Data publikacji:

Jaki plecak lawinowy wybrać?

Lawiny to jedno z największych zagrożeń, jakie czkają na narciarzy i turystów w wysokich partiach gór. Po wpadnięciu w rozpędzoną chmurę śniegu naszą szansę na przetrwanie zwiększa znacząco tzw. plecak lawinowy. Radzimy, jaki model najlepiej wybrać.
plecak lawinowy

Co roku tysiące turystów, wspinaczy, narciarzy i snowboardzistów doświadcza różnego rodzaju wypadków na górskich zboczach. Jednym z największych zagrożeń, które może zranić lub pozbawić życia jednocześnie wiele osób, pozostają oczywiście lawiny. Mogą one zaskoczyć znienacka każdego z nas, głównie z powodu szybko zmieniających się warunków atmosferycznych na dużych wysokościach. Sygnałów nadchodzącej lawiny nie rozpozna w stu procentach nawet najdoskonalszy monitoring służb ratowniczych. W przetrwaniu spotkania z rozpędzoną chmurą śniegu i lodu pomoże nam plecak lawinowy, który jest w stałym wyposażeniu wielu miłośników szybkiej jazdy po stokach.

Pierwsze plecaki lawinowe zaprezentowano w latach 80. XX wieku. Były one wówczas imponującym przełomem w dziedzinie bezpieczeństwa. Ich wynalazcy wykorzystali dobrze znany fakt – zsuwająca się z ogromną prędkością lawina śnieżna z punktu widzenia fizyki zachowuje się bowiem jak zwykła ciecz. Wpadli więc na pomysł ukrytej w plecaku nadmuchującej się poduszki powietrznej, która utrzymuje na powierzchni lawiny złapanego przez nią człowieka. Gdy chmura śniegu i lodu zatrzymuje się, ofiara nie jest głęboko przysypana, dzięki temu ma szansę zostać szybko znaleziona i odkopana przez ratowników.

Od tamtej pory plecaki lawinowe rozwinęły się w kilku rożnych kierunkach, znacząco poprawiając swoją funkcjonalność. Warto jednak pamiętać, że nawet najnowocześniejsze model nie chronią właściciela przed poważnymi skutkami spotkania z żywiołem, takimi jak złamania kości. Ich jedynym zadaniem jest utrzymanie go jak najbliżej powierzchni. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że to my samodzielnie uruchamiamy poduszkę, zazwyczaj po pociągnięciu specjalnej rączki. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko, stracimy tą możliwość.

Jak wybieramy plecak lawinowy?

Plecaki lawinowe dostępne w sklepach pracują na kilka odrębnych sposobów, inaczej rozwiązując kwestię zasilania oraz uruchamiania ratunkowego balonu. Poniżej przedstawiamy ich charakterystykę.

Plecaki lawinowe z systemem ABS

Plecaki tego typu posiadają dwa balony ratunkowe po ich obu stronach. Są one napełniane specjalnym gazem znajdującym się w niewielkich butlach, do których dołączona jest specjalna jednorazowa rączka z małym ładunkiem pirotechnicznym. Po użyciu systemu musimy zakupić nowy zestaw butli, którego dokonamy jedynie w serwisie producenta.

Plecaki lawinowe z systemem JetForce

Balony w pleckach napełniane są powietrzem pompowanym przez niewielką sprężarkę napędzaną za pomocą akumulatora. Poduszki aktywują się w czasie kilku sekund, a przez kolejnych kilka minut sprężarka dba o to, by zachowały one swój kształt, poprzez ich stałe dopompowywanie. Dzięki temu rozwiązaniu system można uruchamiać wielokrotnie, jedyną przeszkodą jest tu jedynie wydajność baterii.

Plecaki lawinowe z systemem Avabag

Kompaktowy system, w którym poduszka ratunkowa jest napełniana błyskawicznie za pomocą jednorazowego naboju z mocno sprężonym powietrze. Akcję aktywujemy po pociągnięciu specjalnej rączki. Naboje musimy wymieniać po każdym użyciu.

Przy wyborze plecaka lawinowego warto wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale także koszty eksploatacji. W modelach z butlami musimy np. uzupełniać gaz, niektóre z nich mają też dość ograniczony czas przydatności, po którym należy je zamienić na nowe. Poza tym, nawet jeżeli nie byliśmy uczestnikiem wypadków, i tak będziemy zmuszeni uruchamiać system każdorazowo przed wycieczką w góry, by przetestować jego poprawne działanie, co może nas trochę kosztować.

Ranking plecaków lawinowych - TOP 10

Autor: Michał Kułakowski