Data publikacji:

Co zabrać ze sobą na wyprawę w góry?

Pytanie, co zabrać ze sobą na wyprawę w góry, męczy nie tylko osoby, które od czasu do czasu decydują się na pieszą wycieczkę. Również doświadczeni piechurzy, zwykle metodą prób i błędów, dochodzą do tego, co naprawdę może się przydać w czasie wędrówki, a co będzie zbędnym balastem.

W kwestii garderoby musimy być przygotowani na wysoką zmienność warunków pogodowych. Akcesoria na górską wyprawę to przede wszystkim kurtka przeciwdeszczowa z kapturem, a w zimie wiatro- i wilgocioodporny model zimowy oraz wygodne buty zapewniające dobrą wentylację stopy. Przy kilkudniowych wycieczkach przyda się również obuwie sportowe, sandały oraz klapki. Panie powinny zapomnieć o szpilkach, balerinach i wszelkich butach na obcasie.

Akcesoria na górską wyprawę to także ciepły sweter lub bluza – najlepiej na zamek oraz spodnie z długimi nogawkami. Kolejne na liście powinny znaleźć się bluzki z długim rękawem i t-shirty. Latem można dorzucić koszulki na ramiączkach, szorty i lniane, proste sukienki. Warto zabrać o kilka par skarpet i czystej bielizny więcej niż tylko po jednej na dzień. W zależności od pory roku należy zapakować również odpowiednie nakrycie głowy np. czapkę z daszkiem czy chustę.

Wyprawka koniecznie musi zawierać apteczkę, wyposażoną w kilka rodzajów plastrów, bandaży, leki przeciwbólowe oraz te przyjmowane przez nas na co dzień, preparaty na dolegliwości żołądkowe, chustę trójkątną, opatrunki jałowe, środki dezynfekujące, nożyczki, agrafki, pęsetę i krem z filtrem UV oraz preparat przeciw ukąszeniom owadów.

Inne akcesoria na górską wyprawę to ręczniki, śpiwór, karimata, namiot, kubek, talerz i sztućce, latarka, scyzoryk czy kompas. Kosmetyczka powinna być ograniczona do minimum.

Przede wszystkim należy pamiętać, że akcesoria na górską wyprawę, będziemy musieli samodzielnie nosić, przemierzając nie zawsze łagodne szlaki. Zawartość wyposażenia przekłada się również na nasze bezpieczeństwo, dlatego podstawową zasadą jest zabieranie rzeczy, które faktycznie mogą się przydać w różnych sytuacjach.

Autor: Marta Błeszyńska