Data modyfikacji:

Jujitsu – co to jest? Jak wyglądają te sztuki walki?

Jujitsu to sztuka walki dla dosłownie każdego. Wiek, waga, wzrost czy jakiekolwiek inne parametry nie są przeszkodą dla trenowania. Ten sport może opanować osoba, która odnajdzie w sobie determinację oraz chęć rozwoju fizycznego i duchowego. Jujitsu uczy zadawania ciosów, a także przyjmowania ich, zadawania bólu oraz otrzymywania go. Techniczne podstawy tej sztuki walki dadzą także umiejętność samoobrony w groźnych sytuacjach. Czym właściwie jest jujitsu, jak wygląda i jak przygotować się na trening? Odpowiadamy.
Jujitsu – co to jest?

Czym jest jujitsu?

Jujitsu to tradycyjna japońska sztuka walki. Zwykle postrzegana jest jako metoda walki wręcz. Dopuszczane jednak jest wykorzystanie niewielkiej broni. Jujitsu przepełnione jest grzecznościowymi pozami i ogromnym szacunkiem do przeciwnika oraz ludzi w ogóle. Filozofia związana z jujitsu zakłada, że siłowe rozwiązywanie problemów to ostateczność. Z tego też względu podczas walki większy nacisk kładzie się na poprawną technikę i zręczność niż na siłę fizyczną i agresję.
Długie lata udoskonalania technik jujitsu przyniosły efekty w postaci połączenia elementów judo, karate i aikido. Ta sztuka walki wykorzystuje przede wszystkim szybkość, zwinność i techniczną skuteczność. Chwyty, duszenia, dźwignie, a także dynamiczne ataki wymierzane w czułe punkty służą szybkiej neutralizacji przeciwnika.
Jujitsu jest jedną z pierwszych poznanych w Polsce sztuk walki wręcz. Źródła podają, że już w 1905 r. Polacy mogli mieć styczność z Japończykami posługującymi się nią. Obecnie jujitsu należy do najpopularniejszych sportów walki. Treningi rozpoczynają nawet osoby w wieku dziecięcym.

Jaki strój do jujitsu?

Tradycyjnym strojem do jujitsu jest kimono. Ma ono dość charakterystyczny krój. Kimona zakładane przez adeptów tej sztuki walki mają proste rękawy oraz nogawki o długości 3/4. Najczęściej spotykanym kolorem strojów jest biel lub granat, jednak zdarzają się inne odcienie. Wykonane są z grubego, ale oddychającego materiału.

Sprawdź również: Jak wygląda trening MMA?

Pierwsze treningi nie wymagają zakupu kimona. Przed podjęciem decyzji o kontynuowaniu spotkań, wystarczy założyć zwyczajny dres bądź strój na siłownię. Na dalsze treningi pod kimono warto założyć biały podkoszulek. Takie zabezpieczenie sprawi, że nie trzeba będzie przejmować się ryzykiem rozluźnienia pasa podczas ruchu i nieoczekiwanego odsłonięcia ciała. Zapewni to psychiczny komfort i swobodę poruszania się.

Jakie są stopnie w jujitsu?

Podobnie jak w przypadku innych wschodnich sztuk walki, w jujitsu obowiązują stopnie wtajemniczenia. Oficjalnie można wyróżnić trzy etapy, do których najczęściej kwalifikują zaliczane w szkołach egzaminy techniczne.
Dzieci do dziesiątego roku życia mogą zdobyć biały pas z żółtymi pagonami – jednym, dwoma lub trzema. Czas treningu i przygotowywania się do kolejnego egzaminu to zazwyczaj kilka miesięcy.
Osoby starsze mogą starać się o pasy: biały z czerwonym pagonem, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, purpurowy oraz brązowy. Okres treningu pomiędzy kolejnymi stopniami wynosi od kilku miesięcy do roku.
Ostatnie są stopnie mistrzowskie. Czarne, biało-niebieskie, biało-czerwone lub czerwone. Mogą się na nich znaleźć złote pagony.
Na zdobywanie kolejnych pasów wpływa wiek, ale także sprawność, umiejętności i tempo doskonalenia się. Każde z nich weryfikowane jest egzaminem technicznym.

Jak wygląda trening jujitsu?

Jak każda inna intensywna aktywność fizyczna trening jujitsu rozpoczyna się rozgrzewką, przygotowującą mięśnie i ścięgna do wzmożonego wysiłku. Następnie odbywają się ćwiczenia indywidualne, obejmujące pady czy przyjmowanie odpowiednich pozycji. Prawidłowe techniki zawsze prezentowane są przez trenera, dlatego warto bacznie go obserwować. Na początkowych zajęciach adepci uczą się, jak bezpiecznie upadać i amortyzować zderzenie z podłożem. Później przechodzi się do bardziej zaawansowanych ruchów jak chwyty, bloki czy duszenie, a także sparingów pomiędzy uczniami.
Nie warto przejmować się, jeżeli coś z początku nie wychodzi. Zajęcia są właśnie po to, aby przyswoić coś nowego. W przypadku problemów z danym ruchem czy pozycją, warto poprosić trenera bądź bardziej doświadczonych adeptów o powtórne zaprezentowanie poprawnej techniki. W jujitsu nie należy się spieszyć. To sport wymagający cierpliwości i nieustannej pracy nad sobą.
Istotne dla jujitsu są także medytacja oraz ćwiczenia oddechowe, które nierzadko mają miejsce pod koniec treningu. Służą one pracy nad duchowością, wewnętrznym spokojem oraz opanowaniem. Wyciszają także ciało po świeżo odbytej intensywnej aktywności fizycznej.

Jak się przygotować na trening jujitsu?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że jujitsu jest sportem bardzo kontaktowym. Obejmuje chwyty, bloki i rzuty przeciwnikiem. Po treningach na ciele adeptów mogą pojawić się liczne siniaki i nie jest to niczym dziwnym ani rzadko spotykanym. Początkowo mogą przestraszyć, jednak szybko się do nich przyzwyczaja i stosunkowo szybko znikają.
Większość klubów pozwala nowym osobom przyjść na trening i po prostu poobserwować ćwiczących, porozmawiać z trenerem czy pozadawać pytania, zanim same podejmą decyzję o zapisaniu się na jujitsu. To bardzo dobra opcja dla osób wahających się, szukających aktywności idealnej dla siebie.
Warto także wiedzieć, że na pierwszy trening można spokojnie przyjść ubranym w zwykły dres czy też podkoszulek i spodenki. Ważne jest, aby ubranie nie krępowało ruchów i dawało pełną swobodę. Nie ma potrzeby inwestowania od razu w klasyczne kimono.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!