Data publikacji:

Gdzie w góry z psem? Jakie szlaki? Co zabrać?

Tęsknota za ukochanym czworonogiem może skutecznie zepsuć wypoczynek, dlatego dla wielu osób wakacje z psem to oczywistość. Niestety, nie wszędzie zwierzę jest mile widziane – liczne ograniczenia są na przykład w górach. Sprawdź, gdzie możesz zabrać kudłatego przyjaciela, a gdzie poskutkuje to mandatem.

gdzie w góry z psem

Gdzie w góry z psem?

  • Tatry
W Tatrach psiaki nie są mile widziane – jednym z dwóch miejsc, które można z nim odwiedzić, jest Dolina Chochołowska. To prosta trasa, której pokonanie zajmie kilka godzin. Z drugiej strony, jeżeli pozwolisz zwierzęciu obwąchać każdą górkę i każdy krzak, to możecie wędrować nawet i cały dzień. Drugie przyjazne psom miejsce w Tatrach to Droga nad Reglami.

Ogólnie rzecz biorąc – jeśli jesteście doświadczonymi piechurami, którzy cenią sobie naprawdę długie trasy i wysiłek, to w Tatrach nie macie czego szukać. Chyba że po słowackiej stronie – tam góry są dla psiaków otwarte.
  • Beskidy
Jeśli marzą ci się obfitujące w różnorodne trasy wakacje z psem, to udaj się w Beskidy. Znajdziesz tu ogrom terenów, po których śmiało możesz poruszać się ze swoim kudłatym przyjacielem – przy stosowaniu się do odpowiednich zasad wyznaczonych w regulaminie. Należy pamiętać, że do beskidzkich parków narodowych i rezerwatów przyrody pies wejść już nie może – wyjątkiem jest tylko Magurski Park Narodowy.
  • Małe Pieniny
W Małych Pieninach także możecie liczyć na aktywny, różnorodny wypoczynek. Z bardziej polecanych, otwartych na obecność psiaków tras można wymienić piękny Wąwóz Homole – Szałas Bukowinki, niezwykle klimatyczne Schronisko pod Durbaszką w Szczawnicy oraz rezerwat Biała Woda.
  • Karkonosze
Karkonosze to prawdziwy raj dla psiaków. Całkowity zakaz ich wprowadzania obowiązuje tylko w Wąwozie i Wodospadzie Kamieńczyka, na trasie III Droga – Rozdroże nad Jaworem, Petrówka, „Dom Śląski – nad Łomniczką” i Hala Szrenicka – Pielgrzymy. Reszta pięknych miejsc jest jak najbardziej dostępna również dla czworonogów – pod warunkiem, że pies będzie trzymany na smyczy.

Uwaga! Warto pamiętać, że za wejście z czworonogiem w miejsce, w którym się tego zakazuje, grozi mandat w wysokości od 50 zł do 500 zł. Jeśli więc nie chcesz, aby wakacje z psem słono cię kosztowały, to lepiej od razu wybrać którąś z przyjaznych psiakom tras.

Pies na urlopie w górach – o czym pamiętać?

Czy wakacje z psem, zwłaszcza te w górach, to na pewno dobry pomysł? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo wiele zależy od tego, jakiej rasy masz psa, w jakim wieku jest zwierzę, w jakiej jest kondycji i czy ma upodobania do dalekich wypraw. Jeśli uznasz, że takie wspólne wczasy w górach to dobry pomysł, to pamiętaj o kilku bardzo ważnych zasadach.
  • Zaopatrz się
Musisz ze sobą zabrać duże ilości wody, jedzenia dla pupila, miskę, a także smycz z szelkami, kaganiec (na wszelki wypadek) i specjalne buty dla psa – jeżeli trasa, którą planujecie pokonać, jest bardzo wymagająca.
  • Nigdy nie spuszczaj psa ze smyczy
W górskich terenach nietrudno o interesujący dla zwierzęcia ślad zapachowy. Może się niestety okazać, że zwierzę zacznie za nim podążać i zniknie ci z oczu.
  • Obserwuj zwierzę
Nie poganiaj psa. Dopasuj się do jego tempa, oceniaj kondycję. Gdy tylko zauważysz, że zwierzę porusza się wolniej albo się pokłada, zarządź odpoczynek albo nawet powrót (chyba że piesek jest mały – wówczas możesz wziąć go na ręce). Twoją czujność powinno wzmóc także utykanie – taki objaw wskazuje na konieczność przyjrzenia się łapkom.
  • Sprzątaj
Wyjazd w góry nie zwalnia z obowiązku sprzątania. Pamiętaj, żeby zebrać psie odchody z trasy i wyrzucić je w miejscu do tego przeznaczonym.
Autor: Robert Wojtaś