Turystyka górska - pomysły na górskie wędrówki

W tym miejscu znajdziecie nasze teksty na temat szeroko rozumianej turystyki górskiej. Prezentujemy w nich najciekawsze szlaki górskie (przede wszystkim w polskich górach), ale również podpowiadamy, jaki sprzęt sprawdzi się podczas pieszej wędrówki.

Wszystkie nasze "turystyczne" artykuły, nie tylko te związane z górami, znajdziecie też w kategorii turystyka.

Jeśli szukacie sprzętu w góry i do wspinaczki, odpowiednich butów trekkingowych, kurtki typu softshell lub inspiracji na weekendowy wypad, to bardzo dobrze trafiliście!

Szlaki górskie – łatwe i najtrudniejsze

Bez względu na to, czy wybierzesz łatwy i przyjemny szlak na Morskie Oko, czy wymagającą i niebezpieczną Orlą Perć, każda górska trasa dostarczy ci wiele emocji. W ich doborze pomogą ci kolorowe oznaczenia.

Główne, najbardziej malownicze szlaki górskie oznaczone są kolorem czerwonym, niebieskie to szlaki dalekobieżne, zielone prowadzą zazwyczaj do najciekawszych atrakcji regionu, a żółte są szlakami łącznikowymi.

Uwaga! Te reguły są umowne i często spotkasz się z wyjątkami. Najpopularniejsze szlaki górskie w Polsce (czerwone) to m.in. Główny Szlak Beskidzki,  Główny Szlak Sudecki, Główny Szlak Świętokrzyski czy Orla Perć.

Krona Gór Polskich - ile szczytów?

Skompletowanie Korony Gór Polskich, czyli 28 najwyższych szczytów każdego pasma, to bardzo ciekawe wyzwanie. Pozwoli ci poznać najpiękniejsze pasma górskie w Polsce, m.in. Tatry, Karkonosze, Gorce, Beskid Żywiecki, Pieniny czy Góry Izerskie oraz zwiedzić sześć województw.  Najpopularniejsze szczyty w Polsce to Rysy, Śnieżka, Kasprowy Wierch, Turbacz, Gubałówka, Babia Góra czy Giewont. Wybierając miejsce docelowe, dopasuj trudność szlaku do własnych umiejętności.

Biwak w górach

Jeśli lubisz kontakt z naturą i noclegi z widokiem zapierającym dech w piersiach, musisz spróbować biwakowania w górach. Wystarczy lekki namiot, śpiwór i karimatę, by komfortowo spędzić noc na łonie natury. Gwarantujemy, że już weekendowy wypad wystarczy, by zresetować umysł i doładować baterie przed kolejnym tygodniem pracy. Alternatywą jest wędrówka od schroniska do schroniska. To dla tych, którzy wolą odrobinę więcej komfortu.

Górska turystyka rowerowa

Wybierając rower MTB lub gravel, możesz przemierzyć znacznie większe odległości. Co ciekawe, przy odrobinie umiejętności pokonasz nim nie tylko rowerowe, ale i piesze szlaki. Trasy w Bieszczadach lub Beskidzie Śląskim zachwycą cię swoim urokiem. Miłośnikom kolarstwa szosowego polecamy natomiast rowerową pętlę dookoła Tatr.

Wspinaczka górska

Po treningach na sztucznej ściance wspinaczkowej warto spróbować swoich sił w naturalnym terenie. Polskie góry obfitują w wiele miejsc, gdzie w bezpieczny sposób rozwiniesz swoją pasję. Pamiętaj jednak o solidnej asekuracji i wybieraj jedynie sprawdzony sprzęt wspinaczkowy. Sprawdź, jak zacząć wspinanie.

Via ferrata – bezpieczna wspinaczka dla każdego

Turystyka górska niejedno ma imię. Dla tych, którzy chcieliby spróbować nieco trudniejszych tras, oferowane są drogi via ferrata. To specjalnie przygotowane szlaki, na których można asekurować się za pomocą lonży wspinaczkowej. Z naszych artykułów o via ferracie dowiesz się co zabrać w góry oraz jak bezpiecznie pokonać trasę.

Miejska turystyka górska

Nie musisz zapuszczać się w wysokie partie gór, aby cieszyć się ich urokiem. Z niezwykłego klimatu gór możesz skorzystać nawet w centrum miasta. Na spacer po uroczych uliczkach i deptakach również warto się przygotować. Podstawą są buty trekkingowe, które zabierzesz zarówno w góry, jak i do miejskiego parku.

Bieganie po górach? To możliwe!


Kijki trekkingowe to nieocenieni towarzysze górskich wędrówek. Dobrej jakości kije ułatwią nie tylko spacery, ale i górskie biegi. Zdobycie szczytów gór w pełnym biegu to prawdziwy test wytrzymałości i kondycji.
Autor: Szymon Sonik
turystyka górska