu dziecka czy, w przypadku gdy nie potrafi ono pływać, bezpiecznym dobiciu z pociechą do brzegu. Ponadto dziecko powinno mieć przynajmniej 3 lata.

Kolejna sprawa dotyczy wyboru miejsca na rodzinną wyprawę. Rwąca górska rzeka czy otwarte akweny typu rozległe jezioro lub zalew, na którym może pojawić się wysoka fala, nie nadają się na pierwsze kroki na kajakach. Na początek najlepiej wybierać rzeki nizinne, wody z jak najmniejszą ilością przeszkód oraz rzeki o spokojnym nurcie. Należy również zwrócić uwagę na to, aby tereny posiadały łatwy dostęp do brzegu. Unikaj miejsc bagiennych, o wysokim podejściu, itp., gdzie mogą pojawić się problemy z wyjściem na suchy ląd.

Nieodzownym atrybutem bezpiecznego spływu kajakiem z udziałem dziecka jest wyposażenie go w kamizelkę asekuracyjną lub ratunkową. Model dobiera się pod względem wagi i rozmiarów użytkownika. Należy sprawdzić, czy dziecko odpowiednio pozapinało kamizelkę oraz zadbać o to, aby miało ją na sobie przez cały pobyt na wodzie, nawet jeśli potrafi pływać. Wsiadając do kajaka pociechę należy zawsze usadawiać z przodu. Istotne jest, aby w słoneczny dzień dziecko miało na głowie czapkę lub chustkę oraz było nasmarowane kremem z filtrem UV. W ten sposób uchronimy je przed poparzeniami i ewentualnym udarem słonecznym.

Dobrą alternatywą dla samodzielnie przygotowanej wycieczki kajakowej jest udział w imprezach organizowanych przez koła PTTK, kluby Polskiego Związku Kajakowego czy stowarzyszenia kajakarskie. Będziesz miał zapewniony dodatkowy bufor bezpieczeństwa w postaci instruktorów, doświadczonych kajakarzy oraz służb medycznych.

Autor: Sylwia Stwora