Data modyfikacji:

Czy warto kupić skarpety kompresyjne do biegania?

Bieganie to sport, który od wielu lat nie traci na popularności. Zawody i maratony organizowane są w wielu miastach i nie brakuje chętnych, by w nich uczestniczyć. Każdy biegacz, czy amator, czy zawodowiec, przyzna, że w jego stroju najważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo. Na rynku czasami pojawiają się nowe propozycje produktów, które mają np. zmniejszyć odczuwane zmęczenie albo maksymalnie podnieść komfort biegu. Od niedawna w kontekście biegania coraz więcej mówi się o skarpetkach kompresyjnych.
skarpety kompresyjne

Czym jest kompresjoterapia?

Działanie skarpetek opiera się na zaletach kompresjoterapii. Ta terapia, nazywana również leczeniem uciskiem, to znana i często stosowana metoda leczenia i profilaktyki przewlekłej niewydolności żylnej i zakrzepicy. Polega na noszeniu specjalnych uciskowych pończoch czy rajstop, dzięki którym nie dochodzi do zastoju krwi w naczyniach żylnych. Kompresjoterapię profilaktycznie stosują osoby, które są predysponowane na występowanie żylaków, np. z powodu wykonywanej pracy, albo osoby z widocznymi żylakami czy pajączkami.

Skarpetki kompresyjne do biegania — jak działają?

Wystarczy wejść na stronę producentów czy sprzedawców, by dowiedzieć się, jak wiele biegaczowi mogą zaoferować skarpetki kompresyjne. Ich działanie jest podobne do uciskowych pończoch stosowanych w przypadku schorzeń kończyn dolnych. Dzięki uciskowi skarpetki kompresyjne poprawiają krążenie i przepływ krwi, a to z kolei przekłada się na poprawę metabolizmu mięśni i znikome ich zmniejszenie, co daje większą wydolność.

Czy testy potwierdzają to działanie? Nie ma jednoznacznych wyników badań dotyczących biegania w skarpetkach kompresyjnych, ale użytkownicy skarpet mówią o wyraźnej różnicy w odczuwaniu zmęczenia i komfortu podczas biegu — czują, że ich mięśnie są mniej zmęczone podczas uprawiania sportu, a po treningu czy zawodach szybciej się regenerują. Nawet jeśli mamy tutaj do czynienia ze szczególnym efektem autooczekiwań, czyli efektem placebo, to i tak wydaje się, że warto spróbować biegu w skarpetkach kompresyjnych i zobaczyć, jak się w nich czujemy.

Ile kosztują skarpetki kompresyjne?

Cena skarpet kompresyjnych może dosłownie zwalić z nóg, zwłaszcza jeśli jesteśmy biegaczami amatorami i nie chcemy inwestować w dodatkowe elementy ubioru. Producenci oferują skarpetki różnego typu, dlatego na rynku możemy znaleźć zarówno takie za ok. 30-50 zł, jak i za 180-220 zł. Trzeba jednak pamiętać, że cena dobrych skarpet kompresyjnych zaczyna się dopiero od około 100-120 zł.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie skarpet kompresyjnych?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić wspomnianą już cenę, jednak to nie wszystkie parametry, na które trzeba zwrócić uwagę. Kolejno przeczytaj dokładnie opis producenta i co oferuje, pamiętając jednak, że wiele z wytłuszczonych zalet może być podanych na wyrost. Nie mniej ważne niż sama kompresja są inne parametry materiału.

Przed zakupem sprawdźmy więc przede wszystkim, czy materiał jest miękki, nie powoduje otarć, szybko schnie czy też minimalizuje ryzyko dyskomfortu, np. “gotowania się” nóg podczas treningów w upały. Niektóre skarpetki mają również dodatkowe zalety, np. specjalne wypustki, które działają masująco, stymulują krążenie krwi i zapobiegają przesuwaniu się stopy w bucie.

Warto spróbować noszenia skarpet kompresyjnych podczas biegu i samemu ocenić, czy to rozwiązanie dla nas. Opinie użytkowników są obiecujące, a cena, choć czasami jest wygórowana, to jednak zmniejszenie zmęczenia mięśni i ich szybsza regeneracja to czynniki, w które warto zainwestować. Pamiętajmy, żeby przed używaniem skarpet kompresyjnych do biegania skonsultować się z lekarzem.
Autor: Szymon Sonik