Data publikacji:

Flamenco – taniec. Jak tańczyć flamenco? Podstawowe kroki

Zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO – to właśnie flamenco. Taniec to w przypadku flamenco nie wszystko. Na flamenco składa się też muzyka oraz śpiew. Fascynuje was flamenco i chcecie nauczyć się jego kroków? W takim razie zapraszamy do poniższego poradnika. Podpowiadamy w nim, jak tańczyć flamenco, a także przybliżamy pokrótce historię tego charakterystycznego tańca.
jak tańczyć flamenco

Flamenco – taniec. Jak wygląda flamenco? Krótka historia tańca

Tańczy się go solo, jest pełne ekspresji i dozwolona jest w nim improwizacja – tak, to właśnie flamenco. Taniec ten ma bogatą historię. Ale zanim o niej, to zastanówmy się, co opowiada sam taniec flamenco. Tańcem tym możemy tak naprawdę opowiadać różne historie. Od radości, przez smutek, a nawet żal i złość. Każda osoba tańcząca flamenco ma swój sposób na przedstawienie podstawowych kroków. Flamenco za każdym razem może być więc tańczone inaczej, z inną interpretacją.
A jak wygląda historia flamenco? Wszyscy z was na pewno wiedzą, że flamenco to narodowy taniec Hiszpanii. Początki flamenco sięgają XV wieku. Wtedy to do Hiszpanii przybyli Romowie. Ich podróże po świecie zaowocowały tym, że z każdej z kultur przywozili coś dla siebie – wzbogacali swoją kulturę o inne zagraniczne wpływy. I właśnie tak powstało flamenco. Do końca nie wiadomo, w jakiej kulturze ten taniec miał swoje początki. Wiemy tylko, że przybył do Hiszpanii z Romami. Kiedy cygańskie flamenco zaczęli tańczyć rodowici Hiszpanie? Na przełomie XVIII i XIX wieku.

Taniec flamenco – jak tańczyć? Podstawowe kroki

Jak tańczyć flamenco? Oczywiście flamenco to często improwizacja tancerzy. Niemniej jednak istnieją pewne podstawowe zasady, kroki i figury, które musi poznać każdy, kto chce tańczyć flamenco. Poniżej omawiamy więc najważniejsze z nich.
Aby zacząć tańczyć flamenco, należy poznać jego rytm. Ten jest na 4 – 1 to tupnięcie nogą, 2, 3 i 4 to klaśnięcia dłońmi. Później następuje zmiana nogi i ponownie klaśnięcia dłońmi. Rytm jest dość szybki.
Czyli klasyczny spacer. Wykonuje się go na lekko ugiętych nogach. Oczywiście na rytm 1-2-3-4. Czyli 1-2 to krok jedną nogą, a 3-4 to krok drugą nogą. Kroki te możemy wykonywać też w miejscu lub idąc w tył. Należy nimi improwizować.
Kolejny krok jest nieco inny niż ten podstawowy. Teraz, stojąc w miejscu na lekko rozszerzonych i ugiętych nogach, prawą nogę dajemy w przód, a następnie kołyszemy biodrami na prawo i lewo. Zasada jest taka – prawa noga idzie w przód? Wtedy podąża za nią lewe biodro. Następnie nogę odstawiamy na miejsce i wtedy kołyszemy biodrami na lewo, a później na prawo. Teraz w przód idzie lewa noga i towarzyszy jej ruch biodrem na lewo. Następnie lewa noga wraca, a wy wykonujecie ruch biodrem na prawo i na lewo ponownie. Ważne jest to, aby krok w przód stawiać na palcach.
Do kroku tego i powyższego możecie oczywiście dołączyć też klaskanie dłońmi. Czyli na 1 jest krok, na 2-3-4 jest klaśnięcie dłońmi.
Stoimy w lekkim rozkroku na ugiętych nogach. Teraz prawa noga tupie w miejscu, a następnie lewa idzie z tyłu prawej nogi na krzyż. Teraz tupie ona w podłogę, następnie w takiej pozycji tupie ponownie noga prawa, a na koniec nogą lewą wracamy z powrotem i ona też tupie w miejscu. Wówczas krok zaczynamy od nowa na lewą nogę. Oczywiście tę sekwencję też wykonujemy na 1-2-3-4. Na 1 noga prawa tupie w miejscu, na 2 noga lewa postawiona z tyłu tupie w miejscu, na 3 ponownie noga prawa tupie w miejscu (w pozycji z lewą nogą z tyłu), na 4 noga lewa wraca i tupie w miejscu.
We flamenco ruchy rękoma są niezwykle istotne. Podczas wykonywania klasycznych kroków dokładamy do tego ruchy rękoma. Oczywiście ruchy te mogą być mniej lub bardziej skomplikowane. Na początek przedstawimy wersję podstawową.
Zacznijmy od ustawienia rąk. Wyciągnijcie obie przed siebie na wysokość brzucha. Łokcie w takim ułożeniu są podniesione na boki. Nie znajdują się przy ciele. Są od niego oddalone. Jednocześnie unosząc łokcie, nie unosimy barków. Teraz ręce rozszerzamy na boki, otwierając je i klatkę piersiową. Następnie podnosimy je na wysokość czoła. Nie podnosimy ich za głowę. Ręce muszą być na wysokości czoła i nosa.
W takiej pozycji jedną rękę opuszczamy do poprzedniej pozycji, a druga zostaje w górze. Potem ponownie unosimy ją, a następnie opuszczamy drugą.
Do takich ruchów rąk możemy dodać kroki w miejscu, np. wykrok w przód lub krok na krzyż.
Oczywiście opisana wyżej choreografia jest choreografią podstawową. Macie też objaśnioną ją w filmiku poniżej. W tej lekcji online znajdziecie też inne dodatkowe kroki, o które można urozmaicić takie opisane przez nas podstawy.

Czy tańcząc flamenco, trzeba mieć jakieś gadżety? Kilka słów o stroju i dodatkach

Jak mówi się na flamenco? Taniec hiszpański z wachlarzem. Oczywiście nie przez przypadek. Flamenco to nie tylko kroki, muzyka i śpiew. To także dodatki, takie jak stroje czy nawet instrumenty muzyczne.
We flamenco najbardziej efektowne stroje mają kobiety. Te noszą długie spódnice lub sukienki do kostek – dopasowane na górze, od kolan rozszerzające się i pokryte falbanami. Najczęściej taka sukienka/spódnica jest w kolorze czerwonym lub czarnym. W sukience istotne są też rękawy. Te rozszerzają się na samym dole. Do tego istotne są fryzury. Najczęściej spięte gładko do tyłu lub wiązane w wysoki kok. Panowie z kolei do tańca flamenco noszą białą koszulę i klasyczne czarne spodnie.
Co z wachlarzem? To atrybut kobiet tańczących flamenco. Nierzadko tancerze wykorzystują też kastaniety.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.