Data publikacji:

Slackline – co to jest, jak chodzić po linie?

Wyobraź sobie linę rozpiętą pomiędzy dwoma wieżowcami i osobę idącą po niej z zupełną swobodą... To ekstremalna wersja sportu z wykorzystaniem taśmy zwanej slackline. Zazwyczaj jednak linę rozpina się między drzewami na mniejszej wysokości i chodzi po niej dla przyjemności. Poznajmy tajniki slackline.
slackline
Chodzenie po linie ma w sobie coś ze sztuki cyrkowej. Trzeba złapać balans i umieć utrzymać równowagę w ruchu. W jaki sposób bezpiecznie i skutecznie ćwiczyć chodzenie po linie? Można to robić samodzielnie, choć na początku nie jest łatwo. Przede wszystkim należy mieć slackline. Jest to specjalna taśma, po której się chodzi. Przyglądamy się jej lepiej.

Co to jest slackline?

Slackline to po prostu taśma. Powinna mieć określoną szerokość – od 2 do 3 cm. Linę rozpinamy najczęściej na wysokości około 1,5 metra nad podłożem, zazwyczaj najłatwiej jest ją zamontować pomiędzy dwoma drzewami. Taśmę mocuje się na pniach, zabezpieczając je odpowiednio wcześniej w taki sposób, by taśma nie wrzynała się w korę i nie niszczyła jej. Po taśmie, nazywanej też równoważnią, chodzimy tak, by jak najdłużej utrzymać ciało w równowadze. Można też przejść na poziom bardziej zaawansowany i po linie nie tylko chodzić, ale też wykonywać skomplikowane figury akrobatyczne. Ćwiczenia na slackline polecane są szczególnie osobom wspinającym się i chodzącym po górach – ich mięśnie powinny pracować tak, by praca ciałem nie spowodowała utraty równowagi w ekstremalnie wymagających warunkach.

Slackline – rodzaje i przeznaczenie taśmy

Istnieje kilka rodzajów slackline, a każda dedykowana jest innym aktywnościom:
  • Trickline – jest to taśma elastyczna, która pozwala na skoki w górę i wykonywanie salt. Taśma jest krótsza niż klasyczna, ma kilkunaście metrów, zawiesza się ją nisko nad ziemią.
  • Longline – tę linę zawiesza się na wysokości około metra nad ziemią, ale jest to lina długa, może mieć nawet dystans ponad 600 metrów. Polecana jest tym, którzy chcą pokonywać jak najdłuższe dystansy.
  • Highline – ta lina pozwala na widowiskową odmianę sportu. Taśmę instaluje się wysoko, między budynkami lub wąwozami, a „przechadzki” na niej dedykowane są osobom wspinającym się i z wyćwiczonymi mięśniami i równowagą. Taśma ta wymaga nie tylko umiejętności w poruszaniu się na tak dużej wysokości, ale też wiedzy o tym, jak to robić bezpiecznie. Konieczna jest oczywiście uprzęż z lonżą podpiętą do taśmy, której używa się na wysokościach.

Jak zacząć chodzić na slackline? Boso, czy w butach?

Zaczynając przygodę ze slackline, dobrze jest obejrzeć kilka filmów instruktażowych, dostępnych w sieci. Niektórzy radzą zaczynać chodzenie boso po linie, ponieważ goła stopa lepiej wyczuwa podłoże. Taśma jest też jednak dość gruba i dla osób o wrażliwych stopach może być drażniąca w kontakcie ze skórą. Dlatego większość instruktorów poleca na początek chodzenie w wygodnych butach sportowych, ale nie na zbyt grubej podeszwie – absolutnie odradza się klapki, zwłaszcza japonki.

Slackline – jak zamontować?

Dostępne są taśmy różnej długości – najkrótsze to te 15-metrowe, możesz jednak wybrać np. linę o długości 25 metrów. W zestawach oprócz taśmy slackline znajdują się dwie pętle oraz naciągarka do mocowania i klamry, za pomocą których reguluje się naprężenie liny. Markowe zestawy mają także specjalne maty do zabezpieczenia pnia drzewa (ale pień można też zabezpieczyć grubym kocem lub karimatą. Dla początkujących polecane są szczególnie taśmy z gumowanym pokryciem – które ułatwia stawianie pierwszych kroków i polepsza przyczepność stóp do liny. Warto też po zamocowaniu taśmy, zabezpieczyć pokrowcem lub grubą tkaniną, np. ręcznikiem, miejsce mocowania naciągarki. Montując slackline w lesie między drzewami, pamiętaj, by sprawdzić, czy przypadkiem nie przecinasz ścieżki lub drogi, której używają biegacze – osoba biegająca tędy na pamięć może nie zauważyć przeszkody.
Dla początkujących użytkowników oraz tych, którzy będą taśmy używać okazjonalnie, polecana jest równoważnia w rozmiarze od 7 do 10 metrów. Tak krótkie odległości są dobre dla dzieci i do stawiania pierwszych kroków. Zazwyczaj jednak bardzo szybko można nauczyć się przejścia 7 metrów, można więc zainwestować w 25-metrową taśmę, która przyda się na dłużej i przy bardziej zaawansowanych krokach. By nauka szła szybko i sprawnie, możesz zamontować dwie taśmy – tę drugą umieść na wysokości rąk, tak by łatwo było się jej trzymać i szybciej nauczyć łapać równowagę.

Chodzenie po linie to same plusy: medytacja w ruchu, aerobik i wsparcie rehabilitacji

Chodzenie po równoważni – tak również nazywa się slackline – uruchamia pracę mięśni posturalnych, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa oraz utrzymanie właściwej stabilizacji i funkcjonowania mięśni nóg. Chodzenie po równoważni może znacznie polepszyć koordynację ruchową, dlatego taką aktywność poleca się już małym dzieciom. Slackline wzmacnia mięśnie nóg, dlatego ćwiczenia na linie polecane są w ramach rehabilitacji. Dla niektórych slackline może być też alternatywą dla aerobiku, dla innych może być nawet formą medytacji ruchowej, ponieważ nieustanne utrzymywanie ciała w równowadze świetnie skupia uwagę, ponieważ stąpając po linie trzeba skoncentrować się konkretnie na tej czynności i dość trudno jest wówczas myśleć o czym innym.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.