Data publikacji:

Co daje bieganie na brzuch? Czy bieganie wpływa na mięśnie brzucha?

Bieganie a mięśnie brzucha – jak sprawić, by zbudować „kaloryfer” na brzuchu. Czy bieganie w tym pomaga? Czy bieganie wpływa na mięśnie brzucha? Jak je rozwija? Co daje bieganie na brzuch?
bieganie a mięśnie brzucha

Co daje bieganie na brzuch?

Bieganie i mięśnie brzucha – duet idealny. Co daje bieganie na brzuch?
  1. Spalanie kalorii już po 20 minutach nieprzerwanego biegu własnym tempem. A co dopiero mowa o sprincie? Ten rodzaj biegu jest wprost „killerem” kalorii!
  2. Przyspiesza utratę wagi, którą zauważysz w całej swojej sylwetce.
  3. Rzeźbi mięśnie brzucha. Ale samo się nic nie zrobi. Najpierw spal tłuszcz, a potem: biegaj, biegaj, biegaj!
  4. Silne mięśnie brzucha plus dobrze ukształtowane mięśnie pośladkowe mają pozytywny wpływ na utrzymanie równowagi i postawy ciała.

Bieganie a mięśnie brzucha – najpierw spal tłuszcz!

Im mniej tkanki tłuszczowej na brzuchu, tym „kaloryfer” bardziej widoczny. Im więcej masz „sadełka” lub „oponek”, tym więcej czasu musisz poświęcić, aby je zgubić. Może zająć ci to kilka tygodni, a może nawet i miesięcy. Na szczęście, bieganie samo w sobie pozwala na spalenie tłuszczu z okolic brzucha. Już po kilku tygodniach regularnych treningów zobaczysz, że nadmiar kilogramów spada, następuje redukcja tkanki tłuszczowej, a upragniony „kaloryfer” jest coraz bliżej…

Rodzaje biegania a mięśnie brzucha

Są różne rodzaje biegu. Ich wpływ na brzuch też jest różny. W zależności od tego, na jakim biegu się skoncentrujesz, taki efekt osiągniesz. Bieganie rzeźbi mięśnie brzucha. Bieganie sprzyja ujawnianiu się „kaloryfera”. Ale samo bieganie to za mało, by osiągnąć upragnione efekty wyglądu sylwetki. Zadbaj o dobrze skomponowaną dietę. Trening biegowy urozmaicaj innymi rodzajami aktywności fizycznej – możesz między biegi wplatać trening siłowy, pływanie na basenie, inne sporty aerobowe i siłowe.
W dalszej części artykułu opisujemy rodzaje biegu i ich wpływ na brzuch. Pamiętaj, że aby bieganie na brzuch przyniosło najlepsze efekty, powinno być ono urozmaicone.

Jak sprint kształtuje mięśnie brzucha?

Sprint to maksymalne spięcie mięśni brzucha. Udo ciągnięte jest do przodu. Krok staje się dłuższy. Efekty? Szybszy bieg i najszybsze formowanie silnych mięśni brzucha.

Bieganie po górach – efektywne budowanie mięśni brzucha

Mocne mięśnie brzucha rodzą się „w bólu”. Bieganie w górach to nie trucht po płaskim. Ale jeśli wiesz, że „nie od razu Rzym zbudowano” i „przez trudy do gwiazd”, to łatwiej ci będzie ruszyć na regularny górski trening biegowy, by budować mięśnie brzucha. Jeśli pragniesz nieco odskoczni od mocnych podbiegów albo nie masz górskich i wyżynnych terenów do dyspozycji na każdy trening, to dobrą alternatywą dla ciebie będzie wykorzystanie okolicznych wzniesień oraz mniejszych górek po to, by budować wysoką formę i pięknie rzeźbić „kaloryfer” na świeżym powietrzu.
Pomyśl też o treningu biegowym, jakim jest bieganie po schodach. Typ biegania po schodach przypomina nieco ten po górach. Może być pomysłem na deszczowy dzień, gdyż bieg po śliskich skałach jest ryzykowny, bo łatwo wtedy o upadki, stłuczenia i poważniejsze kontuzje, które na krótszy lub dłuższy czas skażą cię na odpuszczenie treningów biegowych.

Bieganie z obciążeniem jako forma treningu na brzuch

Przebieżki w kamizelce, czyli krótkie odcinki z zachowaniem odpowiedniej techniki i rytmu biegowego. To rewelacja, jeśli chodzi o budowanie mięśni brzucha podczas biegania.
Obciążniki na nogi – to opcja zdynamizowana treningu biegowego tradycyjnego (gdzie poruszasz w biegu jedynie swoim ciałem). Świetna opcja na efektywne budowanie „sześciopaku”.

Czy bieganie łączone buduje „sześciopak”?

Tak! Różne techniki biegania plus ćwiczenia na brzuch to szybka (choć trudna) droga do sukcesu. To również dobry pomysł, gdy pragniesz odpoczynku i urozmaicenia w stosunku do klasycznego biegania albo do innych rodzajów biegania, jakie zwykle uprawiasz.

Co daje bieganie na brzuch na bieżni?

Biegając po bieżni, spalasz kalorie. Przy ujemnym bilansie kalorycznym (więcej spalasz, niż wchłaniasz – codziennie!), pozbędziesz się uciążliwego tłuszczu z brzucha. Sprinty na bieżni najszybciej uwydatnią „kaloryfer”.

Jak szybko zniknie oponka na brzuchu przy bieganiu na bieżni?

To sprawa kilku czynników: genetycznego, częstotliwości i intensywności treningu, technik biegania, diety, odpoczynku potreningowego, trybu życia. Zdrowo się odżywiając, zwiększasz swoje szanse na efektywne spalanie kalorii na bieżni. Wytrwałość w treningach biegowych pomaga w osiągnięciu celów. Nawet kilka kilogramów w dół i spadek ilości otłuszczenia brzusznego sprawią, że poczujesz się lepiej i zyskasz entuzjazm – tak potrzebny do wykonywania żmudnych treningów na bieżni.

Czy bieganie podbiegów na bieżni wpływa na mięśnie brzucha?

Tak. Podbiegi na bieżni przyczyniają się do szybszego odchudzania brzucha. Najefektywniej zrobisz to, ćwicząc podbiegi. Co to są podbiegi na bieżni? To bieg pod górkę. Ustaw nachylenie na 7–8%. Możesz poruszać się w zakresie 5–10%. Na bieżni elektrycznej z powodzeniem zastosujesz różne programy interwałowe z tą techniką. Tempo odchudzania brzucha zależy od zaangażowania jego mięśni.
Uzupełniaj trening na bieżni ćwiczeniami na orbitrekach. Co jeszcze dadzą ci podbiegi na bieżni? Zwiększą wytrzymałość, wzmocnią ścięgna, wyrobią optymalną koordynację ruchową w trakcie biegania, wydłużą kadencję kroku biegowego (co także bardzo zaangażuje mięśnie brzucha!). Jeśli dopiero zaczynasz treningi biegowe na bieżni, podbiegi rozpocznij, jak już dobrze oswoisz się z maszyną i poczujesz, że teraz czas dodać czadu, by szybciej spalić kalorie z brzucha i sięgnąć po wymarzony „kaloryfer”.
Zdjęcie: gpointstudio/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.