Data modyfikacji:

Jakie kije trekkingowe są najlepsze? Jakie kije trekkingowe wybrać?

Czy wiesz, jakie kije trekkingowe w góry warto wybrać, aby wspomagały wędrówkę na szlaku? Jakie końcówki do kijków nordic walking w góry? Ale zacznijmy od tego – czy kije trekkingowe to czasowa moda, czy wygoda użytkownika? Jakie kije trekkingowe są najlepsze? Jakie kije trekkingowe wybrać?
jakie kije trekkingowe

Kije trekkingowe – moda czy wygoda?

Moda raczej nie. Chyba że taka która zapanowała kilkanaście lat temu i… zagościła na stałe na trekkingowych „salonach”. Dlaczego warto chodzić z kijami trekkingowymi?
  • Odciążają nogi i kręgosłup.
  • Aktywizują mięśnie rąk.
  • Zwiększają stabilność podczas zejść.
  • Umożliwiają szybsze podchodzenie.
  • Są niezastąpione zwłaszcza podczas zimowej aury w górach.
Warto korzystać z kijków trekkingowych podczas podejść i zejść w górach, a na długich, płaskich odcinkach – przytroczyć je do plecaka. Używanie kijków trekkingowych podczas wędrówki ułatwia chodzenie – dzięki nadaniu rytmu krokom. Ogranicza również zmęczenie nóg i stóp.

Jakie kije trekkingowe w góry? Segmentowe

A czym więcej segmentów w kijach, tym masz przed sobą produkt bardziej profesjonalny.
I tak wyróżnia się:
  • Kije dwusegmentowe – prosta konstrukcja o dobrej stabilności. Są dość lekkie, sprawdzą się przy nordic walking oraz skitouringu.
Solidne i lekkie kije dwusegmentowe to Black Diamond Trail Explorer 2 Anthracite – ich rękojeść jest wykonana z pianki neoprenowej z taśmą na nadgarstek, a same kije są z trwałego duraluminium.
  • Kije trzysegmentowe – jeśli szukasz prostej odpowiedzi na pytanie „Jakie kijki w góry?”, to w tej grupie znajdziesz najtrafniejsze propozycje – dobrych towarzyszy górskich wędrówek. Kije trekkingowe trzysegmentowe są najbardziej popularnym modelem spotykanym na górskich szlakach, bo łatwo je przytroczyć do plecaka (są niewielkiego rozmiaru po spakowaniu).
My polecamy Robens Keswick T6, bo umożliwiają wygodne dostosowanie swojej długości dla zwiększenia komfortu użytkowania. Co ważne – mają ergonomiczną rękojeść z pianki EVA, zapewniającą bezpieczny i pewny chwyt. A rękojeść posiada miękki, odpinany pasek nadgarstkowy. Wykonane z aluminium 6065.
Kolejne warte uwagi kije trekkingowe trzysegmentowe to Black Diamond Trail Granite. Jest to idealny wybór dla początkujących oraz zaawansowanych miłośników trekkingu. Połączenie komfortu, wytrzymałości oraz niskiej wagi. Segmenty kijków wykonano ze stopu aluminium 7075. Waga: 486 g (komplet).
  • Kije czterosegmentowe – propozycja dla osób, które transport kijów stawiają na pierwszym miejscu. Im więcej elementów, tym mniejsza stabilność i  rwałość, więc jeśli masz naprawdę mało miejsca w plecaku, to kup je. Jeśli zaś szukasz sprawdzonych, solidnych i uniwersalnych rozwiązań, to wybierz kije trzysegmentowe.

Kijki trekkingowe – jakie wybrać, jeśli chodzi o materiał wykonania?

Aluminium albo karbon. Dlaczego? Kije trekkingowe z włókien węglowych (karbon) to wysoka wytrzymałość i sztywność oraz niska waga. Minusy – dość wysoka cena oraz podatność na uszkodzenia.
Aluminium? Jego wytrzymałość zależy od domieszek i sposobu hartowania. Ale fakt, że aluminium się odkształca łatwiej niż karbon, daje to, że kije aluminiowe się zegną, ale bardzo duży wysiłek będziesz musiał włożyć, by je złapać. Wyższa wytrzymałość to szansa, że kije posłużą nieco dłużej. Natomiast karbon łamie się dość łatwo.

Jakie końcówki do kijków w góry?

Jedziesz w góry i nie wiesz, jakie końcówki do kijków trekkingowych będą odpowiednie na kamieniste podłoże? A może myślisz, że to, jakie końcówki do kijków w góry założysz na swoje kije, nie ma żadnego znaczenia?
Więc my ci powiemy – znaczenie ma. I to kolosalne. Końcówka do kijków trekkingowych jest niewielka, ale przez to, że ma bezpośredni kontakt z podłożem, jej wybór robi kolosalne znaczenie. Z tego wynika, że warto postawić na kije wyposażone w widiowe końcówki, cechujące się odpowiednią odpornością na uszkodzenia. Widia to węglik spiekany. Najczęściej jednak w kiltach trekkingowych montowane są końcówki stalowe – są one jednak bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Jakie końcówki do kijków nordic walking w góry?

I tu stajemy przed zasadniczym pytaniem – czy kije nordic walking nadają się na trekking górski? Odpowiedź jest taka: kije do nordic walking nie sprawdzą się tak dobrze na górskiej wyprawie z plecakiem, jak kije do trekkingu. Nie ma takiej opcji, bo ruchy, które wykonuje ciało człowieka podczas marszu w górach, są diametralnie inne od tych, które aktywizują pracę kończyn i tułowia podczas nordic walking. Wychodzi na to, że typowe kijki do chodzenia po górach nie pozwolą na wykorzystanie w pełni zalet marszu nordic walking. Bingo! Dlatego ważne jest to, aby samemu rozróżniać rodzaje kijów i nie sugerować się tylko opisami i oznaczeniami podanymi w sklepach, bo tam często panuje dezinformacja.

Jak dobrać długość kijów trekkingowych w góry?

Jeśli kupujesz kije trekkingowe teleskopowe, czyli składające się z segmentów, to ich długość regulujesz dowolnie do swojego wzrostu.
Jak dobrze ustawić długość kijów trekkingowych do wzrostu? Sposób pierwszy – pomnóż swój wzrost przez 0,66, a będziesz wiedział, ile centymetrów muszą mieć twoje kijki. Sposób drugi – sprawdź, czy przy zgiętym łokciu (kąt prosty) możesz pewnie i bez problemu chwycić rączkę, która powinna znajdować się powyżej linii łokieć–nadgarstek.
Podczas podejść kijki trekkingowe trzeba skrócić, a podczas zejść nieco wydłużyć. Kijki są świetne do utrzymania równowagi – koniecznie zabierz je w góry na najbliższy wyjazd!
Zdjęcie: MirkoVitali/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.