Pakujesz plecak na kilkudniowy trekking lub walizkę na weekendowy city break i zastanawiasz się, jak upchnąć wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy? Przede wszystkim nie trać miejsca na niefunkcjonalne rozwiązania – zamiast tradycyjnego ręcznika postaw na model z mikrofibry. Ręczniki tego typu biją na głowę swoje tradycyjne odpowiedniki i powinny być stałym elementem ekwipunku każdego miłośnika outdooru czy podróżnika. Zobacz, dlaczego warto kupić ręcznik z mikrofibry.
Chociaż z reguły większość hoteli oferuje dostęp do ręczników lub ich wypożyczenie, własny sprzęt daje większe poczucie higieny. W przypadku trekkingów i noclegów w outdoorze sprawa wydaje się jasna – jesteśmy zdani na to, co przyniesiemy we własnym plecaku.
Sprawdź również, czym jest ręcznik szybkoschnący
Niewielkie rozmiary i waga - to szczególnie istotna zaleta, którą doceni każdy, kto chociaż raz pakował plecak na kilkudniowy wyjazd, gdzie każdy dodatkowy gram i skrawek przestrzeni jest na wagę złota. Ręczniki z mikrofibry są bardzo lekkie, a po zwinięciu jest naprawdę niewielki, co jest wielką oszczędnością miejsca w porównaniu z tradycyjnymi ręcznikami. Model tego typu będzie zatem idealnym uzupełnieniem ekwipunku na kilkudniowy wypad.
Dobrze chłoną wodę – ręcznik z mikrofibry jest bardzo wygodny w stosowaniu, ponieważ dokładnie zbiera wilgoć i szybko ją chłonie.
Szybko schną – to bardzo ważna zaleta, która okazuje się szczególnie przydatna podczas kilkudniowych trekkingów. Ręczniki z mikrofibry schną błyskawicznie, co sprawia, że nie mnożą się na nich bakterie, ani nie pojawiają przykre zapachy.
Wytrzymałość – ręczniki z mikrofibry wykonane są z włókien odpornych na rozciąganie i strzępienie, dlatego ten element ekwipunku, przy odpowiednim użytkowaniu, będzie ci służyć w dobrym stanie przez długi czas.
W sprzedaży znajdziesz ręczniki z mikrofibry w najróżniejszych rozmiarach – od niewielkich ręczników do osuszania twarzy, aż po duże kąpielowe. W tym przypadku rozmiar należy dostosować do swoich potrzeb, mając na uwadze, że im mniejszy ręcznik, tym mniej miejsca zajmie w plecaku czy walizce.
W praktyce dobrze sprawdzają się ręczniki wyposażone w pętelkę, która pozwala je przytroczyć do plecaka czy zawiesić na lince naciągowej do namiotu w celu szybkiego wysuszenia. Dobrym uzupełnieniem dla ręczników są także przewiewne pokrowce z siateczki, które pozwalają na spakowanie sprzętu i jego swobodne wysychanie nawet w trakcie dalszej wędrówki.
Ogólne zasady prania ręcznika z mikrofibry są takie same, jak w przypadku odzieży. Optymalna temperatura to 30 stopni, a do prania zastosuj standardowy preparat. Warto jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy – podczas prania nie używaj płynu do płukania. Preparaty tego typu mogą sprawiać, że ręcznik częściowo straci swoje właściwości i będzie w mniejszym stopniu chłonął wilgoć. Zasada ta dotyczy większości odzieży sportowej i outdoorowej.
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie ręczników tego typu, którą z pewnością docenią panie. Musisz wiedzieć, że jest to nieodłączny elementem świadomej pielęgnacji włosów. Co to znaczy? Ręcznik z mikrofibry do włosów jest znacznie delikatniejszy, niż tradycyjny odpowiednik.
W efekcie podczas osuszania włosów po myciu, materiał nie szarpie włosów i w efekcie nie strzępi końcówek, co zwykle prowadzi do dalszych uszkodzeń włosów. Zatem outdoorowy ekwipunek może okazać się przydatny nie tylko na szklaku, ale też w domowej pielęgnacji włosów.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny