Data publikacji:

Szachy – zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

Szachy to zdecydowanie wyjątkowa gra, mówi się nawet, że jest to gra królewska. Podczas symulacji bitwy jeden z graczy musi wykazać się lepszym zmysłem strategicznym i taktycznym, aby pokonać przeciwnika. Żeby jednak grać na zawodowym poziomie, na początek należy zacząć od zapoznania się z podstawowymi zasadami. Jak się gra w szachy, jakie są ruchy figur oraz różne porady znajdziesz w poniższym artykule. W ten sposób będziesz mógł czerpać zabawę z tej gry, ogrywać przeciwników, a nawet zacząć brać udział w zawodach.

Polecamy: Bilard: zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

szachy

Zasady gry w szachy – ułożenie figur na szachownicy

Żeby zacząć grę w szachy, potrzebujemy planszy szachowej oraz figur. Figury najczęściej są koloru białego i czarnego. To, który gracz dostanie dany kolor, wybierane jest losowo i ten, kto wybierze białe bierki, rozpoczyna grę.

Każdy z graczy otrzymuje te same figury do dyspozycji. Należy je ustawić w określonym porządku. Zaczynając od lewej strony, na pierwszej linii ustawiamy: wieżę, skoczka, gońca, hetmana, króla i od prawej strony: wieżę, skoczka i gońca.

Pionki hetmana i króla mamy tylko pojedyncze, natomiast wieżę, gońca i skoczka mamy podwójne. Na drugiej linii ustawiamy 8 pionków. Wygrywa ten, który zrobi „mata” królowi przeciwnika, czyli doprowadzi do takiej sytuacji, gdzie król gracza nie może już poruszać się bez zagrożenia biciem poprzez konkurenta w następnej turze.

W jaki sposób poruszają się figury w szachach?

Zasady w szachach są zawsze takie same i nie można ich zmieniać. Każda figura ma określone ruchy, do których musimy się dostosować podczas gry.

Pionki poruszają się o jedno pole do przodu, w linii prostej. Wyjątek stanowi wyłącznie pierwsze posunięcie bierki, ponieważ można wtedy wykonać dwa ruchy do przodu. Bicie wykonujemy na ukos i trzeba pamiętać, że pionki jako jedyne ze wszystkich figur nie mają możliwości cofania się. Pionki możemy wymienić na każdą inną, gdy dojdziemy do linii przemiany, czyli linii ósmej dla białego oraz pierwszej dla czarnego. Wtedy pionek otrzymuje tak zwaną promocję.

Wieża w szachach wykonuje ruchy poziomo i pionowo oraz w liniach prostych, a także możemy ją przesunąć po nieokreślonej liczbie pól. Po zbiciu wieży przeciwnika zastępuje jego miejsce. Jej wartość bojowa rośnie wraz ze zmniejszaniem się figurek na planszy.

Skoczek porusza się o trzy pola do przodu, a następnie o jedno pole w prawo albo w lewo, w dowolnym kierunku. To jedyna figura na szachownicy, która może również przeskakiwać przez figury własne i przeciwnika, więc uniknięcie ataku skoczka jest niemożliwe. Skoczkiem możemy także rozpocząć partię.

Jak porusza się goniec? Ta figura przeskakuje po przekątnych oraz do przodu i do tyłu, po nieograniczonej ilości pól. Goniec w białym kolorze porusza się wyłącznie po białych polach, a czarny goniec po czarnych.

Hetman może poruszać się po liniach prostych i przekątnych, o nieograniczoną liczbę pól i w dowolnym kierunku. Jest to najsilniejsza figura w szachach.

Natomiast jeśli chodzi o króla, to jest to najważniejsza figura na całej szachownicy. Może przeskakiwać o jedno pole w każdą stronę. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której król zagrożony jest biciem, to jest to tak zwany szach. Gdy król nie może przeskoczyć na pole, które będzie poza zasięgiem przeciwnika, następuje szach mat.

Porady dotyczące gry w szachy

Kiedy dowiedzieliśmy się, jakie są zasady w szachach, to czas najwyższy przejść do przyjemniejszej części, czyli rozegrania bitwy. Ustawiamy naprzeciwko siebie białą i czarną armię, a następnie rozpoczynamy walkę. Na początek oczywiście musimy w drodze losowania wybrać osobę, która będzie rozpoczynać zabawę białymi figurami.

Żeby dobrze grać w szachy, warto, jak w każdym innym sporcie, po prostu dużo trenować. Jest to rozrywka losowa, więc nie da się z góry określić zwycięstwa. Warto brać udział aktywnie w grze oraz przechwytywać inicjatywę. Należy tworzyć niebezpieczne sytuacje dla przeciwnika i nie czekać na rozwój wydarzeń.

Dobrze jest jednak być bezpiecznym i zachowywać odpowiednią pozycję. Przy czym należy także jednocześnie atakować i osłabiać przeciwnika z bierek.

Nigdy nie warto również poświęcać figur szachowych, jeśli jej zbicie nie będzie służyć jakiemuś większemu celowi, pozwalającemu zyskać większe szanse na wygranie konfrontacji. Każda nasza figura jest ważna, więc nie powinniśmy bezmyślnie tracić naszych zasobów.

Oprócz regularnego grania z różnymi przeciwnikami, można także obejrzeć i przestudiować najlepsze partie szachowe mistrzów.

Istotne jest to, aby jak najszybciej nauczyć się mechanizmów, które pozwalają doprowadzić do groźnych sytuacji dla przeciwnika. Niestety samo wyuczenie się na pamięć standardowych ruchów mistrzów szachowych nie pozwoli nam szybko pokonać przeciwnika, ponieważ nasza wiedza jest dość zawężona i przygotowana wyłącznie do jednej konkretnej sytuacji podczas walki.

Warto studiować, jak doszło do konkretnej sytuacji na szachownicy, ponieważ bez świadomości i bez refleksji, a także szerszego spojrzenia na wcześniejsze ruchy swoje oraz drugiego gracza, nie będziemy mogli zdobywać coraz większych umiejętności oraz wiedzy szachowej. W ten sposób nie tylko nie osiągniemy zwycięstwa, a nawet będziemy mogli doprowadzić do sytuacji, w której będziemy zażenowani i stwierdzimy, że szachy są rozrywką wyłącznie dla osób z wiedzą matematyczną. Dobrze jest jednak potrenować i pokonać przeciwnika, mówiąc szach-mat. Grę w szachy można także traktować jako rozwój intelektualny dla osób starszych i młodszych, bez granic wieku.

Autor: Dominik Jankowski
Autor: Dominik Jankowski