Data modyfikacji:

Dlaczego warto uprawiać sporty walki? Jakie są rodzaje sportów walki?

Treningi wielu sportów walki łączą rozwój fizyczny z duchowym. Celem jest nie tylko nauka wyprowadzania ciosów, utrzymywania gardy i ogólna poprawa sprawności ciała. Ogromny nacisk kładzie się także na wytrwałość, determinację i opanowanie. Ten rodzaj aktywności fizycznej jest dla każdego. Trenować mogą osoby w każdym wieku, niezależnie od płci. Sport walki uczy cierpliwości, dyscypliny oraz wytrzymałości, także psychicznej. Dlaczego warto uprawiać sporty walki, jakie są rodzaje sportów walki i czym różnią się od sztuk walki? Odpowiadamy.
Dlaczego warto uprawiać sporty walki? Jakie są rodzaje sportów walki?

Sprawdź również: Aikido – co to znaczy? Jak wygląda trening aikido?

Dlaczego warto uprawiać sporty walki?

Dlaczego warto uprawiać sporty walki?

Przede wszystkim ze względu na dużą dawkę aktywności fizycznej, która jest niezwykle istotna dla utrzymania całego organizmu w dobrym stanie. Sporty walki wzmacniają ciało, budują kondycję i poprawiają wytrzymałość. Efekty treningów pojawiają się szybko i obserwując uważnie samego siebie, z każdym kolejnym spotkaniem można zauważać progres.
Sporty walki to świetny sposób na zdrowe i bezpieczne rozładowanie nerwów. Trenując je, można dać upust swoim emocjom w kontrolowanym środowisku, bez ryzyka zrobienia sobie czy komuś postronnemu krzywdy. Regularne treningi świetnie obniżają poziom stresu. Uczą jednocześnie samokontroli i dyscypliny, które pomagają lepiej kontrolować swoje reakcje w sytuacjach wzmożonego napięcia.
Istotną kwestią jest także umiejętność samoobrony, którą można zdobyć, trenując sporty walki. Sport walki uczy wyprowadzania ciosów, ale też takiego ich przyjmowania, aby odnieść możliwie najmniejsze obrażenia. Świadomość tego, że w sytuacji kryzysowej nie będzie się bezradnym, zapewnia nierzadko wewnętrzny spokój, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i podnosi samoocenę.

Czym różnią się sporty walki od sztuk walki?

Stosowanie terminów sztuki walki i sporty walki jest częstym błędem. Warto mieć świadomość, że nie są tym samym. Sporty walki pojawiły się znacznie później i już od początku nie były powiązane z typową dla sztuk walki filozofią spokoju, tonowania agresji i unikania bezpośrednich starć.
Sporty i sztuki walki różnią się przede wszystkim motywacją adeptów do trenowania. Sztuki walki kładły największy nacisk na indywidualny rozwój duchowy. To przez niego dochodzi się do doskonałości fizycznej. Z kolei sporty walki opierają się na rywalizacji. Nie jest istotne, czy motywacja jest zewnętrzna, czy zawodnikiem kieruje po prostu chęć zdobycia nagrody – celem jest zwycięstwo nad drugim zawodnikiem.

Jakie są rodzaje sztuk walki?

Spośród sztuk walki można wyszczególnić kilka najpopularniejszych. Popkultura sprawiła, że obecnie niemal każdy zna termin kung-fu. Osoby trenujące go uczą się ruchów opartych na ruchach dzikich zwierząt – stąd właśnie określenia takie jak styl żurawia, styl małpy czy styl modliszki. Ta sztuka walki dopuszcza, oprócz walki wręcz, użycie broni białej.
Z podobnego powodu dużą popularnością cieszy się karate. Tutaj jednak nie ma wykorzystania broni, a jedynie siły własnych kończyn. Ciosy wyprowadzane są rękami i nogami, zdarza się także głową. W karate ciosom towarzyszy charakterystyczny okrzyk, który ma na celu dekoncentrację przeciwnika i dodanie sobie wewnętrznej siły.
Inną bardzo popularną sztuką walki jest ju-jitsu. Opiera się na łagodności i umiejętności ustępowania. Często stosowane są dźwignie, z których uwolnić można się jedynie poprzez właśnie ustąpienie. Chwyty stosowane w tej sztuce walki dają możliwość szybkiego unieszkodliwienia przeciwnika, dzięki czemu stanowią skuteczną samoobronę.
Sztuk walki jest wiele. Wymienić można aikido, judo, tai-chi, capoeirę i inne. Wszystkie mają ogrom zwolenników i cieszą się coraz większą popularnością wśród wielu grup wiekowych.

Jakie są rodzaje sportów walki?

Jednym z najczęściej wybieranych sportów walki jest krav maga. Została ona stworzona do samoobrony. Treningi w krótkim czasie uczą skutecznych chwytów i wyrabiają odruch stosowania ich w sytuacji zagrożenia. Krav maga uczy także wykorzystywania przedmiotów codziennego użytku, jak parasol czy torebka, jako broni.
Boks tajski, czyli inaczej muay thai, to sport, którego popularność w Polsce wciąż rośnie. Jego cechą charakterystyczną jest wykorzystanie łokci i kolan w zwartej walce. Treningi boksu tajskiego nierzadko są szalenie męczące, jednak bardzo skutecznie wzmacniają ciało, poprawiając jego wytrzymałość i elastyczność.
Inną popularną dyscypliną jest kick-boxing. Łączy on w sobie typowe dla boksu ciosy zadawane pięścią z kopnięciami. Dzięki temu rozwija całe ciało. Poprawia szybkość, zwinność, wytrzymałość, a także koordynację ruchową i poczucie rytmu.
Taekwondo to koreański sport walki przez wielu uznawany za sztukę walki. Został stworzony na potrzeby wojska, aby koreańscy żołnierze potrafili skutecznie walczyć wręcz. Rozwój taekwondo był dynamiczny i szybko weszło ono do rzeczywistości cywilnej, stając się nawet dyscypliną olimpijską.
Podobnie jak w przypadku sztuk walki, sportów walki wymienić można wiele. Każdy z nich kształtuje wytrzymałość psychiczną, kondycję fizyczną i uczy samoobrony, tym samym zwiększając poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny.

Jak wybrać sport walki dla siebie?

Obecnie w internecie znaleźć można niemal wszystko. Także informacje i filmy o sportach walki. Wstępną selekcję można przeprowadzić właśnie za pomocą internetowego researchu. Warto wiedzieć, że wiele klubów daje możliwość przyjścia na treningi i obserwowania adeptów lub nawet spróbowania samemu. Taka opcja daje możliwość przekonania się, czy wybrany sport walki faktycznie nam odpowiada, bez inwestowania w strój i akcesoria przed podjęciem decyzji.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!