Data publikacji:

Hustle – taniec. Na czym polega taniec hustle? Jak tańczyć hustle?

Taniec jest formą wyrażenie siebie i swoich emocji. Podejmować go można w ramach różnego rodzaju wystąpień, w celu „ruszenia" swojego ciała – jako forma aktywności fizycznej, rozluźnienia, odstresowania ciała i duszy, spróbowania czegoś nowego w swoim życiu itd. Powodów jest tak dużo, jak rodzajów tańca. Każdy zna popularne tańce takie jak walc, salsa, hip hop, jednak mało kto zna różnego rodzaju odgałęzienia klasycznych typów tańca. Czym zatem jest taniec hustle? Na czyn on polega i jak go tańczyć. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym tańcem – hustle.
Przeczytaj również: Jak tańczyć belgijkę?
hustle taniec

Czym jest taniec? Krótka historia tańca

Taniec jest powszechnie odbierany jako forma sztuki, podczas której tancerze wykonują rytmiczne ruchy i przekazują swoje emocje. Kroki taneczne zazwyczaj są zsynchronizowane z wybraną muzyką, odpowiadającą energii i typowi danego tańca. Wraz z początkiem istnienia ludzkości pojawił się właśnie taniec. Ludzie od zamierzchłych czasów wykonywali różnego rodzaju ruchy ciałem, czyli tańczyli, podczas np. wykonywania obrzędu, wywoływania deszczu, rozpalania ogniska, poruszania się wokół niego itd. Zatem można stwierdzić, że taniec towarzyszył ludziom od zawsze, jednak sam w sobie termin tańca rozpowszechnił się w starożytności, kiedy to tworzono choreografie poświęcone bogom i władcom. W następnych latach popularność tańca raz malała, raz wzrastała, aby w końcu w okresie renesansu pojawić się na nowo z innowacyjnymi rodzajami tańca, np. z baletem. Od początku istnienia ludzkości powstała niezliczona ilość rodzajów tańca i niestety wiele z nich została zapomniana. Jednak ma to też swoje zalety, gdyż ludzie mają dużą różnorodność i mogą sami wybierać taniec, który najbardziej im odpowiada i współgra z posiadanymi emocjami.

Po co tańczyć? Role i funkcje tańca

Taniec jest bardzo ważny w życiu człowieka i w znacznym stopniu oddziałuje na jego stan fizyczny i psychiczny. Oto kilka przykładowych funkcji, jakie spełnia taniec:
  • Podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej, w tym przypadku podczas tańca, wytwarzają się endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia, które wprawiają daną osobę w dobry nastrój i samopoczucie.
  • Rozwija ogólną motorykę człowieka, czyli siłę, szybkość, wytrzymałość itd.
  • Taniec wpływa na utrzymanie zdrowia, a nawet na polepszenie funkcji życiowych.
  • Jest formą aktywnego wypoczynku, którą można podejmować gdziekolwiek się jest i w każdej chwili.
  • Będąc formą treningu, znacznie poprawia ogólne działanie układów wewnętrznych w organizmie, np. poprawia działanie układu krążeniowego – zwiększa częstotliwość pracy serca i przyspiesza krążenie krwi; wspomaga układ oddechowy; przyspiesza przemianę materii; zwiększa odporność organizmu na wysiłek; wpływa na lepsze dotlenienie narządów i tkanek.
  • Rozwija cechy osobowości takie jak odwaga, kreatywność oraz pewność siebie, a także dodatnie cechy potrzebne do poznawania i współdziałania z innymi ludźmi: otwartość, pozytywne nastawienie, optymizm, komunikatywność, umiejętność działania w grupie.
  • Umożliwia integrację międzyludzką poprzez ruch.
  • Jest formą terapii emocjonalnej, gdyż w tańcu można się zapomnieć i „wyrzucić” wszystkie złe emocje towarzyszące w ciągu dnia – jest metodą „oczyszczenia” umysłu.
  • Na czym polega taniec hustle?

    Taniec hustle stworzony został w latach 60. w Nowym Jorku. Jest odmianą streetdance’u, a mimo to tańczony jest w parach. Początkowo, ogromny wpływ na ten nowy styl taneczny miała kultura afroamerykańska oraz latynoska. Celem stworzenia tańca hustle była walka mniejszości narodowych o wolność i równość społeczną. Obecnie taniec ten charakteryzuje się sporą uniwersalnością, gdyż nie ma jednej określonej muzyki, do której można tańczyć hustle. Tak naprawdę dany rodzaj tańca daje tancerzom dużą dowolność i swobodę, gdyż taniec hustle pasuje do każdego gatunku muzycznego. Mile widziane jest wprowadzanie innowacyjnych ruchów tanecznych zapożyczonych z innych tańców, np. salsy, hip-hopu, a nawet tańca towarzyskiego, gdyż jedynym limitem podczas tańca hustle jest tylko i wyłącznie wyobraźnia tancerza. Dlatego też odpowiadając na pytanie „Jak tańczyć taniec hustle?”, omówimy: tańcz jak chcesz, jak czujesz, wyraź siebie i wyzwól swoje emocje.

    Jak przygotować się do tańca?

    Jak wiadomo, podczas tańca organizm poddawany jest dużemu wysiłkowi. Podejmując jakikolwiek styl tańca, należy się liczyć więc ze sporym zmęczeniem, zwłaszcza na początku przygody z tańcem, kiedy to organizm nie jest jeszcze przystosowany do wysokiego wysiłku energetycznego. Dlatego też zaleca się włożenie wygodnego stroju do tańca, który w zależności od stylu tanecznego może się nieco różnić. Na przykład do tańca towarzyskiego polecamy wygodne legginsy/spodenki, dowolną bluzkę i specjalne buty do tańców towarzyskich. Z kolei do tytułowego tańca hustle, który jest „luźniejszym” tańcem, zaleca się przede wszystkim wygodne buty – najlepiej tenisówki, legginsy, dresy lub spodenki oraz bluzkę bądź koszulkę. Strój do tańca hustle nie jest ściśle określony, pozwala na dużą swobodę, ważne jedynie, aby był wygodny.
    Oprócz wygodnego stroju i obuwia do tańca potrzebne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Tak jak w przypadku klasycznych treningów siłowych, tak samo podczas tańca należy dostarczać potrzebnych płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Zaleca się spożywanie małych ilości wody, jednak w dużych częstotliwościach. W tym celu warto zaopatrzyć się w butelkę z filtrem, która umożliwi zaopatrzenie się w wodę i spożycie jej w każdej chwili.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka