Data publikacji:

Rodzaje deskorolek - jak wybrać i jak dobrać deskorolkę? 

Deskorolki są stałym elementem miejskiego krajobrazu już od co najmniej kilkudziesięciu lat. Jazda na desce już dawno wyszła jednak z podziemia i na przygodę ze skateboardingiem w wersji rekreacyjnej decyduje się coraz więcej osób w różnym wieku. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje deskorolek, tłumacząc, który model najlepiej wybrać.

Skąd wzięła się deskorolka?

Jazda na deskorolce to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów miejskich. Na pomysł stworzenia desek z kółkami wpadli znudzeni kalifornijscy surferzy w latach 50. ubiegłego wieku, którzy często zmuszeni byli do bezczynnego siedzenia na plaży, czekając na odpowiednią pogodę i wysokie fale. Deskorolka była więc dla nich z początku jedynie formą treningu na suchym lądzie, pozwalającą nie wypaść z formy oraz ćwiczyć zachowanie równowagi. W dość szybkim czasie deskorolki zyskały rzeszę fanów, którzy udoskonalili ich konstrukcję i zaczęli wynajdywać nowe sposoby na ich wykorzystanie, np. poprzez wykonywanie imponujących trików. 

W latach 80. i 90. wokół skateboardingu wyrósł prawdziwy przemysł zrzeszający producentów sprzętu, akcesoriów oraz ubrań. Co więcej, jazda na desce stała się młodzieżowym stylem życia, z którym zaczęła łączyć się muzyka, moda oraz sposób mówienia. Obecnie po deski sięgają jednak ludzie w dowolnym wieku. Poznaj zatem dostępne w sklepach rodzaje deskorolek, które odpowiadają na wiele różnych potrzeb, począwszy od kompletnych amatorów, a skończywszy na prawdziwych profesjonalistach.

Budowa deskorolki

Na początek warto zacząć jednak od podstaw i omówić zagadnienia związane z konstrukcją deskorolki. Bez względu na jej budowę oraz sposób użycia, składa się ona z trzech elementów. Pierwszym z nich jest deska (inaczej tzw. deck), na której stawiamy stopy. Jest ona zazwyczaj zbudowana z wytrzymałej drewnianej sklejki. W zależności od modelu może ona być dodatkowo wzbogacona o elementy wykonane z tworzywa sztucznego. Niektóre rodzaje deskorolek posiadają również całkowicie plastikowe deski. 

Powierzchnia desek pokryta jest specjalnym materiałem, który zwiększa przyczepność butów. Ich spód jest natomiast najczęściej ozdobiony grafikami i rysunkami, które nadają sprzętowi indywidualny charakter. Bezpośrednio do deski przykręcone są tzw. trucki, a więc wyprofilowane mocowania. Przyczepiamy do nich kółka, które w zależności od modelu, produkowane są z wielu materiałów (zazwyczaj poliuretanu) oraz odznaczają się różnym rozstawem, twardością i średnicą.  Szybkość deskorolki zależy jednak nie tylko od tych parametrów, ale również od typu łożysk używanych przez kółka. 

Poznaj rodzaje deskorolek

Rozróżniamy kilka podstawowych typów desek. Poniżej znajdziesz opis zawierający ich najważniejsze cechy, a także ich sugerowane przeznaczenie, co powinno odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać deskorolkę.

Skateboard/klasyczna deska 

Jeżeli zastanawiasz się, jaką deskorolkę wybrać, najpopularniejszy klasyczny skateboard będzie najczęściej naturalną odpowiedzią. To uniwersalny sprzęt, który sprawdzi się na ulicy, jak i w skateparku. Skorzystają z niego zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani skateboardziści w prawie każdym wieku. Deska posiada dwie zaokrąglone końcówki, a jej szerokości wynosi zazwyczaj 19 - 20 centymetrów. 

Longboard

Jak sama nazwa wskazuje, longboardy charakteryzują się większą długością, która osiąga zazwyczaj około jednego metra. W ostatnich latach modele te stały się niezwykle modne i sięga po nie coraz więcej osób. Deska przyjmuje tutaj specyficzny i niesymetryczny kształt kropli z bardzo wąskimi końcówkami. Kolejną cechą modelu są szerokie mocowania kółek o dużej średnicy. Konstrukcja longboardu pozwala osiągnąć bardzo duże szybkości. Z desek korzysta się więc głównie do jazdy rekreacyjnej i to nie tylko po asfalcie. Sprawdzą się one bowiem również podczas szusowania po nierównym terenie. Ze względu na długość sprzętu i rozwijaną prędkość odradza się, by jeździli na nim najmłodsi.

Waveboard/Snakeboard

Waveboardy trudno pomylić z innym sprzętem. Deski zbudowane są z dwóch płyt, które połączone są ze sobą metalowym prętem, który pozwala obu częściom na obrót w promieniu 360 stopni wokół jego osi. Deski posiadają jedynie dwa kółka, które również mogą obracać się w kierunku jazdy. Utrzymanie równowagi na waveboardzie oraz kierowanie nim wymaga treningu, a także równej nawierzchni. Doświadczeni użytkownicy potrafią jednak wykonywać rozmaite triki oraz wykonywać imponujące skoki. Sprzęt przeznaczony jest głównie dla entuzjastów i wyczynowców.

Deskorolki elektryczne

Zupełnie osobna klasa urządzeń z wbudowanymi silniczkami elektrycznymi z akumulatorami, które napędzają koła. Na urządzeniach tego typu nie będziemy wykonywać trików, ale podobnie jak hulajnogi elektryczne służą one głównie do jazdy po mieście.

Autor: Michał Kułakowski