Taniec – rodzaje? Jakie buty i inne akcesoria potrzebne są do tańca?

Taniec jest pojęciem bardzo szerokim. W jego skład wchodzą zarówno tańce rytualne, wojenne jak i towarzyskie. W naszych artykułach skupiamy się przede wszystkim na ostatniej odmianie. Taniec towarzyski to zdecydowanie najpopularniejsza jego forma. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze kilkaset lat temu prym wiodły tańce ludowe, salonowe albo dworskie

Poniżej znajdziecie nasze teksty, które dotyczą porad dotyczących tańca. Podpowiadamy, co trzeba kupić, aby nauka tańca sprawiała jak najmniej trudności.

Jakie są rodzaje tańca towarzyskiego?

 • wal angielski
 • walc wiedeński
 • foxtrot
 • quickstep
 • tango
 • cha-cha
 • samba
 • rumba
 • pasadoble
 • jive
 • boogie
 • mambo
 • reggaeton
 • rock and roll
 • salsa
 • twist
 • swing

Taniec towarzyski – co jest potrzebne do nauki tańca?

Ucząc się tańca towarzyskiego, tańcz w tym, co nie krępuje twoich ruchów. Dla pań sprawdzą się zatem legginsy i wygodny T-shirt. Panowie mogą tańczyć nawet w jeansach lub wygodniejszych spodniach dresowych. Co z obuwiem? Stawiaj na modele na płaskiej podeszwie – u pań mogą to być baleriny, a u panów trampki.

Pierwszy taniec – jak się przygotować?

Nauka tańca weselnego wymaga odpowiedniego przygotowania. Co będzie wam potrzebne? Przede wszystkim wygodny, nie krępujący ruchów strój. Sprawdzi się komplet dresowy, legginsy, T-shirty, topy. Na drugie i kolejne zajęcia zaczynamy przychodzić w swoim weselnym obuwiu. Paniom polecamy także zabierać na zajęcia spódnicę, która swoim krojem będzie zbliżona do sukni ślubnej.

Polonez taniec. Jak się nauczyć kroków?

Do nauki poloneza nie musisz ubierać specjalnego stroju – ruchy w polonezie są na tyle ograniczone, że można uczyć się go praktycznie we wszystkim. Istotne jest obuwie – na początku powinno być płaskie i wygodne. Później takie, w jakim planujesz tańczyć na balu. Podczas ostatnich lekcji, a właściwie prób generalnych, panie mogą tańczyć w swoich balowych kreacjach, a panowie w garniturach.

Belgijka – taniec  rekreacyjny dla każdego. Jakie kupić buty?

Belgijka to taniec ludowy bardzo popularny we Francji. U nas stał się pewnego rodzaju taneczną zabawą, której chętnie uczymy się na wyjazdach integracyjnych czy koloniach. Belgijkę można tańczyć we wszystkim, ale dziewczynom odradzamy zakładania długich spódnic – belgijka jest bardzo skoczna.

Co z butami? Sprawdzą się buty na płaskiej podeszwie, najlepiej te sznurowane, ponieważ trzymają się stabilnie na stopie. Do belgijki potrzebna będzie także ścieżka dźwiękowa – znajdziecie ją w internecie. Jeśli tańczycie w dużym gronie, to niezbędne mogą okazać się głośniki.

Taniec nowoczesny – co jest potrzebne?

Tańce nowoczesne mają to do siebie, że wymagają od tańczącego dużo ekspresji i wysiłku. Na zajęcia z tańca nowoczesnego zabierz zatem wygodny dresowy komplet. Panie mogą także sięgnąć po legginsy. Najlepiej jeśli wybrane przez ciebie spodnie będą mieć długie nogawki – w tańcu nowoczesnym nie brakuje kroków na ziemi,  np. w breakdance. Nie zapomnij o wiązanych, sportowych butach. Przydadzą ci się również skarpety na zmianę. Co jeszcze? Przede wszystkim duża ilość wody i mały ręcznik do wycierania spoconej twarzy.

Taniec współczesny – co przyda się do nauki?

Taniec nowoczesny i taniec współczesny to nie to samo! Do grupy tańca współczesnego wchodzą tańce bardziej powiązane z baletem,  np. jazz. Na tego typu zajęcia ubierz wygodny, ale dopasowany do ciała strój – dzięki temu instruktor będzie widział w nim ułożenie sylwetki i skoryguje jej błędy. Zamiast butów postaw na cienkie skarpety.

Salsa – jakie buty i inne akcesoria?

Wybierając się na zajęcia salsy, ubierzcie strój, który nie krępuje ruchów. Dres lub wygodne legginsy połączone z T-shirtem wystarczą. Panie mogą dodatkowo zakładać dłuższe tuniki wykończone falbanami – będą one wspaniale współgrać z ruchami bioder i tylko spotęgują efekt wow. Alternatywą jest również następujący zestaw – top kończący się nad pępkiem, dopasowane, krótkie legginsy i spódniczka mini z falbanami. Co z butami? Wybierajcie oczywiście te sportowe.

Taniec hiszpański – to przyda ci się do nauki

Tańce hiszpańskie to grupa tańców, w której skład wchodzą m.in. pasodoble, flamenco czy bolero. Na pierwsze lekcje tańca hiszpańskiego ubieraj wygodny strój. Z czasem może on jednak ewoluować – doskonale widać to na przykładzie pań. Z czasem instruktor zaleca im przyniesienie na lekcję dużych chust. Później należy przewiązać je w pasie, co ma imitować długą, hiszpańską spódnicę – jak powszechnie wiadomo, ta ostatnia to ważny atrybut chociażby znanego flamenco.

Tango taniec. Jakie ubranie i buty?

Przede wszystkim wygodny strój. Panowie mogą przyjść w dresach, a panie w wygodnej bluzce i luźnej spódnicy, której długość sięga maksymalnie za kolano. Alternatywą będą dla niej krótkie legginsy oraz chusta zawiązana w pasie, o czym pisaliśmy już wyżej. Panie na lekcje tanga mogą nosić także buty na niskim obcasie (maksymalnie 7 cm).

Taniec irlandzki – najważniejsze są buty do tańca

W tańcach irlandzkich kluczowa jest nienaganna postawa i szybka praca nóg. Na lekcje przyda się zatem wygodny strój – niekrępująca ruchów bluzka, spodenki przed kolano, a dla pań ewentualnie krótka, rozkloszowana spódniczka. Co z butami? Na pierwsze zajęcia sprawdzą się baletki lub zwykłe skarpety. Jeśli zamierzasz uczestniczyć w zajęciach ze stepowania, to konieczne będą buty sportowe przed kostkę.

Autorka: Klaudia Borycka
taniec