Data publikacji:

Jazz – taniec. Jak tańczyć jazz? Podstawowe kroki

Jazz to jeden z rodzajów tańca, który w ciągu ostatnich lat stał się niezwykle popularny. To nie tylko doskonały sposób na poprawę i utrzymanie kondycji oraz sprawności fizycznej, ale również świetny sposób na wyrażenie swoich emocji i stworzenie czegoś naprawdę indywidualnego. Zarówno na poziomie podstawowym, jak i zaawansowanym wykonywać można mnóstwo przeróżnych figur. Taki właśnie jest jazz. Taniec nowoczesny tego typu to doskonałe połączenie elementów klasycznych oraz stylu modern, dzięki czemu ma on tylu zwolenników. Sprawdź, jakie są podstawowe kroki oraz na czym polega taniec jazzowy, i zacznij tańczyć już dziś!
jazz taniec

W jaki sposób narodził się taniec współczesny jazz?

Początki tańca nowoczesnego jazz sięgają końca XIX wieku. Podstawy znanych do dzisiaj i chętnie wykonywanych kroków tworzyli afrykańscy niewolnicy. Tego rodzaju poruszanie się było czymś nowym i stojącym w całkowitej opozycji do panującego powszechnie baletu. Taniec jazzowy jednak czerpał z klasyki swoje podstawy, widoczne wyraźnie w większości kroków i uzupełniał jednocześnie sposób poruszania się zupełnie nieznaną dotychczas ekspresją i ruchem.
Takie odejście od wszechobecnej klasyki wywołało ogromne zaskoczenie i wiele kontrowersji. Jednak ostatecznie jazz – taniec i muzyka w tym właśnie stylu – spotkał się z ogromnym entuzjazmem. Prawdziwy rozkwit i zachwyt nad tego typu sposobem tańca miał miejsce w latach 20. XX wieku. Po II wojnie światowej rozwinął się jeszcze bardziej, na co wpływ miał również ogromny rozkwit muzyki jazzowej.
Obecnie nauka tańca jazz jest bardzo popularna i chętnie wybierana zarówno przez dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Jazz tańczyć można właściwie do każdego rodzaju muzyki, a sam gatunek ma dziś wiele różnych odmian. Są nimi m.in. modern jazz, pop jazz, latin jazz, lirycal jazz, street jazz czy jazz funk. Taniec ten jest znany i popularny na całym świecie.

Tańcz jazz! Nauka tańca i najważniejsze elementy

Taniec jazz dla początkujących to przede wszystkim nauka świadomości własnego ciała i utrzymania równowagi. Tancerz powinien opanować balansowanie ciałem, utrzymywanie równowagi oraz dążyć do rozciągania jak największej ilości partii mięśniowych. Niezwykle ważna jest również pulsacja swingowa i poczucie rytmu. W przypadku tańca jazzowego nie zawsze poszczególne kroki odzwierciedlać będą akcenty zawarte w akompaniamencie muzycznym. 
Taniec jazz dla początkujących to również poznanie i opanowanie podstaw baletowych. Stanowią one punkt wyjścia do większości elementów występujących w choreografiach jazzowych i są niezwykle przydatne w realizowaniu zamierzonych elementów tanecznych.
Bardzo ważnym aspektem podczas nauki tańca jazzowego jest również policentryzm, polegający na izolowaniu konkretnych części ciała i poruszaniu nimi bez udziału pozostałych. Ogromną rolę w jazzie odgrywa improwizacja, ekspresja i swoboda w poruszaniu się, dla których powyższe elementy techniczne stanowią nieocenioną bazę. 

Charakterystyczne elementy tańca jazzowego

Do charakterystycznych elementów tańca jazzowego należą piruety, skoki oraz kontrolowane upadki. Dzięki tym figurom taniec jest ekspresyjny, ciekawy, niepowtarzalny i efektowny. Upadki i skoki wymagają jednak ogromnej pracy i właściwego opanowania techniki, tak by wykonywanie poszczególnych figur było bezpieczne i nie sprawiało bólu, a jednocześnie wydawało się eteryczne i lekkie. Wypracowanie poszczególnych elementów w ten sposób wymaga ogromnej pracy i zaangażowania. Niejednokrotnie treningi kończą się obiciami i kontuzjami, jednak opanowanie najbardziej spektakularnych elementów jazzowych jest tego warte. Taniec jazzowy to jeden z najtrudniejszych tańców na świecie, zaraz po balecie.
Prawidłowe i efektowne wykonanie wszystkich elementów technicznych ułatwia wykorzystanie do tańca specjalnych butów, nieograniczających ruchów stopy i ułatwiających stawanie na tzw. pointach. Są to tzw. jazzówki.

Taniec jazzowy – dla kogo?

Taniec jazzowy jest dość wymagający, dlatego to doskonała forma aktywności dla osób, które wcześniej miały do czynienia z tańcem, np. baletem. Jednak dostępnych jest wiele filmów instruktażowych, zajęć, warsztatów i kursów, które pomagają w opanowaniu techniki jazzowej od postaw. Bardzo popularny staje się również taniec jazz dla dzieci, w ramach którego nauka prowadzona jest z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i możliwości fizycznych osób najmłodszych. To doskonały sposób na wzbudzenie zainteresowania aktywnością i ruchem przy jednoczesnym rozwoju kulturowym i artystycznym.
Zajęcia z tańca jazzowego to doskonały sposób na całościowe zadbanie o kondycję fizyczną. To jeden z rodzajów tańca, w którym udział biorą niemal wszystkie partie mięśni, co pozwala na utrzymanie doskonałej sprawności fizycznej, przy jednoczesnym kształtowaniu poczucia rytmu, słuchu muzycznego i wrażliwości. Taniec często polecany jest jako forma terapeutyczna dla osób żyjących w napięciu i pracujących pod presją czasu. Stanowi doskonały sposób na zrelaksowanie i odzyskanie równowagi emocjonalnej.
Dzięki regularnym zajęciom tanecznym odbywającym się w szkołach tańca i placówkach kultury możliwe jest również branie udziału w wielu różnych przeglądach, konkursach i turniejach tańca. Wiele osób, traktując taniec jako pasję, tworzy z czasem z tej formy zajęć swój nowy sposób na życie i rozpoczyna prowadzenie własnej działalności o charakterze artystycznym.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!