Data publikacji:

Taniec orientalny – co to jest? Jak tańczyć taniec orientalny?

Fascynacja orientem jest coraz powszechniejsza. Widać to nie tylko w zainteresowaniu kinem orientalnym czy kuchnią Dalekiego Wschodu, ale również poprzez charakterystyczny orientalny taniec. Zajęcia i warsztaty, podczas których prezentowany i tańczony jest taniec orientalny, dostępne są w wielu placówkach kulturalnych i organizowane w postaci indywidualnych zajęć. Często też w ramach atrakcji podczas różnego rodzaju przyjęć okolicznościowych zamawiane są tego typu pokazy wykonywane przez profesjonalistów. Co daje taniec orientalny i w jaki sposób go tańczyć? Sprawdź i przenieś się w eteryczny i niepowtarzalny świat prawdziwego orientu! Odkryj swoją kobiecość i zadziw wszystkich znajomych!
taniec orientalny

Jak narodził się taniec orientalny?

Wbrew nazwie i skojarzeniom, jakie wywołuje samo określenie „taniec orientalny”, wcale nie narodził się on w krajach Orientu. Kolebką tańca brzucha, zwanego też tańcem arabskim, jest prawdopodobnie Egipt. W starożytnych czasach wykonywany był również w Libanie i Turcji, a jego rolą było urozmaicanie spotkań towarzyskich organizowanych w pałacach i siedzibach władców. Istnieją spekulacje, że taniec brzucha może być najstarszym rodzajem tańca na świecie, który rozprzestrzenił się w ciągu wieków niemal we wszystkich zakątkach świata.
Do Ameryki Północnej orientalny taniec brzucha trafił w latach 70. XIX wieku, gdzie wzbudzał ogromne kontrowersje i uznawany był za niemoralny i bezwstydny. Tancerki wykonujące go były nawet karane i umieszczane w aresztach. Obecnie taniec brzucha przeżywa swój rozkwit i jest podziwiany na całym świecie. Również w Polsce staje się coraz bardziej popularny i w wielu zakątkach kraju organizowane są zajęcia oraz warsztaty, podczas których każdy może zgłębiać tajniki tej niezwykle eterycznej i pobudzającej zmysły sztuki.

Dlaczego taniec orientalny jest wyjątkowy?

Taniec orientalny jest niezwykle sensualny i eteryczny. To doskonała forma, która z pewnością okaże się niezapomnianą niespodzianką dla znajomych, jak i wyjątkowym prezentem dla partnera. Ponadto do tańca brzucha przeznaczony jest cały szereg specjalnych i pobudzających zmysły strojów, które podkreślają kobiece kształty, potęgują wrażenie i wprowadzają w wyjątkowy nastrój.
Strój do tańca brzucha zazwyczaj składa się z bogato zdobionego stanika, spódnicy i chusty. Elementy te wyposażone są w błyszczące elementy, takie jak duże cekiny, frędzle, hafty i inne ozdoby, które wraz z poruszaniem się tancerki wywołują niezapomniane wrażenia. Spódnica najczęściej ma krój „syrenki” i doskonale eksponuje biodra. Posiada również wysokie rozcięcie, które perfekcyjnie eksponuje nogi. Dodatkowo stroje te często doszyte mają ozdobne rękawki i błyszczące opaski.
W tańcu orientalnym wykorzystywać można również charakterystyczne rekwizyty. Może to być woal zasłaniający twarz poniżej oczu, bambusowa laska – tzw. assaya, stawiana na głowie taca (opcja dla zaawansowanych) lub wachlarz nawiązujący stylem do ognistego flamenco.

Taniec orientalny dla początkujących

W tańcu orientalnym niezwykle ważna jest izolacja poszczególnych części ciała, czyli wprawianie w ruch jednej części, podczas gdy pozostałe pozostają nieruchome. Istotny jest zarówno ruch bioder, jak i klatki piersiowej oraz ramion. Do podstawowych ćwiczeń, jakie warto opanować na początek, należą kółka poziome, pionowe oraz krążenie biodrami.
Kółka poziomie wykonuje się, wysuwając klatkę piersiową w przód, a następnie przesuwając jej w bok, tył i drugi bok. Początkowo można skupić się jedynie na tych czterech kierunkach, jednak później należy je w możliwie jak najpłynniejszy sposób połączyć. Dół ciała powinien w tym elemencie pozostać nieruchomy.
Podczas wykonywania kółek pionowych bardzo istotna jest izolacja klatki piersiowej. Należy unieść ją w górę i płynnie w bok, a następnie ściągnąć do dołu i w tył. W tym przypadku również istotna jest płynność ruchu. W kołach pionowych ręce powinny być ułożone równolegle po bokach ciała.
W tańcu orientalnym istotne są także biodra. W poruszaniu tą częścią ciała należy skupić się na równoległym i energicznym wypychaniu ich w przód, w bok, do tyłu i drugi bok. Element też można wykonywać w sposób energiczny oraz łącząc poszczególne wypchnięcia za pomocą płynnego przechodzenia tworzącego okręgi. Ten element warto wykonywać, stojąc na lekko ugiętych nogach, ze złączonymi stopami.

Ramiona i głowa w tańcu orientalnym

Ruchy klatki piersiowej i bioder to podstawowe elementy tańca brzucha, których regularne ćwiczenie może doprowadzić do spektakularnej perfekcji. Jednocześnie to doskonała forma aktywności fizycznej, która wpływa na utratę zbędnych kilogramów i kształtowanie sylwetki. Ponadto orientalny taniec w ogromnej mierze wpływa na świadomość własnego ciała i wyrażanie emocji.
Aby taniec orientalny stał się jeszcze bardziej profesjonalny, należy pamiętać o pracy nie tylko bioder, klatki piersiowej i ustawieniu nóg, ale również o ramionach i głowie, których sposób poruszania się powinien podkreślać charakter tańca. W przypadku ramion ruch zacząć należy od wykonania obrotu okolicą barku w przód, a następnie „przesuwania” tego obrotu wzdłuż ramienia. Ruch ten powinien objąć także samą dłoń i dotrzeć aż do palców. W przypadku głowy powinna ona przesuwać się z jednej strony na drugą. Ma to miejsce zazwyczaj w towarzystwie rąk splecionych ku górze. Pozycja ta tworzy wówczas tzw. świątynię.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!